Szybciej załatwisz sprawy urzędowe - oświadczenia zamiast zaświadczeń
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zaprowadza w urzędach tzw. kulturę oświadczeń. Oznacza to m.in., że dla udowodnienia przed urzędem stanu prawnego, zamiast wymaganego przed 1 lipca zaświadczenia (np. o wysokości zarobków, o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, o braku zaległości podatkowych itp.) obecnie wystarczy oświadczenie zainteresowanego. Korzyści z nowych przepisów odniosą także urzędnicy, którym ubędzie obowiązków administracyjnych związanych z wydawaniem zaświadczeń.
REKLAMA
Bez zaświadczeń o KRS i z CEIDG
Ustawa likwiduje m.in. obowiązek przedstawiania zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczeń (wypisów, odpisów) o wpisie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: KRS).
Przedsiębiorca poproszony będzie natomiast, w kontaktach z administracją publiczną, do podawania numeru w KRS. Jeżeli będzie taka potrzeba, przedsiębiorca będzie mógł przedstawić własne oświadczenie o tym, że widnieje w rejestrze KRS. Oświadczenie to podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Dodatkowo od 1 lipca 2011 r. ewidencję działalności prowadzoną w gminach zastąpiła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Jest to elektroniczna baza danych, z której urzędy mogą samodzielnie pobrać i sprawdzić informacje o przedsiębiorcy.
Działalność gospodarczą możesz zarejestrować przez Internet>>>>
Bez obowiązku NIP i REGON
Nowe przepisy znoszą też obowiązek każdorazowego przedkładania w kontaktach z urzędami zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze te numery w odpowiednie pola wniosku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, urząd będzie mógł zażądać sporządzenia oświadczenia przez przedsiębiorcę, że numery te są prawdziwe.
Bez zaświadczenia o niekaralności
Osoby prowadzące działalność nie muszą pobierać zaświadczenia o niekaralności (np. przedsiębiorcy produkujący tablice rejestracyjne). Zaświadczenie to od 1 lipca 2011 r. zastępowane jest przez oświadczenie. Wyjątkiem są przypadki, w których jest to uzasadnione ze względu na nadrzędny interes publiczny, np. wobec osób chcących służyć w wojsku.
Więcej na ten temat oraz tabelaryczne przedstawienie zmian znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 1 lipca 2011 r. znika większość zaświadczeń przedstawianych w urzędach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat