REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieni się w VAT w 2012 r.

inforCMS

REKLAMA

Ostatnio nie zostały uchwalone nowelizacje ustawy o VAT, ale podatników i tak czekają zmiany. Związane jest to z zakończeniem okresów przejściowych, które obowiązywały do końca 2011 r.


Transport międzynarodowy wykonywany autobusami zarejestrowanymi w UE


Od 1 stycznia 2012 r. podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczą usługi transportu międzynarodowego, na terytorium innego państwa członkowskiego, gdy świadczą na terytorium Polski usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego państwa członkowskiego, mają wybór co do sposobu opodatkowania (art. 96a ustawy o VAT ), tj.:

• zasady ogólne przewidziane dla wszystkich podatników VAT,

• szczególne regulacje określone w art. 134a-134c ustawy o VAT.

Działalność polegająca na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT, jeśli jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie IS w Warszawie, nieodpłatne przewozy osób autokarami należącymi do zagranicznych stowarzyszeń, zespołów kulturalnych, klubów sportowych lub szkół nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wymienione podmioty, świadczące wyłącznie nieodpłatne przewozy osób związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie są obowiązane do zarejestrowania się jako podatnicy VAT i do rozliczania tego podatku w Polsce.

W takiej sytuacji kierujący pojazdem w trakcie wykonywania tych przewozów powinien posiadać dokumenty, które wskazywałyby, że nie ma obowiązku rejestracji (np. dokument rejestracyjny autokaru wskazujący na właściciela pojazdu: szkołę, klub sportowy, zespół kulturalny, ewentualnie umowę najmu autokaru przez szkołę, klub sportowy, zespół kulturalny itp.).

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Podatnik, który wybiera zasady ogólne i nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestracji, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Przepisy zobowiązują podmiot kierujący pojazdem (gdy podatnik wybrał ogólne zasady rozliczeń) do posiadania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT czynny lub kopii takiego potwierdzenia. Taki podatnik rozlicza VAT na zasadach ogólnych, gdyż nie przysługuje mu prawo do stosowania zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 13 ustawy o VAT). W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany do wydania kopii potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego w liczbie wskazanej we wniosku (art. 96 ust. 14 ustawy o VAT).

Podatnik, który złożył zgłoszenie rejestracyjne, musi rozliczyć VAT od świadczonej usługi transportowej proporcjonalnie, gdyż miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów (art. 28f ustawy o VAT). W deklaracji VAT-7 będzie rozliczał VAT z uwzględnieniem kilometrów pokonanych w Polsce.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Gdy podatnik nie ma siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, właściwym dla niego organem podatkowym do rozliczeń VAT jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

 

W przypadku wyboru specjalnej procedury rozliczeń osoba kierująca pojazdem będzie zobowiązana posiadać wydruk potwierdzenia, że zostało złożone takie zgłoszenie (art. 96a w zw. z art. 134a ust. 4 ustawy o VAT). Ze specjalnej procedury będą mogli korzystać (na podstawie art. 134a ust. 1 ustawy o VAT) podatnicy, gdy spełnią łącznie następujące warunki:

• świadczą wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego,

• przewozy polegają na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski,

• posiadają siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczą te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski,

• nie korzystają z możliwości odliczania podatku naliczonego, otrzymania zwrotu tego podatku lub zwrotu różnicy podatku.

W takim przypadku mogą złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania ze szczególnej procedury rozliczania podatku wobec tych usług. Zgłoszenie to podatnicy składają również do naczelnika drugiego urzędu skarbowego, ale drogą elektroniczną. Zgłoszenia będą dokonywane za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zgłoszenie powinno zawierać:

• nazwę podatnika,

• adres podatnika opatrzony kodem pocztowym, adres poczty elektronicznej,

• numer identyfikacji podatkowej dla celów podatku od wartości dodanej przyznany podatnikowi w państwie członkowskim siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczy te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - przyznany mu w państwie członkowskim stałego miejsca zamieszkania albo zwykłego miejsca pobytu, oraz

• informację, że podatnik ten nie został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Obecnie nie ma jeszcze dostępnej aplikacji.

Naczelnik drugiego urzędu skarbowego będzie nadawał podatnikowi, który złożył zgłoszenie, numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego na terytorium kraju usług i będzie potwierdzał jego zidentyfikowanie jako „podatnika VAT - przewozy okazjonalne” z wykorzystaniem drogi elektronicznej. Podatnik zidentyfikowany jako podatnik VAT - przewozy okazjonalne będzie obowiązany do zawiadomienia naczelnika drugiego urzędu skarbowego o wszelkich zmianach danych objętych zgłoszeniem, w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

W przypadku gdy podatnik zidentyfikowany jako podatnik VAT - przewozy okazjonalne:

• zawiadomi naczelnika drugiego urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania usług lub

• nie zawiadamiając naczelnika drugiego urzędu skarbowego o zaprzestaniu albo zawieszeniu wykonywania usług, nie składa deklaracji przez kolejne cztery kwartały, lub

• przestaje spełniać warunki niezbędne do korzystania z procedury szczególnej

- naczelnik drugiego urzędu skarbowego będzie zawiadamiał podatnika o wygaśnięciu jego identyfikacji na potrzeby wykonywanych przez niego na terytorium kraju usług.

 

Podatnicy, którzy wybrali ten sposób rozliczeń, będą kontaktować się z urzędem skarbowym wyłącznie elektronicznie, co dla podatników zagranicznych jest dużym ułatwieniem. Podatnicy, którzy wybiorą ten sposób rozliczeń, będą obowiązani składać drogą elektroniczną do drugiego urzędu skarbowego deklaracje podatkowe na potrzeby rozliczenia podatku z tytułu wykonywania usług do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Zmiana stawek VAT


Od 1 stycznia 2012 r. stawka VAT na odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt, obuwie dla dzieci wynosi 23%, zamiast dotychczasowej stawki 8%.

Od 1 stycznia 2012 r. kończy się również okres przejściowy na:

1) zwolnienie z VAT dla prowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących (§ 43 rozporządzenia wykonawczego):

• zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego,

• materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego;

2) zwolnienie z VAT dla usług świadczonych przez instytucje gospodarki budżetowej - wyłącznie na rzecz jednostki, która je utworzyła, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej (§ 44 rozporządzenia wykonawczego);

3) stawkę 8% dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu wyrobów medycznych, o których mowa w art. 132 ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 107, poz. 679), z wyłączeniem systemów i zestawów zabiegowych złożonych z wyrobów medycznych, innych niż wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. Stawka VAT będzie wynosić 23% (§ 45 rozporządzenia wykonawczego).

 

Więcej na temat zmian w VAT w 2012 roku przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule  Co zmieni się w VAT w 2012 r.

 

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  REKLAMA