| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie VAT w krajowym obrocie złomem

Rozliczenie VAT w krajowym obrocie złomem

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek rozliczenia VAT przez nabywcę dotyczy także krajowego obrotu złomem, jeśli sprzedawca i nabywca są podatnikami. Przepisy te w praktyce sprawiają wiele problemów. Ostatnia nowelizacja (ustawa zmieniająca z 9 czerwca 2011 r.), która definiuje złom, ułatwia rozliczenie.

Wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia w krajowym obrocie złomem stanowi odpowiedź na obserwowaną skalę oszustw podatkowych w tym sektorze działalności gospodarczej. Stosowanie mechanizmu polegającego na przesunięciu obowiązku zapłaty VAT na osobę, na rzecz której jest dokonywana dostawa złomu, jest zgodne z przepisami unijnymi. Na stosowanie tego środka zezwala art. 199 dyrektywy 2006/112/WE.

I. Jakie warunki muszą być spełnione, aby dostawa złomu była opodatkowana u nabywcy

Rozliczenie VAT przez nabywcę następuje, jeśli (art. 17 ust. 1 pkt 7, ust. 2 oraz ust. 7 ustawy o VAT):

• dostawca złomu:

- jest podatnikiem VAT oraz

- nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wysokość obrotu (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT);

• nabywca złomu jest osobą prawną, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobą fizyczną, która posiada status podatnika VAT,

• dostawa złomu nie stanowi dostawy towarów używanych objętej zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak z tego wynika, w obrocie złomem o zasadach podatkowego rozliczenia decyduje przede wszystkim status podatkowy dostawcy i nabywcy. W związku z tym w praktyce mogą wystąpić rozmaite warianty związane ze statusem podatkowym stron transakcji, od czego będzie zależało podatkowe rozliczenie dostawy złomu. Sposób tego rozliczenia - dla dostawy towaru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (dalej: złom) - prezentuje poniższa tabela:

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Rozliczenie VAT w krajowym obrocie złomem


Aneta Szwęch

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »