REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód - wycofanie z działalności

Przedsiębiorcy, którzy chcą wycofać samochód z prowadzonej działalności gospodarczej, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ta decyzja nie jest czynnością obojętną pod względem podatku VAT.

Jak rozliczyć niezamortyzowaną wartość inwestycji

Przedsiębiorca może zaliczyć niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym do kosztów uzyskania przychodów w przypadku fizycznej likwidacji poczynionych nakładów.

Leasingodawca może stracić preferencje podatkowe

Umowy leasingu wciąż budzą wiele wątpliwości podczas ich rozliczania podatkowego. Dotyczą one m.in. opłaty wstępnej oraz cesji praw i obowiązków.

Jak wybrać program komputerowy do prowadzenia PKPiR

Aby dokonać właściwego wyboru, należy się dobrze zastanowić, jakie funkcje, oprócz tych podstawowych, ma wykonywać program, aby dobrze służył danej firmie.

Czy zawsze trzeba stawić się na wezwanie urzędu skarbowego

Stawienie się w urzędzie skarbowym na wezwanie jest obowiązkiem podatnika. Czy są sytuacje, które usprawiedliwią niestawiennictwo w urzędzie?

Korekta, odroczenie, nadpłata...

Podatnik ma uprawnienia, z których nie zawsze korzysta, np. prawo do zmiany złożonej deklaracji podatkowej, rozłożenie podatku lub zaległości podatkowej na raty.

Rozliczenie nabycia i sprzedaży wierzytelności

Sprzedaż wierzytelności jest skutecznym sposobem na odzyskanie należności i pozbycie się problemów z niesolidnym dłużnikiem. Jak rozliczyć taką transakcję?

Ujawnienie majątku w postępowaniu podatkowym

Na żądanie organu podatkowego podatnik musi ujawnić nieruchomości oraz przysługujące mu prawa majątkowe. Kiedy urząd zmusi podatnika do wyjawienia majątku?

Jak dokumentować koszty usług niematerialnych

Tylko właściwe udokumentowanie wydatków na usługi niematerialne pozwala zaliczyć je do kosztów. Jak prawidłowo udokumentować takie wydatki?

Jak skorzystać z czynnego żalu

Czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, np. o niezłożeniu w terminie deklaracji VAT-7, uwalniający od odpowiedzialności karnej skarbowej. Jak prawidłowo go złożyć?

Kiedy fiskus ustanowi zastaw skarbowy

Podatnik, który otrzyma zwrot VAT w formie zaliczki, powinien liczyć się z tym, że organ podatkowy może ustanowić zastaw skarbowy na przedmiotach należących do majątku podatnika.

Jakie sankcje grożą za niezapłacenie VAT

Brak zapłaty przez podatnika należnych fiskusowi kwot z tytułu VAT wiąże się z niemiłymi dla podatnika konsekwencjami. Jakie sankcje grożą za niezapłacenie VAT?

Urzędnik może sam poprawić deklarację

W sytuacji gdy w wyniku czynności sprawdzających zostaną ujawnione braki formalne złożonej przez podatnika deklaracji, w określonych wypadkach urzędnik może skorygować deklarację z urzędu.

Ulga za inwestowanie w technologie

Przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na nabycie nowych technologii. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiej ulgi podatkowej?

Jak w grudniu zapłacić niższą zaliczkę na podatek

Przedsiębiorcy do 20 grudnia muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Podatnicy mają jednak możliwość obniżenia należnego zobowiązania podatkowego.

Jak kontrolować koszty ogólne działalności firmy

Koszty ogólne działalności przedsiębiorstwa stanowią coraz większy udział w jego kosztach całkowitych. Jak zapewnić skuteczną ich kontrolę?

Uzgodnienie salda wzajemnych rozrachunków z odbiorcami

Jednym z elementów corocznej inwentaryzacji jest inwentaryzacja rozrachunków, którą dokonuje się drogą uzgodnienia sald z kontrahentem. Jak prawidłowo to zrobić?

Jak opodatkować sprzedaż zestawu produktów

Sprzedaż produktów w zestawie i tzw. sprzedaż pakietowa stała się bardzo popularnym i skutecznym zabiegiem marketingowym. Jak prawidłowo opodatkować taką transakcję?

Sposób na niższy VAT

Jest sposób na korzystniejsze rozliczenie VAT. Dzięki niemu można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie samochodów oraz stosować zwolnienie z VAT przy świadczeniu określonych usług. Jaki to sposób?

Czy opłaca się amortyzować metodą degresywną

Podatnicy, którzy chcą szybko wliczyć w koszty wydatki inwestycyjne, a nie mają prawa do amortyzacji ekspresowej, powinni wybrać metodę degresywną. Dlaczego?

Wyposażenie biura jako koszt

Czy obawy przed zakwalifikowaniem wydatków na urządzenie biura do kosztów są uzasadnione? Czy wydatek na zakup zasłon albo mebli do biura można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Jak przenieść koszty podatków na korzystającego

Gdy raty leasingowe nie obejmują podatku od nieruchomości lub środków transportowych, możliwe jest ich przeniesienie na korzystającego. Wymagana jest jednak właściwa forma tej czynności.

Jakie korzyści płyną z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić m.in na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Jakie inne korzyści płyną z samozatrudnienia?

Koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu

Wielu podatników prowadzi działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu. Czy wydatki na czynsz itp. można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Mogą być kłopoty z 7-proc. stawką VAT

Uchwalona w pośpiechu definicja budownictwa społecznego miała umożliwić stosowanie 7-proc. stawki VAT na mieszkania i domy. Jednak w nowych przepisach są niejasności.

Amortyzacja licencji na programy komputerowe

Licencje na programy komputerowe podlegają amortyzacji, gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Jak prawidłowo amortyzować programy komputerowe?

Jak przebiega leasing samochodu osobowego

Chociaż nie ma ustawowego podziału na leasing operacyjny i finansowy, to konsekwencje podatkowe są różne, w zależności od rodzaju leasingu. Jakie są skutki podatkowe umów leasingowych?

Przygotowanie inwentaryzacji

W ustawie o rachunkowości uregulowano zakres, terminy i częstotliwość inwentaryzacji. Nie określono jednak metod, organizacji i sposobów dokumentowania czynności inwentaryzacyjnych.

Kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Podatnik nabywający kasę fiskalną może uzyskać rekompensatę tego wydatku. Kto i w jaki sposób może odzyskać wydane na kasę fiskalną pieniądze?

Co grozi za niezłożenie deklaracji w terminie

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może narazić podatnika na różnego rodzaju sankcje. Jakie zastosuje urząd skarbowy? Czy jest szansa na ich uniknięcie?

Jak odzyskać VAT zapłacony przy budowie lub remoncie

Można otrzymać zwrot części wydatków na budowę albo remont domu lub mieszkania. Trzeba jednak spełnić określone przepisami warunki. Jak sprawić, by fiskus zwrócił nam część wydatków?

Wydatki na wynajęte auto są kosztem

Wypożyczając auto w delegacji, można poniesione nakłady uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Takie wydatki będą kosztem w granicach limitu przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji przebiegu pojazdu.

Jak opodatkować transport wykonany za granicą

Gdy transport towarów rozpoczyna się i kończy w dwóch państwach członkowskich UE, miejscem świadczenia usługi jest to, gdzie transport się rozpoczyna. Od tej zasady istnieją wyjątki.

Jak przywrócić termin w postępowaniu podatkowym

Podatnicy, którzy nie dotrzymali terminu do dokonania czynności w postępowaniu podatkowym, mogą złożyć wniosek o jego przywrócenie. Kiedy wniosek będzie skuteczny?

Trzeba zawsze sprawdzać legitymację

Kontrola podatkowa powinna być przeprowadzona na podstawie upoważnienia. Po spełnieniu określonych warunków kontrola może być wszczęta na podstawie legitymacji. Jakie to warunki?

Jak prawidłowo kontrolować płatności z konta bankowego

Sposób dokumentowania przekazania oraz otrzymania aktywów pieniężnych z rachunku bankowego nie został w przepisach prawa konkretnie określony. Postępowanie w tym zakresie powinno wynikać z zasad (polityki) rachunkowości. Jak wygląda to w praktyce?

Jakie obowiązki podatkowe wynikają z umowy dzierżawy

Podatnicy uzyskujący dochody z dzierżawy powinni opodatkować je podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak obowiązki podatkowe przy umowie dzierżawy nie dla wszystkich są takie same.

Kiedy wystawiać noty korygujące

Nota korygująca może być podstawą zapisów w pkpir. Wystawia ją nabywca towarów lub usług. W jakim terminie i na jakich zasadach należy ją wystawiać?

Czy można refakturować zakupione usługi

Przepisy podatkowe nie posługują się pojęciem refakturowania usług, co nie oznacza, że jest to zabronione. Praktyka stosowania przepisów o VAT wykształciła zasady dokonywania refakturowania.

Opodatkowanie dotacji - jak i kiedy płacić podatek

Dotacje są coraz częstszym źródłem finansowania podatników lub konktretnych przedsięwzięć. Jak rozliczać otrzymane dotacje? Czy są opodatkowane VAT i podatkiem dochodowym?

IBR, czyli przyszłość biur rachunkowych w Polsce

Na rynku pojawiły się Internetowe Biura Rachunkowe. Czy skorzystanie z usług IBR może pomóc w wykonaniu najtrudniejszych czynności księgowych?

Jak udokumentować nieściągalność wierzytelności

Warunkiem zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe udokumentowanie jej nieściągalności. Jak prawidłowo to zrobić?

Kasy fiskalne w centrach fitness, saunach i solariach

1 października 2007 r. w centrach fitness, solariach, saunach, łaźniach oraz w innych placówkach zajmujących się poprawą kondycji fizycznej podatnicy będą obowiązani zainstalować kasy fiskalne.

Reprezentacja czy reklama. Jak odróżnić?

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy mogą zaliczać wydatki poniesione na reklamę. Nie mogą natomiast uwzględniać w nich wydatków reprezentacyjnych. Jak rozróżnić te dwa pojęcia?

Czy kontynuować leasing po cesji umowy

Cesja umowy leasingu na innego podatnika powoduje przejście na przystępującego do umowy wszystkich praw i obowiązków wynikających z tej umowy. A co z kosztami uzyskania przychodów?

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatku

Nadpłata może wynikać ze złożonego zeznania albo wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Napłata będzie podlegała zwrotowi, ale tylko wtedy, gdy nie mamy zaległości podatkowych lub nie złożymy wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących albo przyszłych należności podatkowych. Natomiast jeśli będzie przysługiwał zwrot nadpłaty, mamy prawo do jej oprocentowania. Oprocentowanie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy organ podatkowy nie zwróci nadpłaty w określonym przepisami terminie.

Kiedy urzędnik skarbowy może poprawić deklarację

Przy popełnieniu błędu w składanej deklaracji podatkowej organ podatkowy może za zgodą podatnika dokonać jej korekty. Kiedy urzędnik może poprawić deklarację? Czy grożą wtedy podatnikowi jakieś kary?

Jakie obowiązki wiążą się ze sprzedażą nieruchomości

Sprzedaż prawa do nieruchomości rodzi konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jego stawka wynosi 19 proc. Konieczne będzie również złożenie zeznania podatkowego.

Niekończąca się opowieść o kościelnych darowiznach

Zasady przekazywania tzw. darowizn kościelnych miały uszczelnić system podatkowy i zwiększyć kontrolę nad przepływem tych środków. Czy zasady rzeczywiście spełniły przewidzianą dla nich rolę?

Kiedy i jak fiskus ma prawo sam oszacować dochody podatnika

Organ podatkowy może w pewnych sytuacjach oszacować dochody podatnika, czyli określić przybliżoną wartość podstawy opodatkowania. Kiedy można spdziewać się oszacowania?

REKLAMA