reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Obowiązkiem płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.


Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 Ustawodawca określił maksymalne okresy pobierania świadczeń z tytułu choroby: zasiłku chorobowego (182/270 dni) i świadczenia rehabilitacyjnego (12 miesięcy). Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu tej samej przyczyny po przerwie nieprzekraczajacej 60 dni, wówczas za dalsze okresy niezdolności do pracy zasiłek nie przysługuje, a ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne lub o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.


Ustalenie okresu zasiłkowego


Okres wypłaty zasiłku chorobowego, tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni. Dłuższy okres zasiłkowy, wynoszący 270 dni, jest przewidziany w przypadkach, gdy niezdolność do pracy:

• przypada na okres ciąży lub

• jest spowodowana gruźlicą.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Obowiązuje również zasada, że gdy niezdolność do pracy:

• jest spowodowana gruźlicą (oznaczaną w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA kodem literowym D) i wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami - okresy tych niezdolności zlicza się do 270 dni,

• przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszej niezdolności do pracy, bezpośrednio lub po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, gdy jest spowodowana tą samą chorobą - ubezpieczona ma prawo do okresu zasiłkowego łącznie do 270 dni.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W okresie zasiłkowym uwzględnia się również niemożność wykonywania pracy:

• w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,

• z powodu przebywania w:

- stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

- stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,

• wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi żadne przerwy.


PRZYKŁAD

Pracownik od 2 do 12 grudnia 2013 r. był niezdolny do pracy z powodu przeziębienia. 13 grudnia 2013 r. złamał nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2014 r. Ponieważ między niezdolnością do pracy z powodu przeziębienia i z powodu złamania nogi nie było żadnej przerwy, niezdolności te należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

 

Składka zdrowotna ZUS - czy można ją odliczyć od podatku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama