Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
REKLAMA
Ustawodawca określił maksymalne okresy pobierania świadczeń z tytułu choroby: zasiłku chorobowego (182/270 dni) i świadczenia rehabilitacyjnego (12 miesięcy). Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu tej samej przyczyny po przerwie nieprzekraczajacej 60 dni, wówczas za dalsze okresy niezdolności do pracy zasiłek nie przysługuje, a ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne lub o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ustalenie okresu zasiłkowego
Okres wypłaty zasiłku chorobowego, tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni. Dłuższy okres zasiłkowy, wynoszący 270 dni, jest przewidziany w przypadkach, gdy niezdolność do pracy:
• przypada na okres ciąży lub
• jest spowodowana gruźlicą.
Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych
Obowiązuje również zasada, że gdy niezdolność do pracy:
• jest spowodowana gruźlicą (oznaczaną w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA kodem literowym D) i wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami - okresy tych niezdolności zlicza się do 270 dni,
• przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszej niezdolności do pracy, bezpośrednio lub po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, gdy jest spowodowana tą samą chorobą - ubezpieczona ma prawo do okresu zasiłkowego łącznie do 270 dni.
Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.
W okresie zasiłkowym uwzględnia się również niemożność wykonywania pracy:
• w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
• z powodu przebywania w:
- stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
- stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
• wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi żadne przerwy.
PRZYKŁAD
Pracownik od 2 do 12 grudnia 2013 r. był niezdolny do pracy z powodu przeziębienia. 13 grudnia 2013 r. złamał nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2014 r. Ponieważ między niezdolnością do pracy z powodu przeziębienia i z powodu złamania nogi nie było żadnej przerwy, niezdolności te należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego.
Składka zdrowotna ZUS - czy można ją odliczyć od podatku?
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
W zaświadczeniu lekarskim (ZUS ZLA), które ubezpieczony przedkłada płatnikowi zasiłku, lekarz nie wpisuje numeru statystycznego choroby. Dlatego przepisy określają, że chorobę spowodowaną tą samą przyczyną oznacza się w tym zaświadczeniu kodem literowym A. Oznaczenie to wpisuje lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie. Jeżeli jednak ubezpieczony przy kolejnej niezdolności do pracy z powodu choroby korzysta z wizyty u innego lekarza, w innej przychodni zdrowia lub w prywatnym gabinecie, lekarz ten nie ma wiedzy o poprzedniej przyczynie niezdolności do pracy i nie może zamieścić w zwolnieniu lekarskim kodu A.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat