REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raj podatkowy a społeczna odpowiedzialność biznesu

Kamil Maj

REKLAMA

Mianem raju podatkowego nazywamy w języku potocznym takie kraje, których przepisy podatkowe ułatwiają unikanie płacenia wyższych podatków w krajach macierzystych przez przedsiębiorców poprzez transferowanie zysków do „rajów”.

Tego rodzaju polityka finansowa określonych państw ma zapewne na celu przyciąganie inwestycji i kapitału zagranicznego, co we właściwym Rozporządzeniu Ministra Finansów zostało nazwane wprost - szkodliwą konkurencją podatkową.

Autopromocja

Liczne grono firm oferuje pośrednictwo w przenoszeniu siedziby firmy do „raju podatkowego” jako niezawodną i stosunkowo prostą metodę optymalizacji podatkowej.

Jednak czy w biegu do celu, jakim jest niewątpliwie osiągnięcie wymiernej korzyści gospodarczej, nie powinniśmy się przez krótką chwile zastanowić nad sensem istnienia i co najważniejsze przeznaczeniem płaconych przez nas podatków? Czy w świadomości społecznej podatek nie przestał być jedynie przykrą konsekwencją uzyskania dochodu? Czy nie znika z nas choć po części mentalność wyniesiona z poprzedniego ustroju, że niektóre standardy życia jak dobre drogi, wyposażone szkoły i zadbane parki mamy mieć po prostu zapewnione? Czy otaczająca nas na co dzień rzeczywistość nie powinna w naszych oczach stać się bardziej interesem wspólnym niż przysłowiową rzeczą niczyją?

Korzystając z różnych form bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i edukacji nieraz potrafimy zaznaczyć nasze niezadowolenie ze standardu usług. Czy jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy nie można się zgodzić, że głównym czynnikiem podnoszącym dany standard poza skutecznym zarządzaniem jest właśnie inwestycja? Inwestycja, która jest finansowana z płaconych przez nas podatków. Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągniecie danego celu gospodarczego. Czemu jednak ta korzyść ma służyć? Czy pośrednio nie podniesieniu jakości życia?

Warto płacić podatki w Polsce?

Temat firmy zarejestrowanej w raju podatkowym stał się ostatnio dość popularny wśród przedsiębiorców. Nie jest również wielką tajemnicą, że zainteresowanie tak skrajną formą optymalizacji podatkowej wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu stawek podatku, a niestety odwrotnie proporcjonalnie do wskaźników zadowolenia społeczeństwa z obecnej sytuacji gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak czy taki rodzaj strategii minimalizacji rozchodów naszych przedsiębiorstw ma rzeczywiście cel? Czy nie jest to błędne koło, do którego wchodzimy mamieni obietnicą znacznych oszczędności? Przecież jako płatnicy ponosimy ten koszt obowiązkowego świadczenia pieniężnego nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio, płacąc choćby podatek od towarów i usług.

Czy podmiot, który przenosi siedzibę do kraju stosującego „szkodliwą konkurencję podatkową” nie powinien mieć moralnego prawa do okazywania niezadowolenia z rozmaitych cięć w budżecie państwa, z ograniczeń w wydatkach na inwestycje, które mają służyć przecież całości społeczeństwa? Nowoczesny szpital, fachowa opieka medyczna, wysoka jakość nauczania, bezpieczeństwo, komfortowe drogi, parki i chodniki to nie są tylko hasła propagowane przez ugrupowania polityczne przed wyborami, są to także skutki płacenia przez nas podatków tam, gdzie mieszkamy.

oprac. Kamil Maj, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA