REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja jako podatnik VAT - co warto wiedzieć?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja jako podatnik VAT nie zawsze jest obowiązkowa, jednak w niektórych przypadkach opłaca się. Co warto wiedzieć o konieczności lub możliwości opłacania VAT-u w kontekście działalności gospodarczej?

 

Autopromocja

 

 


Podstawowa zasada dotycząca obowiązkowej rejestracji VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zanim opiszemy szczegółowe zasady dotyczące konieczności opłacania VAT-u i zwolnień, warto poznać ogólną zasadę. Można ją sprowadzić do tego, że jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje działalności, która nie podlega zwolnieniom z VAT (np. sprzedaż alkoholu i papierosów), to nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT. Mimo tego musi jednak rejestrować każdą sprzedaż. Przymus rejestracji do celów podatku VAT pojawia się bowiem w momencie, w którym roczny przychód firmy przekracza 150 tys. zł, co określa się na podstawie wspomnianej ewidencji sprzedaży.


Rejestracja VAT i zwolnienia - szczegółowe zasady


Rejestracja jako podatnik VAT następuje za pomocą formularza VAT-R. Przedsiębiorca może wybrać jeden z dwóch wariantów dotyczących VAT:

- rejestracja jako podatnik czynny - składając wypełniony formularz VAT-R,

- rejestracja jako podatnik zwolniony - w tym celu przedsiębiorca nie musi składać VAT-R (niezłożenie formularza jest równoznaczne z rejestracją jako podatnik zwolniony).

Zwolnienie ustawowe z rejestracji VAT przysługuje firmom rozpoczynającym działalność w bieżącym roku podatkowym oraz innym podmiotom, które:

- w roku ubiegłym wykazały przychody ze sprzedaży nie przekraczające limitu 150 000 zł netto (zwolnienie podmiotowe),

- wykonują tylko i wyłącznie czynności wyłączone przedmiotowo z opodatkowania VAT-em (w takiej sytuacji zwolnienie przysługuje niezależnie od tego, czy poprzedni warunek został spełniony).

- Warto pamiętać o kilku zasadach, które dotyczą zwolnień ustawowych:

- Czynności zwolnione przedmiotowo z podatku od towarów i usług nie są uwzględniane w ramach przewidzianego przez prawo limitu. Innymi słowy, do wyliczenia wspomnianego limitu 150 tys. zł pod uwagę brane są tylko przychody z działalności niezwolnionej z VAT.

- Firmy powstałe w poprzednim roku podatkowym obowiązuje kwota proporcjonalna do okresu prowadzenia działalności gospodarczej.

- Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z rejestracji VAT i tak muszą prowadzić rejestr sprzedaży w sposób narastający. Ponadto, zwolnienia z VAT nie mają związku z limitami, które obligują do instalacji kasy fiskalnej. Jest to 20 000 zł dla przedsiębiorstw rozpoczynających sprzedaż w 2012 roku oraz 40 000 zł w przypadku pozostałych firm.

Status podatnika zwolnionego oznacza, że firma nie musi składać deklaracji rozliczających VAT (VAT-7 lub VAT-7K). Co za tym idzie, firma nie wpłaca do urzędu skarbowego kwot z tytułu VAT należnego oraz nie uzyskuje prawa do zwrotu VAT z faktur kosztowych. W przypadku takich przedsiębiorców, zapisy dotyczące sprzedaży oraz zakupu towarów i usług są wpisywane do KPiR w kwocie brutto.

Grupa podatników VAT czynnych to firmy, które zrezygnowały ze zwolnienia, wykorzystały limit sprzedaży lub zajmują się działalnością niepodlegającą zwolnieniom. Zwolnienie z VAT nie przysługuje firmom, które zajmują się m.in. sprzedażą alkoholu i papierosów, sprzedażą paliw płynnych, sprzedażą i obróbką metali szlachetnych, usługami maklerskimi czy komisowymi.

Warto wiedzieć, że naczelnik lokalnego urzędu skarbowego może zastosować bardziej korzystne zasady rozliczenia wobec firmy, która przekroczyła ustawowy limit lub zrezygnowała ze zwolnienia podmiotowego. Dzięki przychylności fiskusa może ona zyskać prawo do odliczenia podatku dotyczącego posiadanych towarów, zakupionych przed rejestracją jako podatnik VAT. Przedsiębiorca ubiegający się o możliwość zredukowania należnego VAT-u o kwotę związaną z zakupem wspomnianych towarów, jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury. Ten dokument uwzględnia towary, które:

- były przeznaczone do odsprzedaży,

- znajdowały się na stanie magazynowym w dniu osiągnięcia limitu nieopodatkowanej sprzedaży (obydwa warunki muszą zostać spełnione jednocześnie).

 

Spis z natury wraz ze stosownym wnioskiem, powinien zostać dostarczony do siedziby urzędu skarbowego przed upływem 14 dni od daty całkowitego wykorzystania kwoty wolnej od VAT. W praktyce prawidłowe dopełnienie powyższych formalności przesądza o pozytywnej decyzji naczelnika urzędu skarbowego.


Opłacanie VAT-u bywa korzystne


Status czynnego „VAT-owca”, prócz negatywnych aspektów, takich jak konieczność opłacania podatku oraz konieczność regularnego składania deklaracji, zapewnia także pewne korzyści. Nabywca usług lub towarów związanych z działalnością gospodarczą, ma prawo zredukować kwotę należnego VAT-u dzięki pomniejszeniu jej o wartość podatku VAT (naliczonego) wynikającą z faktur za wspomniane towary lub usługi.

Tym samym dla przedsiębiorcy będącego „VAT-owcem” opłacalnym jest zakup usług od innych przedsiębiorców „VAT-owców”, co bywa istotnym argumentem przemawiającym za wyborem danego usługodawcy. W rzeczywistości kosztem za usługę jest w takim przypadku kwota netto. Natomiast dla przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia z VAT, kosztem jest zawsze kwota brutto. Podsumowując, dla właścicieli firm, które prowadzą sprzedaż na rzecz innych firm, opodatkowaną VAT-em i zarazem generujących wysokie koszty opodatkowane VAT-em za które uzyskują faktury, rejestracja jako podatnik VAT zazwyczaj jest opłacalna.


Kiedy zarejestrować się jako podatnik VAT?


Przedsiębiorcy, którzy nie są zobligowani do rejestracji jako podatnicy VAT, ale planują zrezygnować ze zwolnienia, mogą to zrobić w dowolnym momencie składając formularz VAT-R. Nie ma konieczności składania VAT-R w momencie zakładania firmy, mimo że jest to częstą praktyką. Oczywiście, rezygnacja z przysługującego zwolnienia podmiotowego, czyli rejestracja jako czynny podatnik VAT, może być również złożona na starcie działalności gospodarczej.

W przypadku przedsiębiorców, którzy tracą prawo do zwolnienia z VAT lub rezygnują z tego prawa w trakcie prowadzenia działalności, terminy rejestracji VAT lub aktualizacji (tj. złożenia formularza VAT-R) są następujące:

- przed dniem, w którym nastąpi sprzedaż towaru lub usługi niepodlegających zwolnieniom z VAT,

- przed dniem, w którym firma osiągnie limit 150 tys. przychodu, a tym samym podatnik straci prawo do zwolnienia podmiotowego,

- przed początkiem miesiąca, w którym przedsiębiorca chce zrezygnować ze zwolnienia.

W Ustawie o VAT nie zostało sprecyzowane kiedy konkretnie przedsiębiorca staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT. Można jednak uznać, że staje się tak wraz ze złożeniem formularza VAT-R.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA