reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Jak rozliczać VAT w komisie

Aktualizacja: 16.01.2009

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany w zasadach wystawiania faktur w obrocie komisowym. Jak prawidłowo obliczać obrót komisowy? »

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Aktualizacja: 15.01.2009

Podatnicy, którzy w 2009 r. zamierzają skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, powinni do 20 stycznia br. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. »

Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Aktualizacja: 14.01.2009

Ulga prorodzinna w zeznaniach podatkowych składanych za 2008 rok będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach. Prawo do odliczenia zyskają jednak podatnicy, których dzieci studiowały za granicą lub uzyskiwały dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną. »

Korzystne zmiany w Ordynacji podatkowej

Aktualizacja: 09.01.2009

1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe, korzystne dla podatników, przepisy Ordynacji podatkowej. Według nich podatnicy, którzy dobrowolnie uregulują zaległość podatkową, mają prawo do obniżenia o 25% wysokości odsetek za zwłokę. To tylko niektóre ze zmian. »

Korekta VAT od zakupu paliwa wywołuje skutki w podatku dochodowym

Aktualizacja: 05.01.2009

W ciągu pięciu lat organy podatkowe i organy kontroli skarbowej mogą kontrolować poprawność zaliczenia nieodliczonego VAT od zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Czy w związku z ostatnio wydanym wyrokiem przez ETS opłaca się korygować VAT? »

Termin płatności długu celnego będzie można odroczyć

Aktualizacja: 30.12.2008

Podatnik, który zostanie powiadomiony o długu celnym, będzie musiał go zapłacić w ciągu dziesięciu dni od momentu powiadomienia. W niektórych przypadkach termin płatności będzie mógł być odroczony. »

Dłuższy termin na zgłoszenie nabycia rzeczy i praw majątkowych

Aktualizacja: 30.12.2008

Co zmieni się w ustawie o podatku od spadków i darowizn od 1 stycznia 2009 r.? Jaki będzie termin na zgłoszenie w urzędzie skarbowym nabycia własności rzeczy i praw? »

Nowe zasady odpowiedzialności za długi przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 30.12.2008

Od 2009 roku nabywca składników majątku nie odpowie za długi przedsiębiorcy. Kupujący odpowie jednak za zaległości podatkowe sprzedawcy powstałe do końca 2008 roku. Ryzyko odpowiedzialności nadal będzie obciążać nabywców przedsiębiorstwa lub jego części. »

Fiskus zagląda pod świąteczną choinkę

Aktualizacja: 29.12.2008

Świąteczny prezent pod choinką to darowizna jak każda inna. Najbliższa rodzina nie musi płacić podatku od świątecznych podarunków. Jeśli prezenty są wyjątkowo cenne, trzeba ten fakt zgłosić fiskusowi. »

W zeznaniu za 2008 rok zmienią się zasady przekazywania 1 proc. podatku

Aktualizacja: 23.12.2008

W zeznaniu za 2008 rok zostaną wprowadzone pewne modyfikacje przy przekazywaniu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. »

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Aktualizacja: 23.12.2008

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali jest podstawową formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Od przyszłego roku zastosowanie stawki progresywnej może być korzystniejsze niż liniowej. »

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 22.12.2008

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę. »

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Aktualizacja: 19.12.2008

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji. »

Kiedy małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie PIT

Aktualizacja: 18.12.2008

Małżonkowie, którzy spełnią ustawowe warunki, mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatku dochodowego. W rozliczeniu za 2008 rok wspólne zeznanie będą mogli złożyć również małżonkowie zamieszkujący za granicą, uzyskujący w Polsce większość dochodów. »

Jak opodatkować aport wg nowych przepisów VAT

Aktualizacja: 17.12.2008

Nowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT nie zawiera m.in. zwolnienia z podatku aportów wnoszonych do spółek. Podatnicy będą więc mogli odliczać podatek naliczony przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama