Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
Zobacz także: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami w zakresie ewidencji bilansowej oraz podatku od towarów i usług.
Skutki w podatku dochodowym
Przekazanie samochodu będącego środkiem trwałym na potrzeby prywatne przedsiębiorcy nie podlega opodatkowaniu. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. przychód z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.
Przekazanie pojazdu na cele prywatne przedsiębiorcy nie jest odpłatnym zbyciem, w związku z czym nie generuje przychodu. Wycofanie pojazdu z działalności gospodarczej wiąże się jednak z zaprzestaniem naliczania odpisów amortyzacyjnych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wycofania pojazdu. Znajduje to potwierdzenie również w interpretacjach organów skarbowych.
Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 29 października 2012 r. (sygn. IBPBI/1/415-916/12/WRz) wskazał, że majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego, dlatego przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu po stronie podatnika. W wyniku tej czynności nie uzyska on żadnego przysporzenia majątkowego. Nastąpi wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego.
UWAGA!
Niezamortyzowana wartość samochodu wycofanego z działalności gospodarczej w związku z przekazaniem go na cele prywatne nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego może powstać w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego z działalności gospodarczej pojazdu. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 za przychód z działalności gospodarczej uważa się sprzedaż składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, wycofanych z działalności gospodarczej, jeśli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.
Składnikami majątku, do których mają zastosowanie te regulacje, są:
a) środki trwałe,
b) składniki majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1500 zł,
c) wartości niematerialne i prawne
- ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykorzystująca do tej działalności dany środek trwały może więc w każdym momencie podjąć decyzję o jego wycofaniu z działalności i przeznaczeniu na potrzeby własne. Wówczas w ewidencji środków trwałych należy zamieścić adnotację, z której będzie wynikała data i przyczyna wycofania danego środka trwałego z działalności gospodarczej. Przekazanie środka trwałego na cele osobiste oznacza jedynie zakończenie amortyzacji. Podatnik nie osiągnie żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Uzyskanie przychodu nastąpi dopiero w razie odpłatnego zbycia środka trwałego, o ile między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej, i dniem jego zbycia nie upłynie sześć lat. Po upływie tego okresu dochód ze sprzedaży będzie wolny od podatku.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Skutki w VAT
REKLAMA
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) należy rozumieć również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
● przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
● wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat