REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybciej załatwisz sprawy urzędowe - oświadczenia zamiast zaświadczeń

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2011 roku można w urzędach przedstawiać oświadczenia zamiast wymaganych kiedyś zaświadczeń. Nie każde oświadczenie jest weryfikowane, ale w przypadku podania nieprawdziwych informacji, mieszkańcy i przedsiębiorcy będą odpowiadać tak, jak za składanie fałszywych zeznań.

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zaprowadza w urzędach tzw. kulturę oświadczeń. Oznacza to m.in., że dla udowodnienia przed urzędem stanu prawnego, zamiast wymaganego przed 1 lipca zaświadczenia (np. o wysokości zarobków, o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, o braku zaległości podatkowych itp.) obecnie wystarczy oświadczenie zainteresowanego. Korzyści z nowych przepisów odniosą także urzędnicy, którym ubędzie obowiązków administracyjnych związanych z wydawaniem zaświadczeń.

Autopromocja

 

Bez zaświadczeń o KRS i z CEIDG

 

Ustawa likwiduje m.in. obowiązek przedstawiania zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczeń (wypisów, odpisów) o wpisie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: KRS).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca poproszony będzie natomiast, w kontaktach z administracją publiczną, do podawania numeru w KRS. Jeżeli będzie taka potrzeba, przedsiębiorca będzie mógł przedstawić własne oświadczenie o tym, że widnieje w rejestrze KRS. Oświadczenie to podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

Dodatkowo od 1 lipca 2011 r. ewidencję działalności prowadzoną w gminach zastąpiła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Jest to elektroniczna baza danych, z której urzędy mogą samodzielnie pobrać i sprawdzić informacje o przedsiębiorcy.

 

 Działalność gospodarczą możesz zarejestrować przez Internet>>>>

 

Bez obowiązku NIP i REGON

 

Nowe przepisy znoszą też obowiązek każdorazowego przedkładania w kontaktach z urzędami zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze te numery w odpowiednie pola wniosku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, urząd będzie mógł zażądać sporządzenia oświadczenia przez przedsiębiorcę, że numery te są prawdziwe.

 

Bez zaświadczenia o niekaralności

 

Osoby prowadzące działalność nie muszą pobierać zaświadczenia o niekaralności (np. przedsiębiorcy produkujący tablice rejestracyjne). Zaświadczenie to od 1 lipca 2011 r. zastępowane jest przez oświadczenie. Wyjątkiem są przypadki, w których jest to uzasadnione ze względu na nadrzędny interes publiczny, np. wobec osób chcących służyć w wojsku.

 

Więcej na ten temat oraz tabelaryczne przedstawienie zmian znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 1 lipca 2011 r. znika większość zaświadczeń przedstawianych w urzędach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA