Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu
07 sie 2008
Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy wówczas można odliczyć podatek naliczony z faktur za energię, wodę itp.?
Jak amortyzować samochody
06 sie 2008
Kiedy wydatek na nabycie samochodu będzie mógł zostać rozliczony dla celów podatkowych w drodze odpisów amortyzacyjnych?
Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe
05 sie 2008
Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Tylko właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala zaliczyć je do kosztów.
Jak rozliczyć wydatki na integrację pracowników
04 sie 2008
Czy można odliczyć VAT z faktur za usługi cateringowe, dojazd i alkohol zakupione w związku z imprezą integracyjną dla pracowników?
Jak należy amortyzować lokal użytkowy
01 sie 2008
Drugi rok z rzędu obowiązują inne zasady amortyzowania używanych mieszkań i domów niż nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, np. lokali użytkowych. Jak prawidłowo amortyzować lokal użytkowy?
Jak się uchronić przed zarzutem o nierzetelność księgi
31 lip 2008
W przypadku nierzetelnego i wadliwego prowadzenia księgi przychodów i rozchodów fiskus może zakwestionować roczne rozliczenie i zażądać wyższego podatku.
Jak opodatkować faktoring
30 lip 2008
Faktoring jest często wykorzystywanym w praktyce gospodarczej narzędziem mającym na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jego prawidłowe opodatkowanie może być kłopotliwe.
Jak prawidłowo rozliczyć zakup kasy fiskalnej
29 lip 2008
Podatnicy muszą spełnić określone warunki, aby skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jakie to warunki i jak prawidłowo rozliczyć zakup kasy fiskalnej?
Jak rozliczać wydatki na nabycie środków trwałych
28 lip 2008
Amortyzacji podlegają środki trwałe, których wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. W przypadku tańszych zakupów, gdy wydatek mieści się we wskazanym limicie, podatnik ma kilka możliwości jego rozliczenia.
Kiedy fiskus poprawi deklarację
25 lip 2008
Nie każdy błąd w deklaracji podatkowej wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym w celu dokonania korekty. Niektóre błędy ma prawo poprawić organ podatkowy. Kiedy fiskus sam poprawi deklarację?
Samozatrudnienie - obowiązki rejestracyjne i podatkowe
24 lip 2008
Obowiązki wynikające z rejestracji działalności gospodarczej, ale również pewne przywileje, jak np. możliwość wyboru podatku liniowego, związane są z samozatrudnieniem. Jak z nich korzystać?
Otrzymanie dotacji a VAT
23 lip 2008
Jakie skutki w VAT wywołuje dotacja otrzymana z funduszy unijnych na rozwój firmy, z przeznaczeniem na nabycie środków trwałych potrzebnych do prowadzonej produkcji?
Jak zaksięgować korektę faktury zaliczkowej
22 lip 2008
Jeżeli kontrahent nie dostarczy towaru, na który wpłacona została zaliczka, musi wystawić fakturę korygującą. Jak ją prawidłowo zaksięgować?
Jak rozliczyć zakup sprzętu łącznie z montażem
21 lip 2008
Sprzęt zakupiony łącznie z montażem, który służy czynnościom opodatkowanym, jest podstawą odliczenia VAT z faktury zakupu. Czy zawsze tak jest?
Jak prawidłowo rozliczyć koszty w czasie
18 lip 2008
Kwestia rozliczania kosztów w czasie jest ważna z punktu widzenia podatków dochodowych. Za niestosowanie się do obowiązujących reguł grożą konsekwencje karne skarbowe.
Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy
15 lip 2008
Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy od dawna budzi kontrowersje. Rozliczenie tego zdarzenia sprawia podatnikom kłopoty. Jak prawidłowo rozliczyć przekazanie towarów na cele repretzentacji i reklamy?
Rozliczenia podatkowe pracownika sezonowego
14 lip 2008
Praca wakacyjna to dla wielu osób jedyny okres w roku, w którym podejmują zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że każdą zarobioną złotówkę należy rozliczyć z fiskusem.
Podatkowe skutki umów barterowych
11 lip 2008
Rozliczanie transakcji między kontrahentami nie zawsze musi odbywać się w formie gotówkowej. Czasami przedsiębiorcy dokonują wymiany bez użycia pieniędzy. Jak rozliczyć barter?
Jak zaksięgować zakup programu komputerowego
10 lip 2008
Ewidencja oprogramowania komputerowego zależy od sposobu zakwalifikowania tego oprogramowania jako systemowe bądź jako użytkowe. Jak prawidłowo zaksięgować oprogramowanie?
Kiedy fiskus wezwie do złożenia wyjaśnień
09 lip 2008
Organ podatkowy nie może dowolnie wzywać stronę, świadków, biegłych lub inne osoby do złożenia wyjaśnień. Kiedy podatnik może bez konsekwencji nie stawić się na wezwanie urzędu skarbowego?
Jak rozliczać wydatki inwestycyjne
07 lip 2008
Od ponoszonych wydatków inwestycyjnych podatnik może odliczyć VAT, pod warunkiem że poczynione inwestycje będą związane z czynnościami opodatkowanymi.
Jak rozliczyć wydatki na alkohol w firmie
04 lip 2008
Wydatki reprezentacyjne wyłączono z katalogu kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2007 r. Wcześniej reprezentacja była uwzględniana w kosztach firmy.
Ryczałt najlepszy dla najmu
03 lip 2008
Coraz mniej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z roku na rok rośnie natomiast liczba podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy. Według ekspertów, taka sytuacja jest wynikiem rosnącej popularności inwestycji w nieruchomości.
Im droższy samochód, tym mniej wlicza się w koszty
03 lip 2008
Jeśli w dniu wpisywania do ewidencji środków trwałych wartość samochodu osobowego była wyższa niż 20 tys. euro, za koszt podatkowy można uznać tylko część raty amortyzacyjnej.
Leasing - sporne kwestie podatkowe
02 lip 2008
Leasing to popularna forma pozyskiwania składników cudzego majątku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak sprawia wiele problemów podatkowych. Jak je rozwiązać?
Uprawnienia podatnika w sporze z urzędem skarbowym
01 lip 2008
Podatnikowi przysługuje szereg uprawnień mających na celu zakwestionowanie różnego rodzaju nieprawidłowości zawartych w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Jak z nich korzystać?
Jak należy dokumentować premie pieniężne
27 cze 2008
Sprawa opodatkowania premii pieniężnych jest kontrowersyjna. Organy podatkowe uparcie nakazują opodatkowanie premii pieniężnych. Sądy są odmiennego zdania. Kto ma rację?
Jakie konsekwencje ma powstanie zaległości podatkowych
25 cze 2008
U podatnika, który nie wpłaca w terminie podatków, powstanie zaległość wobec fiskusa. Podatnik będzie musiał też wpłacić odsetki, a być może nawet grzywnę.
Jak postąpić, gdy spóźnimy się z deklaracją
19 cze 2008
Może się zdarzyć, że pomimo istnienia obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, zapomnimy ją złożyć z powodu zwykłego przeoczenia. Co nam wówczas grozi?
Różnice kursowe. Do wyboru są dwie metody
18 cze 2008
Mimo jasnych regulacji ustawowych rozliczanie różnic kursowych przysparza podatnikom wielu problemów. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że z wyborem konkretnej metody łączą się określone obowiązki.
Jak skutecznie ustanowić pełnomocnika
13 cze 2008
Pełnomocnikiem podatnika w postępowaniu podatkowym może być osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Jakie inne warunki musi spełniać pełnomocnictwo, aby było ważne?
Kiedy przedawniają się zaległości podatkowe
12 cze 2008
Po upływie trzech lat przedawnia się prawo organu podatkowego do ustalenia zobowiązania podatkowego w drodze doręczenia decyzji. Samo zobowiązanie przedawnia się z upływem pięciu lat.
Jak uzyskać zwrot wydatków na materiały budowlane
11 cze 2008
Podatnicy mogą ubiegać się o zwrot wydatków związanych z inwestycją mieszkaniową realizowaną tzw. systemem gospodarczym. Kto jest uprawniony do zwrotu i jakiego rodzaju wydatki go uzasadniają?
Jak rozliczać transakcje barterowe
10 cze 2008
Kontrahenci mogą rozliczać transakcje w formie towarowej np. towar za towar albo usługa za usługę. Jak podatkowo rozliczyć barter?
Kiedy wierzytelności mogą być kosztem
09 cze 2008
Nieściągalne wierzytelności zazwyczaj nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa przewiduje jednak kilka wyjątków od tej reguły.
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku
05 cze 2008
Podatnik, który kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość, należnego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Jak go napisać?
Jak opodatkować działalność sezonową
03 cze 2008
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność sezonową, rozlicza podatki tak jak podatnicy prowadzący działalność przez cały rok. Może jednak liczyć na wcześniejszy zwrot VAT.
Rozliczenia podatkowe dofinansowania do wypoczynku
02 cze 2008
Dopłaty do wypoczynku to popularna forma świadczeń pozapłacowych. Finansowanie wypoczynku dzieci pracowników w większości przypadków będzie zwolnione z PIT. Jednak nie zawsze.
Jak wliczać w koszty wyposażenie mieszkania
30 maja 2008
Wynajmujący rozliczający przychody z najmu na zasadach ogólnych, mogą wliczać w koszty zakup mebli i wyposażenia. Nie zawsze jednak możliwe jest jednorazowe wliczenie.
Odwołanie nie powoduje wstrzymania zapłaty podatku
29 maja 2008
Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje wykonania decyzji. Podatnik może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie jej wykonania.
Jak rozliczyć zakup samochodu dostawczego
27 maja 2008
Wydatki związane z zakupem samochodu dostawczego mogą być zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo lub w ramach odpisów amortyzacyjnych.
Jak prawidłowo stosować metody kasową i memoriałową
26 maja 2008
Możliwość zarówno kasowego, jak i memoriałowego ujęcia operacji może prowadzić do błędnych zapisów. Jak uniknąć takich błędów?
Rozliczenie przychodu osób uprawnionych do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego
23 maja 2008
Jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z rozliczeniem przychodu ich pracowników uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego?
Jak rozliczać opłatę wstępną od umowy leasingu
21 maja 2008
Czynsz inicjalny to opłata jednorazowa ponoszona przy zawieraniu umowy leasingowej, zazwyczaj jeszcze przed wydaniem przedmiotu leasingu. Jak ją prawidłowo rozliczyć?
Jak rozliczać najem
20 maja 2008
Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Co bardziej opłaca się wybrać?
Jak fiskus może doręczać decyzje podatkowe
19 maja 2008
Uchylanie się od odebrania decyzji podatkowej nic nie pomoże. Może tylko zaszkodzić podatnikowi. Fiskus ma sposoby, żeby doręczać decyzje podatnikowi.
Podatkowe skutki umów barterowych
15 maja 2008
Rozliczanie transakcji między kontrahentami nie zawsze musi odbywać się w formie gotówkowej. Niekiedy kontrahenci stosują barter. Jakie są zalety barteru?
Jak należy prawidłowo rozliczyć wydatki sądowe
14 maja 2008
Poniesione przez wierzyciela koszty procesu sądowego stanowią koszty uzyskania przychodów. Działania wierzyciela mają bowiem na celu zabezpieczenie źródła przychodów.
Jak ubiegać się o nadpłatę
13 maja 2008
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty może złożyć podatnik, który zapłacił podatek w kwocie wyższej niż należna lub nie musiał go płacić. Jeśli złożył deklarację, w której wykazał wyższy podatek, powinien złożyć jej korektę.
Tylko faktyczny obrót podlega opodatkowaniu VAT
12 maja 2008
Firmy, wypłacające premie pieniężne kontrahentom udokumentowane notami obciążeniowymi, są uprawnione do pomniejszenia obrotu o wartość wypłaconych premii.