Nowe terminy rozliczeń VAT
REKLAMA
REKLAMA
Chociaż najistotniejsze zmiany wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2013 r., jednak już w tym roku warto rozpocząć przygotowania do wprowadzenia zarówno nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia, jak i tych obowiązujących od 1 lipca 2013 r. Część nowych rozwiązań będzie wymagać zmiany wewnętrznych procedur, przyzwyczajeń i nawyków podatników (ich pracowników), a nawet systemów stosowanych na potrzeby wystawiania faktur.
REKLAMA
Zasada „+7 dni”
Jedną z najistotniejszych zmian przewidzianych w projekcie jest ta dotycząca zasad wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie zasadniczo wyznaczała data dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednak z pierwszym dniem lipca 2013 r. zostanie zniesiona ogólna zasada „+ 7 dni”, która dzisiaj pozwala na odsunięcie momentu opodatkowania nawet na następny miesiąc.
Świadczenia okresowe
Nie odnajdziemy w nowych regulacjach szczególnych rozwiązań, jak chociażby tych, które obecnie wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z terminem płatności, np. dla najmu, leasingu, dostawy mediów (gaz, prąd itp.). Za to podatnicy, którzy wykonują świadczenia okresowe (z wyjątkiem m.in. leasingu finansowego, użytkowania wieczystego), będą mieli wprost zapisaną zasadę, że usługi takie są wykonane z upływem każdego okresu rozliczeniowego i on będzie wyznaczał datę powstania obowiązku podatkowego (chyba że będą dłuższe niż rok). Ważne jest to, że ta zasada ma zastosowanie również do dostawy towarów, czyli np. energii.
Praktyczne warsztaty. Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>>
Zaliczka na media
Należy zwrócić uwagę, że również w przypadku dostawy tzw. mediów ma obowiązywać zasada, iż wcześniejsze otrzymanie zapłaty rodzi obowiązek podatkowy. Ta zmiana może w istotny sposób skomplikować funkcjonowanie tych podatników, u których obecnie moment otrzymania zapłaty nie wyznacza momentu opodatkowania (właśnie tzw. media). Z całą pewnością muszą oni zacząć się przygotowywać do zmiany ze znacznym wyprzedzeniem (tj. dostosować procedury wewnętrzne, systemy, umowy z bankami, a może nawet zatrudnić nowych pracowników).
W szczególności zmiany dotyczące świadczeń okresowych wymuszają dostosowanie umów do nowych przepisów. W wielu przypadkach konieczne będzie wyraźne doprecyzowanie, co jest okresem rozliczeniowym i w jakim momencie on się kończy. Czasami będzie się to musiało wiązać z odróżnieniem okresu rozliczeniowego od kalkulacyjnego.
Rozliczenie kasowe
REKLAMA
W nowo dodanym art. 19a ma być zamieszczona krótka lista przypadków kasowego wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego, ale obecnie próżno byłoby na niej szukać typowych świadczeń podatników. Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty wyłącznie w przypadku: sprzedaży komisowej, świadczenia usług finansowych zwolnionych, świadczenia wykonywanego z nakazu władzy, na zlecenie sądów itp., otrzymania dotacji, subwencji itp.
Jak zatem widać, zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego będą bardzo istotne i dla większości podatników będą oznaczały przyspieszenie daty opodatkowania. Niewątpliwie konieczne jest więc przygotowanie się do nich - zarówno proceduralne, jak i systemowe, a nawet mentalne. Niestety, wiele modyfikacji nie tylko spowoduje wewnętrzne zmiany u nas jako podatnika, ale także dotyczyć będzie naszych relacji z kontrahentami, dlatego by się do nich przygotować, potrzebujemy więcej czasu.
Więcej o projektowanych zmianach VAT i ich wpływie na funkcjonowanie firmy przeczytacie Państwo w numerze 20 Biuletynu VAT
Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat