REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać koszty i przychody związane z kontem bankowym?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otwarcie i prowadzenie konta dla potrzeb działalności gospodarczej może wiązać się zarówno z ponoszeniem kosztów, jak i z uzyskiwaniem przychodów. Jak rozliczać takie transakcje w ramach działalności gospodarczej?

 

Autopromocja

 

 


Posiadanie firmowego konta

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Niektórzy polscy przedsiębiorcy mogą działać bez konta bankowego, choć jest to wąska grupa. Konto w banku muszą jednak posiadać przedsiębiorcy, którzy:

- dokonują jednorazowych transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro,

- prowadzą rozliczenia z innymi podmiotami gospodarczymi,

- nie mają statusu mikroprzedsiębiorców (zatrudniają więcej niż 10 osób oraz uzyskują roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług powyżej 2 mln euro)

Warto pamiętać, że prawo nie nakazuje zakładania oddzielnego konta do celów firmowych, jednak otwarcie dodatkowego rachunku ułatwia oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych. Właściciel firmy zapewne doceni ten fakt w trakcie ewentualnej kontroli podatkowej.

Oczywiście dla zdecydowanej większości właścicieli firm, posiadanie konta w banku jest nie tylko koniecznością, ale po prostu wygodą. A wysoki poziom wygody i zakresu usług bankowych może wiązać się z koniecznością ponoszenia wydatków na korzystanie z konta. Ponadto, w przypadku niektórych banków, można liczyć na zyski związane z posiadaniem rachunku lub dokonywaniem transakcji w postaci odsetek i promocji typu „money back” („cash back”).


Rodzaje kosztów związanych z posiadaniem konta


Koszty związane z posiadaniem konta bankowego można podzielić na dwie grupy. Są to:

- koszty dotyczące zdarzeń jednorazowych (m.in. opłaty związane z otwarciem konta,  za przelewy i zlecenia stałe, za wydanie papierowego wyciągu z konta, zaświadczenie o prowadzeniu rachunku lub wysokości środków dostępnych na rachunku),

- koszty cykliczne (m.in. opłaty: za prowadzenie konta, za utrzymanie karty kredytowej, za powiadomienia SMS-owe, za możliwość wypłaty z dowolnego bankomatu, itp.).

Koszty z pierwszej grupy naliczane są po nastąpieniu zdarzenia (z dołu), natomiast opłaty cykliczne pobierane są z góry (za następny okres), od dnia otwarcia rachunku. Ta różnica nie ma jednak znaczenia dla momentu zaksięgowania kosztu, gdyż zależy on od daty uzyskania lub wydrukowania wyciągu z konta. Ta sprawa opisana jest poniżej.


Opłaty bankowe stanowią koszt uzyskania przychodu


Z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatek poniesiony m.in. w celu uzyskania przychodu, a zatem powiązany z działalnością gospodarczą. Wszelkie opłaty za korzystanie z kont bankowych w ramach działalności gospodarczej zaliczają się do powyższej kategorii. Nie ma znaczenia czy są to opłaty jednorazowe, czy cykliczne. Jednak rozliczając takie wydatki należy pamiętać, że mogą to być tylko opłaty dotyczące konta firmowego oraz transakcji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje konto firmowe także do celów prywatnych, musi skrupulatnie oddzielić opłaty i prowizje, które wiążą się z transakcjami prywatnymi, gdyż nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu.

 


Czy rozliczenie opłat bankowych wymaga faktury?


Nie - aby zaliczyć opłaty bankowe do kosztów wystarczy wyciąg z konta bankowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR, za dowód poniesienia kosztu uzyskania przychodu mogą służyć dowody poniesienia opłat pocztowych i bankowych. Za taki dowód uznaje się zarówno papierowy wyciąg uzyskany „w okienku” bankowym, jak i samodzielnie wydrukowany wyciąg z konta bankowości internetowej (tę sprawę opisuje m.in. interpretacja IPPB5/423-279/10-2/AJ).


Kiedy zaksięgować opłaty bankowe?


Według ogólnej zasady, za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu potwierdzającego wydatek. Natomiast w przypadku opłat bankowych, zarówno stałych, jak i jednorazowych prowizji, za dzień poniesienia kosztu uznaje się dzień sporządzenia wyciągu z konta. Niezależnie od tego czy przedsiębiorca sporządza taki wyciąg samodzielnie, czy uzyskuje go w banku. Koszty związane z kontem bankowym ujmuje się w KPiR w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.


Czy odsetki i „money back” to przychód dla przedsiębiorcy?


Posiadanie konta bankowego, także firmowego, może przynosić jego właścicielowi określone zyski. Zgodnie z zapisem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Art. 14, ust.2, pkt. 5), odsetki od środków utrzymywanych na firmowym rachunku bankowym stanowią przychód, który należy opodatkować. Ten sam zapis dotyczy również odsetek od lokat bankowych będących własnością firmową (a nie prywatną).

W przypadku premii przyznawanych właścicielowi konta na zasadach promocji „money back” (lub „cash back”), jak na razie trudno jednoznacznie ocenić czy taki wpływ na konto stanowi dla przedsiębiorcy przychód. Jeżeli bank w regulaminie promocji określa „money back” jak sprzedaż premiową, powinna ona być zwolniona z podatku dochodowego na mocy Art. 21, ust. 1, pkt 68 Ustawy o PIT (jeśli nie przekracza jednorazowo kwoty 760 zł). Regulamin bankowy nie jest jednak wiążący dla urzędników, którzy mogą inaczej zinterpretować zyski posiadacza konta.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA