REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa trwająca kilka miesięcy - kiedy odliczyć VAT

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam fakturę za reklamę w Internecie wystawioną w lutym. Faktura dotyczy reklamy ukazującej się przez sześć miesięcy. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury i podatek naliczony z tej faktury mogę odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.?

Wystawienie faktury przez podatnika świadczącego usługę reklamy nie spowodowało powstania obowiązku podatkowego. To, kiedy może Pani odliczyć podatek naliczony z otrzymanej faktury, zależy od tego, kiedy ją Pani opłaci. 

Autopromocja

Polecamy:  Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


 Termin odliczenia VAT w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

Drugi z warunków powstania prawa do odliczenia (otrzymanie faktury) jest w Pani przypadku spełniony. W tej sytuacji o powstaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury decyduje moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy usługach reklamowych

Obowiązek podatkowy w zakresie usług reklamowych (w tym usług reklamowych świadczonych w Internecie) powstaje na zasadach ogólnych. Oznacza to, że powstanie on z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), chyba że wcześniej została otrzymana część lub całość zapłaty - wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Według tych przepisów możliwe są w przedstawionej sytuacji dwa scenariusze.

I scenariusz

Pierwszy z nich będzie miał zastosowanie, jeżeli faktura zostanie przez Panią opłacona przed wykonaniem usługi, tj. przed ostatnim dniem sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie u sprzedawcy z chwilą otrzymania zapłaty (na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT) i w tym samym momencie powstanie u Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

II scenariusz

Drugi scenariusz będzie miał zastosowanie, jeżeli faktura zostanie przez Panią opłacona dopiero po wykonaniu usługi, a więc po ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie u sprzedawcy w ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej, tj. w dniu wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). W tym właśnie dniu powstanie również u Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

UWAGA!
Obowiązek podatkowy dla świadczenia usług reklamowych powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej została otrzymana część lub całość zapłaty - wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Ustawa o VAT 2014

 

Autopromocja

Kiedy można odliczać VAT naliczony z faktury za usługi reklamowe

A zatem - zależnie od tego, który ze wskazanych scenariuszy będzie miał w przedstawionej sytuacji zastosowanie - podatek z faktury może Pani odliczyć najwcześniej albo w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy opłacenia faktury (pierwszy scenariusz), albo w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym kończy się sześciomiesięczny okres świadczenia omawianej usługi reklamowej (drugi scenariusz).

Podkreślić należy, że w przypadku obu scenariuszy bez znaczenia jest moment wystawienia faktury przez sprzedawcę. Od 1 stycznia 2014 r. wystawienie faktury nie skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy, a w konsekwencji wystawienie faktury nie decyduje o momencie powstania prawa do odliczenia u nabywcy.

Polecamy: Biuletyn VAT 

PRZYKŁAD

28 stycznia 2014 r. spółka X wystawiła spółce Y fakturę dokumentującą świadczenie usługi reklamy w Internecie (umieszczenie banneru spółki Y na stronie internetowej spółki X) w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. Fakturę tę spółka Y otrzymała 31 stycznia 2014 r.

Scenariusz I: Faktura została opłacona przez spółkę Y 10 lutego 2014 r. Spowodowało to powstanie obowiązku podatkowego w spółce X (w dniu otrzymania zapłaty) i powstanie prawa do odliczenia w spółce Y (wcześniej bowiem spełniony został warunek otrzymania faktury przez tę spółkę). Podatek naliczony z faktury spółka Y może zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. (względnie w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za I kwartał 2014 r.).

Scenariusz II: Faktura została opłacona przez spółkę Y 10 sierpnia 2014 r. W tej sytuacji obowiązek podatkowy w spółce X powstał w dniu wykonania usługi, tj. 31 lipca 2014 r. W tym też dniu powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury przez spółkę Y. Podatek naliczony z faktury spółka Y może zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec 2014 r. (względnie w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za III kwartał 2014 r.).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 86 ust. 10 oraz art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA