REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt najlepszy dla najmu

REKLAMA

Coraz mniej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z roku na rok rośnie natomiast liczba podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy. Według ekspertów, taka sytuacja jest wynikiem rosnącej popularności inwestycji w nieruchomości.


Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 rok wynika, że rośnie liczba podatników opłacających podatek w tej formie z tytułu najmu. Natomiast maleje liczba przedsiębiorców opłacających ryczałt z działalności gospodarczej. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat.


I tak, liczba podatników uzyskujących przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze w 2004 roku w porównaniu z 2003 rokiem wzrosła o 24 313, w 2005 roku o 23 370, a w 2006 roku o dalsze 21 437 osób.


W przypadku osób płacących ryczałt z pozarolniczej działalności gospodarczej jest odwrotnie. Tylko w 2006 roku w porównaniu z 2005 rokiem liczba podatników rozliczających swoją firmę w tej formie zmniejszyła się o 4356.


Zdaniem ekspertów wskazana tendencja nie powinna dziwić. Po pierwsze, rośnie popularność inwestycji w nieruchomości. Po drugie, ryczałt z działalności gospodarczej nie dla wszystkich jest formą opłacalną.


- Najem m.in. ze względu na wciąż rosnące ceny nieruchomości wraca do łask - wskazują specjaliści.


Nie ma kosztów


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania przewidzianą przede wszystkim dla niewielkich firm. Nie wszyscy jednak mogą ją wybrać. Ustawodawca przewidział ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość opłacania ryczałtu przez przedsiębiorców zarówno pod względem rodzaju prowadzonej działalności, jak i osiąganego obrotu (po przekroczeniu limitu obrotów 250 tys. euro rocznie opłacanie ryczałtu nie jest możliwe).


Według Beaty Hudziak, menedżera, doradcy podatkowego w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podatnik wybierający omawianą formę rozliczenia nie ma możliwości uwzględniania ponoszonych wydatków w kosztach uzyskania przychodów, które wpływałyby bezpośrednio na wysokość uzyskiwanego przychodu i tym samym wysokość płaconego podatku.


- Stąd też być może tendencja spadkowa w zakresie opodatkowania ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej. W tym bowiem przypadku podatnicy z reguły ponoszą wydatki, które mogą być kosztem w przypadku wyboru formy rozliczenia podatkowego na zasadach ogólnych - wyjaśniła Beata Hudziak.


Także Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, uważa, że dla wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą ryczałt jest mniej korzystny od opodatkowania według przykładowo 19-proc. stawki liniowej PIT.


- Jest tak zwłaszcza ze względu na fakt, że - w odróżnieniu od ryczałtu - ta ostatnia forma umożliwia rozliczenie wydatków jako kosztów uzyskania przychodów. Pozwala to niejednokrotnie na istotne obniżenie podstawy opodatkowania i - w porównaniu z podatkiem zryczałtowanym - daje efekt w postaci niższej efektywnej stawki podatkowej - dodała Hanna Filipczyk.


Osoby zarabiające na najmie coraz chętniej dokonują swoich rozliczeń podatkowych w formie ryczałtu. Jak twierdzi Hanna Filipczyk, można sądzić, że przyczyną wzrostu liczby podatników korzystających z tej formy opodatkowania jest w ostatnim czasie rosnąca popularność inwestycji w nieruchomości.


- Podatnicy nabywają mieszkania celem ich odprzedaży za kilka lat, gdy ich wartość znacznie wzrośnie; do momentu sprzedaży lokale wykorzystywane są natomiast do czerpania dochodów z najmu - argumentowała Hanna Filipczyk.


Nieruchomości to inwestycja


Także Beata Hudziak uważa, że tendencja wzrostowa w zakresie wyboru opodatkowania ryczałtem, przychodów z najmu może wynikać z dwóch aspektów.


- Po pierwsze, widoczna jest na rynku tendencja wzrostowa w zakresie czynionych inwestycji budowlanych, zakupu mieszkań przez osoby, które już posiadają jedną nieruchomość. Ta druga z nieruchomości jest wówczas z reguły wykorzystywana dla celów najmu i stanowi odrębne źródło dochodu dla tych osób. Po drugie, w przypadku najmu nieruchomości nakłady, które mogłyby stanowić koszt podatkowy - w przypadku wyboru przez podatnika innej formy rozliczania - nie stanowią istotnej wartości, która mogłaby wpływać na wysokość dochodu do opodatkowania - wyjaśniła ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.


Dodała także, że z pewnością istotna jest również stawka podatku, która przy wyborze omawianej formy opodatkowania jest niższa niż w przypadku rozliczania uzyskiwanych dochodów z najmu w ramach działalności gospodarczej.


Ryczałt dla najmu to korzyść


Rosnąca liczba podatników płacących ryczałt z najmu nie jest spowodowana wyłącznie wzrostem inwestycji w nieruchomości.


Piotr Kiciński, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, stwierdził w rozmowie z nami, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dogodną formą opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


- Co prawda, wybierając taką formę opodatkowania, podatnicy nie mogą zmniejszyć podstawy opodatkowania o poniesione koszty, to jednak niska stawka podatkowa (8,5 proc.) powoduje, że uproszczony sposób rozliczenia z fiskusem jest dla tych osób atrakcyjny. Nawet w przypadku przekroczenia limitu 4 tys. euro i opodatkowanie stawką 20-proc. nie zmniejsza atrakcyjności takiego rozwiązania - wskazał Piotr Kiciński.


Tłumaczył również, że osoby wynajmujące mieszkania na małą skalę nie ponoszą kosztów, które mogłyby zmniejszyć podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych (według stawki 19 proc.) w taki sposób, aby tradycyjna forma rozliczenia była korzystniejsza od ryczałtu.


- Dodatkową zaletą wyboru opodatkowania w formie ryczałtu jest to, że osoby osiągające przychód z tytułu najmu nie są zobowiązane do prowadzenia ewidencji osiąganych przychodów (pod warunkiem że ich wysokość wynika z umowy zawartej na piśmie). Dlatego też liczba podatników, którzy wybrali omawianą formę rozliczania, systematycznie wzrasta i z tego powodu jest wysoce prawdopodobne, że taka tendencja będzie się utrzymywać - podkreślił nasz rozmówca.


Także Hanna Filipczyk podkreśliła, że ryczałt od przychodów z tytułu najmu często okazuje się korzystną formą ich opodatkowania. W przypadku braku istotnych kosztów, w tej formie nieujmowanych w kalkulacji podstawy opodatkowania, ryczałt prowadzi do stosunkowo niskich obciążeń fiskalnych (zwłaszcza gdy ze względu na nieprzekroczenie progu przychodów zastosowanie znajduje stawka 8,5-proc.). Wśród zalet tej formy należy wymienić również możliwość rozliczenia z małżonkiem i uproszczone obowiązki ewidencyjne (a wręcz brak obowiązku prowadzenia ewidencji, w przypadku gdy wysokość osiąganych przychodów wynika z umowy pisemnej).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczanie ryczałtu


250 tys.
euro wynosi limit obrotu rocznego z działalności gospodarczej, po przekroczeniu którego nie można płacić ryczałtu. Od przyszłego roku limit ten wyniesie 150 tys. euro.

4 tys. euro wynosi limit obrotu m.in. z najmu, po przekroczeniu którego ryczałt należy płacić według 20-proc. stawki zamiast 8,5-proc.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA