Kategorie

Jak rozliczać koszty i przychody związane z kontem bankowym?

inforCMS
Otwarcie i prowadzenie konta dla potrzeb działalności gospodarczej może wiązać się zarówno z ponoszeniem kosztów, jak i z uzyskiwaniem przychodów. Jak rozliczać takie transakcje w ramach działalności gospodarczej?

 

 

 


Posiadanie firmowego konta


Niektórzy polscy przedsiębiorcy mogą działać bez konta bankowego, choć jest to wąska grupa. Konto w banku muszą jednak posiadać przedsiębiorcy, którzy:

- dokonują jednorazowych transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro,

- prowadzą rozliczenia z innymi podmiotami gospodarczymi,

- nie mają statusu mikroprzedsiębiorców (zatrudniają więcej niż 10 osób oraz uzyskują roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług powyżej 2 mln euro)

Reklama

Warto pamiętać, że prawo nie nakazuje zakładania oddzielnego konta do celów firmowych, jednak otwarcie dodatkowego rachunku ułatwia oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych. Właściciel firmy zapewne doceni ten fakt w trakcie ewentualnej kontroli podatkowej.

Oczywiście dla zdecydowanej większości właścicieli firm, posiadanie konta w banku jest nie tylko koniecznością, ale po prostu wygodą. A wysoki poziom wygody i zakresu usług bankowych może wiązać się z koniecznością ponoszenia wydatków na korzystanie z konta. Ponadto, w przypadku niektórych banków, można liczyć na zyski związane z posiadaniem rachunku lub dokonywaniem transakcji w postaci odsetek i promocji typu „money back” („cash back”).


Rodzaje kosztów związanych z posiadaniem konta


Koszty związane z posiadaniem konta bankowego można podzielić na dwie grupy. Są to:

- koszty dotyczące zdarzeń jednorazowych (m.in. opłaty związane z otwarciem konta,  za przelewy i zlecenia stałe, za wydanie papierowego wyciągu z konta, zaświadczenie o prowadzeniu rachunku lub wysokości środków dostępnych na rachunku),

- koszty cykliczne (m.in. opłaty: za prowadzenie konta, za utrzymanie karty kredytowej, za powiadomienia SMS-owe, za możliwość wypłaty z dowolnego bankomatu, itp.).

Koszty z pierwszej grupy naliczane są po nastąpieniu zdarzenia (z dołu), natomiast opłaty cykliczne pobierane są z góry (za następny okres), od dnia otwarcia rachunku. Ta różnica nie ma jednak znaczenia dla momentu zaksięgowania kosztu, gdyż zależy on od daty uzyskania lub wydrukowania wyciągu z konta. Ta sprawa opisana jest poniżej.


Opłaty bankowe stanowią koszt uzyskania przychodu


Z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatek poniesiony m.in. w celu uzyskania przychodu, a zatem powiązany z działalnością gospodarczą. Wszelkie opłaty za korzystanie z kont bankowych w ramach działalności gospodarczej zaliczają się do powyższej kategorii. Nie ma znaczenia czy są to opłaty jednorazowe, czy cykliczne. Jednak rozliczając takie wydatki należy pamiętać, że mogą to być tylko opłaty dotyczące konta firmowego oraz transakcji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje konto firmowe także do celów prywatnych, musi skrupulatnie oddzielić opłaty i prowizje, które wiążą się z transakcjami prywatnymi, gdyż nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu.

 


Czy rozliczenie opłat bankowych wymaga faktury?


Nie - aby zaliczyć opłaty bankowe do kosztów wystarczy wyciąg z konta bankowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR, za dowód poniesienia kosztu uzyskania przychodu mogą służyć dowody poniesienia opłat pocztowych i bankowych. Za taki dowód uznaje się zarówno papierowy wyciąg uzyskany „w okienku” bankowym, jak i samodzielnie wydrukowany wyciąg z konta bankowości internetowej (tę sprawę opisuje m.in. interpretacja IPPB5/423-279/10-2/AJ).


Kiedy zaksięgować opłaty bankowe?


Według ogólnej zasady, za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu potwierdzającego wydatek. Natomiast w przypadku opłat bankowych, zarówno stałych, jak i jednorazowych prowizji, za dzień poniesienia kosztu uznaje się dzień sporządzenia wyciągu z konta. Niezależnie od tego czy przedsiębiorca sporządza taki wyciąg samodzielnie, czy uzyskuje go w banku. Koszty związane z kontem bankowym ujmuje się w KPiR w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.


Czy odsetki i „money back” to przychód dla przedsiębiorcy?

Reklama


Posiadanie konta bankowego, także firmowego, może przynosić jego właścicielowi określone zyski. Zgodnie z zapisem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Art. 14, ust.2, pkt. 5), odsetki od środków utrzymywanych na firmowym rachunku bankowym stanowią przychód, który należy opodatkować. Ten sam zapis dotyczy również odsetek od lokat bankowych będących własnością firmową (a nie prywatną).

W przypadku premii przyznawanych właścicielowi konta na zasadach promocji „money back” (lub „cash back”), jak na razie trudno jednoznacznie ocenić czy taki wpływ na konto stanowi dla przedsiębiorcy przychód. Jeżeli bank w regulaminie promocji określa „money back” jak sprzedaż premiową, powinna ona być zwolniona z podatku dochodowego na mocy Art. 21, ust. 1, pkt 68 Ustawy o PIT (jeśli nie przekracza jednorazowo kwoty 760 zł). Regulamin bankowy nie jest jednak wiążący dla urzędników, którzy mogą inaczej zinterpretować zyski posiadacza konta.

 

Źródło: Infact
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?