Faktura wystawiona przed dostawą towarów
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż wysyłkowa - towar jest dostarczany razem z fakturą
Towar jest wysyłany transportem lub kurierem razem z fakturą. Następnie czekam na podpisane WZ. Datę, z jaką nabywca otrzymał towar, przyjmuję za datę powstania obowiązku podatkowego, gdyż zapłata następuje po dostawie. Gdy klient otrzymał towar w lutym, uznaję, że obowiązek podatkowy powstał w lutym. Daty dostawy nie wpisuję na fakturze, gdyż w chwili jej wystawienia nie jest znana. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
REKLAMA
RADA
Tak, Pani postępowanie jest prawidłowe. Data dokonania dostawy w tym przypadku jest również datą powstania obowiązku podatkowego. Faktura też jest wystawiana prawidłowo.
Obowiązek podatkowy w VAT 2014
Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy przed otrzymaniem dostawy sprzedawca otrzyma całość lub część zapłaty. Wówczas obowiązek będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części) oraz w odniesieniu do jej wysokości. Zapłatą będzie w szczególności przedpłata, zaliczka i zadatek.
Jak z tego wynika, dla podatnika, który dokonał dostawy, obecnie najważniejsze jest ustalenie jej momentu. Nie ma znaczenie data wystawienia faktury. Dla celów powstania obowiązku podatkowego dokonanie czynności następuje z chwilą faktycznego jej wykonania, z wyjątkiem przypadków, w których przepisy ustawy o VAT określają wprost ten moment.
Jak czytamy w broszurze informacyjnej MF:
REKLAMA
W konsekwencji postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną (np. zastrzeżenie prawa własności do czasu zaistnienia danego zdarzenia, w sytuacji gdy towar został już wydany) lub usługi za wykonaną (np. przyjęcie jej wykonania dopiero z chwilą podpisania protokołów zdawczo-odbiorczych) pozostają bez znaczenia dla ww. celów, mogą pełnić jedynie funkcję pomocniczą w przypadku zaistnienia wątpliwości.
W przypadku dostawy towarów na ustalenie momentu dokonania dostawy ma wpływ sposób ich odbioru przez klienta. Gdy towar jest wydawany bezpośrednio nabywcy lub osobie przez niego wskazanej, to uznaje się, że dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą jego wydania. Natomiast jeśli towar jest dostarczany transportem własnym dostawcy, lub najętym przez niego, do miejsca wskazanego zgodnie z umową przez nabywcę, jak to ma miejsce w Pani przypadku, dokonanie dostawy towaru następuje, co do zasady, z chwilą dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę. To jest moment dostawy i powstania obowiązku podatkowego, chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka.
Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r. - vademecum
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
PRZYKŁAD
31 stycznia kurier odebrał towar wraz z fakturą wystawioną tego samego dnia. Towar dotarł do klienta 4 lutego. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał 4 lutego.
PRZYKŁAD
30 stycznia spółka otrzymała zaliczkę 100%. 31 stycznia kurier odebrał towar wraz z fakturą wystawioną tego samego dnia. Towar dotarł do klienta 4 lutego. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał 30 stycznia.
Obecnie obowiązujące przepisy wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.
Obecnie na fakturach, tak jak w poprzednim roku, należy podać datę wystawienia faktury oraz datę dokonania lub zakończenia dostawy. Podanie daty dokonania lub zakończenia dostawy jest obowiązkowe, gdy taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e pkt 6 ustawy).
W Pani przypadku data wystawienia faktury będzie się różnić od daty dokonania dostawy. Nie oznacza to, że data ta w Pani przypadku jest obowiązkowa, gdyż w chwili wystawienia faktury data ta nie jest określona. Dopiero po odbiorze WZ znana jest data dokonania dostawy. Dlatego należy uznać, że sposób wystawiania faktury jest prawidłowy. Nie jest to obowiązkowe, jednak warto gromadzić dowody, które potwierdzają dokonanie dostawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dostaw na przełomie okresów rozliczeniowych, aby organy podatkowe nie zakwestionowały późniejszego terminu rozliczenia VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 1 i 8, art. 106e pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608
Marcin Jasiński
prawnik, ekspert w zakresie VAT, autor licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat