REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujmować w bilansie wpłacone zaliczki

Irena Pazio
W jakiej pozycji bilansu należy wykazać opłaconą zaliczkę za usługę hotelową (brak związku z zakupem zapasów, usługa hotelowa dotyczy pobytu na targach), do której otrzymano fakturę zaliczkową, zaksięgowaną po stronie Wn konta „Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami”?


W jakiej pozycji bilansu wykazywać wpłacone zaliczki


RADA

Zaliczkę należy ująć w poz. B.I.5 aktywów bilansu jako „Zaliczki na dostawy”. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Autopromocja


UZASADNIENIE

W poz. B.I.5 aktywów bilansu należy ujmować udzielone dostawcom zaliczki (przedpłaty, zadatki) nie tylko na poczet niewykonanych jeszcze dostaw materiałów i towarów, ale także niewykonanych jeszcze robót i usług (w tym opłacone zaliczki na usługi hotelowe) służących bieżącej działalności operacyjnej. W pozycji tej wykazuje się je bez względu na to, czy figurują one na koncie „Rozliczenie zakupu” czy też na koncie „Rozrachunki z dostawcami” (czy - jak to ma miejsce w rozpatrywanym przypadku - „Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami”). Należy przy tym zwrócić uwagę, że jeżeli zaliczka zawiera VAT, który jest przez wpłacającego odliczany od podatku należnego, to zaliczkę w bilansie należy wykazać w kwocie bez VAT.

Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów


PRZYKŁAD

(zaliczka wpłacona na poczet przyszłej usługi)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednostka wpłaciła zaliczkę za usługę hotelową w wysokości 615 zł, co stanowi 25% wartości całej usługi. Wykonawca usługi wystawił fakturę VAT na wartość otrzymanej zaliczki w wysokości 500 zł (netto) + 23% VAT.

Wariant ewidencji, gdy jednostka stosuje konto 300 „Rozliczenie zakupu”

1. WB - wpłata zaliczki na usługę

Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 615 zł

Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF

2. Faktura dotycząca wpłaconej zaliczki

Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 500 zł

Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 115 zł

Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

Autopromocja

 

 

Autopromocja

Wariant ewidencji, gdy jednostka nie stosuje konta 300 „Rozliczenie zakupu”

1. WB - wpłata zaliczki na usługę

Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 615 zł

2. Faktura dotycząca wpłaconej zaliczki

Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 115 zł

Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 115 zł

Niezależnie od przyjętego wariantu ewidencji, jednostka wykaże wpłaconą zaliczkę w kwocie 500 zł w poz. B.I.5 aktywów bilansu.

Należy również wspomnieć, że jeśli zaliczka jest wyrażona w walucie obcej, to na dzień bilansowy należy ustalić jej złotówkową wartość według średniego kursu NBP danej waluty na ten dzień (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości).

Od zaliczek wpłacanych dostawcom należy odróżnić nadpłaty poczynione na rzecz dostawców (mające zazwyczaj charakter akcydentalny, przypadkowy). Takich nadpłat zobowiązań z tytułu dostaw i usług nie wykazuje się w pozycji B.I.5 jako zaliczki na dostawy, lecz w poz.:

• B.II.1b, tj. jako „Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych - inne”, w przypadku gdy jest to nadpłata zobowiązania, która jest należna od jednostki powiązanej, lub

• B.II.2c, tj. jako „Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek - inne”, w przypadku gdy jest to nadpłata zobowiązania należna od innych jednostek.

Oprócz zaliczek wpłacanych na poczet przyszłych dostaw i usług ujmowanych w poz. B.I.5 aktywów bilansu, zaliczki mogą być jeszcze wykazywane:

• w poz. A.II.3, w przypadku gdy zaliczka dotyczy wpłat na rzecz środków trwałych i środków trwałych w budowie,

• w poz. A.I.4, w przypadku gdy zaliczka dotyczy środków wpłaconych na rzecz wartości niematerialnych i prawnych.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 613

Irena Pazio

główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

CZYTAJ TAKŻE

„Gdzie w bilansie wykazać nadpłatę wynikającą z podwójnej zapłaty tej samej faktury” - Mk nr 3/2013.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA