REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na niższy VAT

Elżbieta Rogala
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jest sposób na korzystniejsze rozliczenie VAT. Dzięki niemu można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie samochodów oraz stosować zwolnienie z VAT przy świadczeniu określonych usług. Jaki to sposób?

 

100% odliczenia VAT od nabycia samochodów osobowych

Pierwszym z takich przypadków jest możliwość odliczenia 100% podatku naliczonego VAT od nabycia samochodów osobowych. Chodzi o sytuację wymienioną w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) i b) ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnik może odliczyć podatek naliczony od nabycia samochodu osobowego w całości, gdy przedmiotem jego działalności jest:

- odsprzedaż samochodów osobowych lub

- oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze (dodatkowym warunkiem jest, aby samochody te były przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na cele najmu, dzierżawy, leasingu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy).

Jeśli zatem odsprzedaż samochodów osobowych jako przedmiot działalności zostanie ujawniona w stosownym rejestrze tej działalności, będzie to podstawą do pełnego odliczenia VAT od nabycia tych samochodów osobowych. I to niezależnie od tego, do ilu przypadków odsprzedaży tych samochodów faktycznie dojdzie.

Należy zauważyć, że wpis do rejestru działalności gospodarczej ułatwi podatnikowi udokumentowanie prawa do pełnego odliczenia VAT. Jednak nawet przy braku wpisu tego rodzaju działalność daje podatnikowi prawo do pełnego odliczenia VAT. Podatnik jednak w inny sposób musi dowieść, że przedmiotem jego działalności jest odsprzedaż samochodów.

Jednorazowa pożyczka

Drugim z przypadków, gdy wpis określonego rodzaju działalności gospodarczej do rejestru tej działalności jest sposobem na korzystniejsze rozliczenie podatków, jest udzielenie jednorazowej pożyczki. Jednorazowa umowa pożyczki będzie wtedy objęta zwolnieniem od VAT. Nie będzie też podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jeśli w przedmiocie działalności gospodarczej udzielającego pożyczki nie będzie wymieniona działalność finansowa, to jednorazowe udzielenie pożyczki może być wyłączone z opodatkowania VAT. Jednak będzie wtedy podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca dokonał bowiem rozróżnienia działalności podatnika VAT na:

- działalność jednorazową, tj. niepodlegającą VAT i niewskazującą na częstotliwy zamiar jej wykonywania, oraz

- działalność wielorazową, czyli ciągłą, podlegającą opodatkowaniu VAT i wskazującą na częstotliwy zamiar jej wykonywania.

Wpisy w rejestrze działalności a prawo do odliczenia VAT

Ujawnienie w rejestrze lub ewidencji np. odsprzedaży samochodów osobowych albo świadczenia usług finansowych (udzielania pożyczek) jako przedmiotu działalności, oprócz innych widniejących już tam wpisów dotyczących innych rodzajów działalności danego podmiotu, bezspornie będzie podstawą do pełnego odliczenia VAT od nabycia tych samochodów osobowych oraz objęcia umowy pożyczki zwolnieniem od VAT i PCC.

Wpis do KRS nie powinien jednak stanowić bezwzględnego warunku korzystnego rozliczania VAT w opisanych przypadkach. Jednak bez wpisu konieczne będzie udowodnienie zamiaru dokonywania opisanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Można to uczynić, np. składając oświadczenie o zamiarze dokonywania odsprzedaży samochodów osobowych lub świadczenia usług finansowych w sposób częstotliwy (wielokrotny, wielorazowy).

W przypadku odliczenia VAT od nabycia samochodów osobowych chodzi o sam fakt ich nabycia w celu odsprzedaży z zamiarem wielokrotnego powtarzania tej czynności. Zaś w przypadku udzielenia pożyczki chodzi o zamiar powtórnego zawarcia umowy pożyczki. Nie chodzi natomiast o systematyczność (ciągłość) tej odsprzedaży samochodów lub systematyczność (ciągłość) świadczenia usług finansowych, która jest swoistym przeciwieństwem transakcji jednorazowych i sporadycznych, tj. bez zamiaru ich powtarzania.

Podstawa prawna

- art. 15, art. 43 ust. 1, art. 86 ust. 4 pkt 7, poz. 3 zał. nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

- art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450

Elżbieta Rogala

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA