REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujmować w bilansie wpłacone zaliczki

Irena Pazio

REKLAMA

W jakiej pozycji bilansu należy wykazać opłaconą zaliczkę za usługę hotelową (brak związku z zakupem zapasów, usługa hotelowa dotyczy pobytu na targach), do której otrzymano fakturę zaliczkową, zaksięgowaną po stronie Wn konta „Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami”?


W jakiej pozycji bilansu wykazywać wpłacone zaliczki


RADA

Zaliczkę należy ująć w poz. B.I.5 aktywów bilansu jako „Zaliczki na dostawy”. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Autopromocja


UZASADNIENIE

W poz. B.I.5 aktywów bilansu należy ujmować udzielone dostawcom zaliczki (przedpłaty, zadatki) nie tylko na poczet niewykonanych jeszcze dostaw materiałów i towarów, ale także niewykonanych jeszcze robót i usług (w tym opłacone zaliczki na usługi hotelowe) służących bieżącej działalności operacyjnej. W pozycji tej wykazuje się je bez względu na to, czy figurują one na koncie „Rozliczenie zakupu” czy też na koncie „Rozrachunki z dostawcami” (czy - jak to ma miejsce w rozpatrywanym przypadku - „Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami”). Należy przy tym zwrócić uwagę, że jeżeli zaliczka zawiera VAT, który jest przez wpłacającego odliczany od podatku należnego, to zaliczkę w bilansie należy wykazać w kwocie bez VAT.

Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów


PRZYKŁAD

(zaliczka wpłacona na poczet przyszłej usługi)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednostka wpłaciła zaliczkę za usługę hotelową w wysokości 615 zł, co stanowi 25% wartości całej usługi. Wykonawca usługi wystawił fakturę VAT na wartość otrzymanej zaliczki w wysokości 500 zł (netto) + 23% VAT.

Wariant ewidencji, gdy jednostka stosuje konto 300 „Rozliczenie zakupu”

1. WB - wpłata zaliczki na usługę

Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 615 zł

Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF

2. Faktura dotycząca wpłaconej zaliczki

Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 500 zł

Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 115 zł

Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

 

 

Wariant ewidencji, gdy jednostka nie stosuje konta 300 „Rozliczenie zakupu”

1. WB - wpłata zaliczki na usługę

Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 615 zł

2. Faktura dotycząca wpłaconej zaliczki

Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 115 zł

Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 115 zł

Niezależnie od przyjętego wariantu ewidencji, jednostka wykaże wpłaconą zaliczkę w kwocie 500 zł w poz. B.I.5 aktywów bilansu.

Należy również wspomnieć, że jeśli zaliczka jest wyrażona w walucie obcej, to na dzień bilansowy należy ustalić jej złotówkową wartość według średniego kursu NBP danej waluty na ten dzień (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości).

Od zaliczek wpłacanych dostawcom należy odróżnić nadpłaty poczynione na rzecz dostawców (mające zazwyczaj charakter akcydentalny, przypadkowy). Takich nadpłat zobowiązań z tytułu dostaw i usług nie wykazuje się w pozycji B.I.5 jako zaliczki na dostawy, lecz w poz.:

• B.II.1b, tj. jako „Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych - inne”, w przypadku gdy jest to nadpłata zobowiązania, która jest należna od jednostki powiązanej, lub

• B.II.2c, tj. jako „Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek - inne”, w przypadku gdy jest to nadpłata zobowiązania należna od innych jednostek.

Oprócz zaliczek wpłacanych na poczet przyszłych dostaw i usług ujmowanych w poz. B.I.5 aktywów bilansu, zaliczki mogą być jeszcze wykazywane:

• w poz. A.II.3, w przypadku gdy zaliczka dotyczy wpłat na rzecz środków trwałych i środków trwałych w budowie,

• w poz. A.I.4, w przypadku gdy zaliczka dotyczy środków wpłaconych na rzecz wartości niematerialnych i prawnych.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 613

Irena Pazio

główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

CZYTAJ TAKŻE

„Gdzie w bilansie wykazać nadpłatę wynikającą z podwójnej zapłaty tej samej faktury” - Mk nr 3/2013.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA