| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Sposób na niższy VAT

Sposób na niższy VAT

Jest sposób na korzystniejsze rozliczenie VAT. Dzięki niemu można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie samochodów oraz stosować zwolnienie z VAT przy świadczeniu określonych usług. Jaki to sposób?

 

100% odliczenia VAT od nabycia samochodów osobowych

Pierwszym z takich przypadków jest możliwość odliczenia 100% podatku naliczonego VAT od nabycia samochodów osobowych. Chodzi o sytuację wymienioną w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) i b) ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnik może odliczyć podatek naliczony od nabycia samochodu osobowego w całości, gdy przedmiotem jego działalności jest:

- odsprzedaż samochodów osobowych lub

- oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze (dodatkowym warunkiem jest, aby samochody te były przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na cele najmu, dzierżawy, leasingu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy).

Jeśli zatem odsprzedaż samochodów osobowych jako przedmiot działalności zostanie ujawniona w stosownym rejestrze tej działalności, będzie to podstawą do pełnego odliczenia VAT od nabycia tych samochodów osobowych. I to niezależnie od tego, do ilu przypadków odsprzedaży tych samochodów faktycznie dojdzie.

Należy zauważyć, że wpis do rejestru działalności gospodarczej ułatwi podatnikowi udokumentowanie prawa do pełnego odliczenia VAT. Jednak nawet przy braku wpisu tego rodzaju działalność daje podatnikowi prawo do pełnego odliczenia VAT. Podatnik jednak w inny sposób musi dowieść, że przedmiotem jego działalności jest odsprzedaż samochodów.

Jednorazowa pożyczka

Drugim z przypadków, gdy wpis określonego rodzaju działalności gospodarczej do rejestru tej działalności jest sposobem na korzystniejsze rozliczenie podatków, jest udzielenie jednorazowej pożyczki. Jednorazowa umowa pożyczki będzie wtedy objęta zwolnieniem od VAT. Nie będzie też podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jeśli w przedmiocie działalności gospodarczej udzielającego pożyczki nie będzie wymieniona działalność finansowa, to jednorazowe udzielenie pożyczki może być wyłączone z opodatkowania VAT. Jednak będzie wtedy podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca dokonał bowiem rozróżnienia działalności podatnika VAT na:

- działalność jednorazową, tj. niepodlegającą VAT i niewskazującą na częstotliwy zamiar jej wykonywania, oraz

- działalność wielorazową, czyli ciągłą, podlegającą opodatkowaniu VAT i wskazującą na częstotliwy zamiar jej wykonywania.

Wpisy w rejestrze działalności a prawo do odliczenia VAT

Ujawnienie w rejestrze lub ewidencji np. odsprzedaży samochodów osobowych albo świadczenia usług finansowych (udzielania pożyczek) jako przedmiotu działalności, oprócz innych widniejących już tam wpisów dotyczących innych rodzajów działalności danego podmiotu, bezspornie będzie podstawą do pełnego odliczenia VAT od nabycia tych samochodów osobowych oraz objęcia umowy pożyczki zwolnieniem od VAT i PCC.

Wpis do KRS nie powinien jednak stanowić bezwzględnego warunku korzystnego rozliczania VAT w opisanych przypadkach. Jednak bez wpisu konieczne będzie udowodnienie zamiaru dokonywania opisanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Można to uczynić, np. składając oświadczenie o zamiarze dokonywania odsprzedaży samochodów osobowych lub świadczenia usług finansowych w sposób częstotliwy (wielokrotny, wielorazowy).

W przypadku odliczenia VAT od nabycia samochodów osobowych chodzi o sam fakt ich nabycia w celu odsprzedaży z zamiarem wielokrotnego powtarzania tej czynności. Zaś w przypadku udzielenia pożyczki chodzi o zamiar powtórnego zawarcia umowy pożyczki. Nie chodzi natomiast o systematyczność (ciągłość) tej odsprzedaży samochodów lub systematyczność (ciągłość) świadczenia usług finansowych, która jest swoistym przeciwieństwem transakcji jednorazowych i sporadycznych, tj. bez zamiaru ich powtarzania.

Podstawa prawna

- art. 15, art. 43 ust. 1, art. 86 ust. 4 pkt 7, poz. 3 zał. nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

- art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450

Elżbieta Rogala

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »