REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe terminy rozliczeń VAT

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prace rządu nad projektem ustawy o VAT dobiegają końca. Został już przyjęty przez komitet stały Rady Ministrów. Teraz trafi do Sejmu. Projekt znacząco modyfikuje najważniejsze regulacje w ustawie o VAT, tj. obowiązek podatkowy, faktury VAT, odliczanie VAT naliczonego, ustalenie podstawy opodatkowania. Niestety, większość zmian jest na niekorzyść podatników.


Chociaż najistotniejsze zmiany wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2013 r., jednak już w tym roku warto rozpocząć przygotowania do wprowadzenia zarówno nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia, jak i tych obowiązujących od 1 lipca 2013 r. Część nowych rozwiązań będzie wymagać zmiany wewnętrznych procedur, przyzwyczajeń i nawyków podatników (ich pracowników), a nawet systemów stosowanych na potrzeby wystawiania faktur.

REKLAMA

Autopromocja


Zasada „+7 dni”


Jedną z najistotniejszych zmian przewidzianych w projekcie jest ta dotycząca zasad wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie zasadniczo wyznaczała data dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednak z pierwszym dniem lipca 2013 r. zostanie zniesiona ogólna zasada „+ 7 dni”, która dzisiaj pozwala na odsunięcie momentu opodatkowania nawet na następny miesiąc.


Świadczenia okresowe


Nie odnajdziemy w nowych regulacjach szczególnych rozwiązań, jak chociażby tych, które obecnie wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z terminem płatności, np. dla najmu, leasingu, dostawy mediów (gaz, prąd itp.). Za to podatnicy, którzy wykonują świadczenia okresowe (z wyjątkiem m.in. leasingu finansowego, użytkowania wieczystego), będą mieli wprost zapisaną zasadę, że usługi takie są wykonane z upływem każdego okresu rozliczeniowego i on będzie wyznaczał datę powstania obowiązku podatkowego (chyba że będą dłuższe niż rok). Ważne jest to, że ta zasada ma zastosowanie również do dostawy towarów, czyli np. energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Praktyczne warsztaty. Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>>


Zaliczka na media


Należy zwrócić uwagę, że również w przypadku dostawy tzw. mediów ma obowiązywać zasada, iż wcześniejsze otrzymanie zapłaty rodzi obowiązek podatkowy. Ta zmiana może w istotny sposób skomplikować funkcjonowanie tych podatników, u których obecnie moment otrzymania zapłaty nie wyznacza momentu opodatkowania (właśnie tzw. media). Z całą pewnością muszą oni zacząć się przygotowywać do zmiany ze znacznym wyprzedzeniem (tj. dostosować procedury wewnętrzne, systemy, umowy z bankami, a może nawet zatrudnić nowych pracowników).

W szczególności zmiany dotyczące świadczeń okresowych wymuszają dostosowanie umów do nowych przepisów. W wielu przypadkach konieczne będzie wyraźne doprecyzowanie, co jest okresem rozliczeniowym i w jakim momencie on się kończy. Czasami będzie się to musiało wiązać z odróżnieniem okresu rozliczeniowego od kalkulacyjnego.


Rozliczenie kasowe

REKLAMA


W nowo dodanym art. 19a ma być zamieszczona krótka lista przypadków kasowego wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego, ale obecnie próżno byłoby na niej szukać typowych świadczeń podatników. Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty wyłącznie w przypadku: sprzedaży komisowej, świadczenia usług finansowych zwolnionych, świadczenia wykonywanego z nakazu władzy, na zlecenie sądów itp., otrzymania dotacji, subwencji itp.

Jak zatem widać, zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego będą bardzo istotne i dla większości podatników będą oznaczały przyspieszenie daty opodatkowania. Niewątpliwie konieczne jest więc przygotowanie się do nich - zarówno proceduralne, jak i systemowe, a nawet mentalne. Niestety, wiele modyfikacji nie tylko spowoduje wewnętrzne zmiany u nas jako podatnika, ale także dotyczyć będzie naszych relacji z kontrahentami, dlatego by się do nich przygotować, potrzebujemy więcej czasu.


Więcej o projektowanych zmianach VAT i ich wpływie na funkcjonowanie firmy przeczytacie Państwo w numerze 20 Biuletynu VAT


Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA