REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

Sprzedaż wysyłkowa - towar jest dostarczany razem z fakturą

Towar jest wysyłany transportem lub kurierem razem z fakturą. Następnie czekam na podpisane WZ. Datę, z jaką nabywca otrzymał towar, przyjmuję za datę powstania obowiązku podatkowego, gdyż zapłata następuje po dostawie. Gdy klient otrzymał towar w lutym, uznaję, że obowiązek podatkowy powstał w lutym. Daty dostawy nie wpisuję na fakturze, gdyż w chwili jej wystawienia nie jest znana. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Autopromocja

RADA

Tak, Pani postępowanie jest prawidłowe. Data dokonania dostawy w tym przypadku jest również datą powstania obowiązku podatkowego. Faktura też jest wystawiana prawidłowo.

 

Obowiązek podatkowy w VAT 2014

Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy przed otrzymaniem dostawy sprzedawca otrzyma całość lub część zapłaty. Wówczas obowiązek będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części) oraz w odniesieniu do jej wysokości. Zapłatą będzie w szczególności przedpłata, zaliczka i zadatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak z tego wynika, dla podatnika, który dokonał dostawy, obecnie najważniejsze jest ustalenie jej momentu. Nie ma znaczenie data wystawienia faktury. Dla celów powstania obowiązku podatkowego dokonanie czynności następuje z chwilą faktycznego jej wykonania, z wyjątkiem przypadków, w których przepisy ustawy o VAT określają wprost ten moment.

Jak czytamy w broszurze informacyjnej MF:

W konsekwencji postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną (np. zastrzeżenie prawa własności do czasu zaistnienia danego zdarzenia, w sytuacji gdy towar został już wydany) lub usługi za wykonaną (np. przyjęcie jej wykonania dopiero z chwilą podpisania protokołów zdawczo-odbiorczych) pozostają bez znaczenia dla ww. celów, mogą pełnić jedynie funkcję pomocniczą w przypadku zaistnienia wątpliwości.

W przypadku dostawy towarów na ustalenie momentu dokonania dostawy ma wpływ sposób ich odbioru przez klienta. Gdy towar jest wydawany bezpośrednio nabywcy lub osobie przez niego wskazanej, to uznaje się, że dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą jego wydania. Natomiast jeśli towar jest dostarczany transportem własnym dostawcy, lub najętym przez niego, do miejsca wskazanego zgodnie z umową przez nabywcę, jak to ma miejsce w Pani przypadku, dokonanie dostawy towaru następuje, co do zasady, z chwilą dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę. To jest moment dostawy i powstania obowiązku podatkowego, chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r. - vademecum

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

PRZYKŁAD

31 stycznia kurier odebrał towar wraz z fakturą wystawioną tego samego dnia. Towar dotarł do klienta 4 lutego. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał 4 lutego.

PRZYKŁAD

30 stycznia spółka otrzymała zaliczkę 100%. 31 stycznia kurier odebrał towar wraz z fakturą wystawioną tego samego dnia. Towar dotarł do klienta 4 lutego. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał 30 stycznia.

Autopromocja

Obecnie obowiązujące przepisy wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

Obecnie na fakturach, tak jak w poprzednim roku, należy podać datę wystawienia faktury oraz datę dokonania lub zakończenia dostawy. Podanie daty dokonania lub zakończenia dostawy jest obowiązkowe, gdy taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e pkt 6 ustawy).

 

W Pani przypadku data wystawienia faktury będzie się różnić od daty dokonania dostawy. Nie oznacza to, że data ta w Pani przypadku jest obowiązkowa, gdyż w chwili wystawienia faktury data ta nie jest określona. Dopiero po odbiorze WZ znana jest data dokonania dostawy. Dlatego należy uznać, że sposób wystawiania faktury jest prawidłowy. Nie jest to obowiązkowe, jednak warto gromadzić dowody, które potwierdzają dokonanie dostawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dostaw na przełomie okresów rozliczeniowych, aby organy podatkowe nie zakwestionowały późniejszego terminu rozliczenia VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 106e pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608

Marcin Jasiński

prawnik, ekspert w zakresie VAT, autor licznych publikacji

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA