reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Co zmieni się w VAT w 2012 r.

Co zmieni się w VAT w 2012 r.

Ostatnio nie zostały uchwalone nowelizacje ustawy o VAT, ale podatników i tak czekają zmiany. Związane jest to z zakończeniem okresów przejściowych, które obowiązywały do końca 2011 r.


Transport międzynarodowy wykonywany autobusami zarejestrowanymi w UE


Od 1 stycznia 2012 r. podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczą usługi transportu międzynarodowego, na terytorium innego państwa członkowskiego, gdy świadczą na terytorium Polski usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego państwa członkowskiego, mają wybór co do sposobu opodatkowania (art. 96a ustawy o VAT ), tj.:

• zasady ogólne przewidziane dla wszystkich podatników VAT,

• szczególne regulacje określone w art. 134a-134c ustawy o VAT.

Działalność polegająca na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT, jeśli jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie IS w Warszawie, nieodpłatne przewozy osób autokarami należącymi do zagranicznych stowarzyszeń, zespołów kulturalnych, klubów sportowych lub szkół nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wymienione podmioty, świadczące wyłącznie nieodpłatne przewozy osób związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie są obowiązane do zarejestrowania się jako podatnicy VAT i do rozliczania tego podatku w Polsce.

W takiej sytuacji kierujący pojazdem w trakcie wykonywania tych przewozów powinien posiadać dokumenty, które wskazywałyby, że nie ma obowiązku rejestracji (np. dokument rejestracyjny autokaru wskazujący na właściciela pojazdu: szkołę, klub sportowy, zespół kulturalny, ewentualnie umowę najmu autokaru przez szkołę, klub sportowy, zespół kulturalny itp.).

Podatnik, który wybiera zasady ogólne i nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestracji, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Przepisy zobowiązują podmiot kierujący pojazdem (gdy podatnik wybrał ogólne zasady rozliczeń) do posiadania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT czynny lub kopii takiego potwierdzenia. Taki podatnik rozlicza VAT na zasadach ogólnych, gdyż nie przysługuje mu prawo do stosowania zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 13 ustawy o VAT). W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany do wydania kopii potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego w liczbie wskazanej we wniosku (art. 96 ust. 14 ustawy o VAT).

Podatnik, który złożył zgłoszenie rejestracyjne, musi rozliczyć VAT od świadczonej usługi transportowej proporcjonalnie, gdyż miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów (art. 28f ustawy o VAT). W deklaracji VAT-7 będzie rozliczał VAT z uwzględnieniem kilometrów pokonanych w Polsce.

Gdy podatnik nie ma siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, właściwym dla niego organem podatkowym do rozliczeń VAT jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

reklama

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama