reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Optymalizacja podatkowa a obejście prawa

Optymalizacja podatkowa a obejście prawa

Obchodzenie przez przedsiębiorców przepisów prawa podatkowego staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Sytuację pogarsza fakt, że w polskim ustawodawstwie nie ma klauzuli obejścia prawa podatkowego stanowiącej narzędzie organów podatkowych do walki z tzw. agresywną optymalizacją podatkową, czyli sposobem zawierania transakcji, który dąży do obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego.

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 

 


Optymalizacja podatkowa


Obejście prawa podatkowego polega na wykorzystywaniu przez przedsiębiorców jednej z czołowych zasad prawa cywilnego, tj. zasady swobody umów, która pozwala na manewrowanie obowiązkiem podatkowym i w efekcie niższe opodatkowanie w stosunku do oczekiwanego przez prawodawcę.

Obchodzenie prawa to czynności nieobjęte zakazem prawnym, ale przedsięwzięte w celu osiągnięcia skutku zakazanego przez prawo. Warto jednak pamiętać, że obejście prawa stanowią również czynności prawne, które zmierzają do skutku dozwolonego przez prawo, ale w sposób przez prawo nieprzewidziany, w sytuacji gdy istnieją ograniczenia stawiane przez ustawodawcę dla osiągnięcia określonego skutku.


INFORFK: "Optymalizacja podatkowa - na czym polega i jakie niesie korzyści" >>


Celem obchodzenia prawa podatkowego jest zazwyczaj „odwrócenie” skutków podatkowych czynności zmierzającej do uzyskania korzyści podatkowej i „zastąpienie” skutków podatkowych czynności dokonanej przez podatnika skutkami podatkowymi innych czynności, które faktycznie nie zostały przez niego dokonane.


Projekt

30 kwietnia 2013 r. Ministerstwo Finansów opublikowało dokument „Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw”. Pośród proponowanych zmian największe emocje wzbudza zamiar wprowadzenia do polskiego prawa podatkowego ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Opublikowany właśnie dokument nie zawiera jeszcze propozycji brzmienia samej klauzuli, co ostatecznie będzie przesądzało o skutkach jej wprowadzenia, skuteczności oraz o kwestii jej zgodności z Konstytucją RP. Niemniej jednak już wkrótce można się spodziewać projektu ustawy, gdyż według „Założeń projektu” klauzula miałaby wejść w życie już 1 lipca 2014 r.

W oczekiwaniu na projekt ustawy warto zastanowić się, w jakim celu rząd postanowił ponownie spróbować wprowadzić klauzulę do polskiego systemu podatkowego oraz jak, w oparciu o przedstawione założenia, należy oceniać skutki jej pojawienia się w polskim systemie podatkowym, czyli na co powinni być gotowi podatnicy.

System podatkowy mało przyjazny dla przedsiębiorców


Na czym polega klauzula obejścia prawa podatkowego


Klauzula obejścia prawa podatkowego jest zapisem prawnym (ustawowym), który uprawnia organy administracji podatkowej do kwestionowania prawa podatników do zawierania transakcji, które pozostają zgodne z dosłownym brzmieniem przepisów, lecz są sformułowane w taki sposób, by osiągnąć efekt inny od zamierzonego przez ustawodawcę.

INFORFK: Zmiany w VAT 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama