REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz z umowy najmu w pkpir

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) czynsz otrzymany przed terminem wynikającym z umowy najmu?

Czynsz z umowy najmu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) - jak wykazać?


PROBLEM

Autopromocja

Od maja br. prowadzę działalność w zakresie najmu dwóch lokali użytkowych. Z umów, które zawarłem, wynika, że czynsze są płatne „z góry” do 5. dnia danego miesiąca. Jak powinieniem wykazać przychód z takiego najmu, jeżeli za czerwiec otrzymałem od jednego z wynajmujących czynsz nie 5 czerwca, a już 31 maja br.?


RADA

Niezależnie od terminu zapłaty czynszu przez najemców powinien Pan go zawsze wykazywać w miesiącu, za który jest należny. Kwotę czynszu należy wpisać do kolumny 2 pkpir z ostatnim dniem miesiąca, za który jest należny. Szczegóły - w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pytania wynika, że świadczy Pan usługi najmu. Dla usług tych ustalił Pan miesięczne okresy rozliczeniowe. W związku z tym przychód powstanie w tym przypadku na zasadzie określonej w art. 14 ust. 1e updof. Z przepisu tego wynika, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

A zatem w opisanej przez Pana sytuacji przychody ze świadczenia usług najmu rozliczanych miesięcznie powstają w ostatnich dniach poszczególnych miesięcy. Bez znaczenia w tym przypadku jest data wpływu czynszu za dany miesiąc, tj. czy wpłynął w terminie, po terminie, czy przed terminem. Kwotę czynszu należy wpisać do kolumny 2 pkpir z ostatnim dniem miesiąca, za który jest należny.

PKPiR 2013 - przewodnik po zmianach

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów

Przedstawiony sposób ustalania momentu powstania przychodu z tytułu świadczenia usług najmu rozliczanych miesięcznie potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2011 r., sygn. IBPBI/1/415-593/11/AB, czytamy, że:

Zarówno w zawartym pomiędzy najemcą a Spółką aneksem do umowy najmu, jak i w samej umowie najmu wskazano okresy rozliczeniowe. Strony przyjęły okres miesięczny dla naliczania czynszu należnego wynajmującemu za wykonaną usługę, a zatem art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. ma w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie. Fakt, iż najemca opłacił czynsz z góry za dwa lata, pozostaje bez wpływu na sytuację Spółki. Należy więc uznać, iż momentem powstania przychodu z tytułu otrzymania przez Spółkę zapłaty z góry za najem lokalu użytkowego za miesiące maj 2011 r. - kwiecień 2013 r. będą ostatnie dni miesięcy od maja 2011 r. do kwietnia 2013 r. Kwota przychodu będzie stanowiła każdorazowo 1/24 kwoty zapłaconej przez najemcę, tj. 40 410,00 zł (miesięczny czynsz najmu).

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR


PRZYKŁAD

31 maja br. podatnik otrzymał czynsz najmu za lokal użytkowy za czerwiec w kwocie netto 1500 zł. Przychód z tego tytułu nie powstał jednak w maju, tj. w miesiącu otrzymania pieniędzy, lecz dopiero 30 czerwca (tj. w ostatnim dniu miesiąca, którego czynsz dotyczy). Przychód ten należy wykazać w czerwcu z datą 30 czerwca jako datą zdarzenia gospodarczego wpisaną w kolumnie 2.


Wyciąg z pkpir za czerwiec 2013 r.

 

Lp.

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Pozostałe przychody

Razem przychód

1

2

3

6

8

(7+8)

18

30.06.2013

Faktura nr 4/06/2013

Czynsz najmu

1500 zł

1500 zł


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 14 ust. 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 21

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

CZYTAJ TAKŻE

„Jak opodatkować najem kilku apartamentów nad morzem” - Mk nr 12/2012 - dostępny na www.mk.infor.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA