Kiedy urząd wymierzy sankcje
09 maja 2008
Oprócz odsetek podatnicy VAT, którzy dokonują nieprawidłowych rozliczeń w zakresie VAT, mogą być obciążeni dodatkowym zobowiązaniem podatkowym. Kiedy urząd skarbowy wymierzy sankcje?
Czy ulga na złe długi umożliwia odliczenie VAT
08 maja 2008
Sposobem na zmniejszenie obciążeń podatkowych może być tzw. ulga za złe długi. Umożliwia ona odliczanie VAT niezapłaconego przez kontrahenta podatnika. Kiedy można z niej skorzystać?
Co muszą zrobić osoby chcące otrzymać certyfikat księgowego bez egzaminu
07 maja 2008
Po 30 czerwca 2010 r. osoby chcące uzyskać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą musiały przystąpić do egzaminu. Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich.
Jak wliczać w koszty samochód osobowy
06 maja 2008
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wliczać w koszty wydatki ponoszone na samochód osobowy wykorzystywany dla celów tej działalności. Czy wszystkie wydatki?
Z egzekucją urząd czekać nie chce
05 maja 2008
Przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają na wstrzymanie wykonania decyzji podatkowej. Jest to wykorzystywane jako sposób na powstrzymanie egzekucji podatkowej. Czy skuteczny?
Jak zachować się podczas kontroli skarbowej
02 maja 2008
Każda kontrola ze strony fiskusa to spory stres dla podatników. Jak się do niej przygotować i jak zachowywać się w jej trakcie?
Kto płaci podatek od dochodów z funduszy inwestycyjnych
29 kwi 2008
Podatek od dochodu uzyskanego ze zbycia jednostek uczestnictwa odprowadza fundusz inwestycyjny. Gdy tego nie zrobi, to podatnik musi sam rozliczyć podatek w zeznaniu rocznym.
Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi
28 kwi 2008
Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Na jakie towary i usługi wzrośnie VAT?
Jakie znaczenie w postępowaniu podatkowym mają zeznania świadka
25 kwi 2008
Często w sporze z urzędem skarbowym, wobec braku dokumentów, podatnicy muszą się odwoływać do zeznań świadków. Czy zeznania świadka są dla fiskusa wystarczającym dowodem, by uznać racje podatnika?
Kiedy fiskus skontroluje podatnika
24 kwi 2008
Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że podatnik nie ujawnił wszystkich przychodów, to kontrolujący może zwrócić się do niego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym.
W jaki sposób rozliczyć zagraniczny dochód przedsiębiorcy
23 kwi 2008
Osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich zagranicznych dochodów. Jak prawidłowo rozliczyć zagraniczne dochody przedsiębiorcy?
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej
22 kwi 2008
Osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu takie osoby mogą po spełnieniu pewnych warunków skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, odliczając określone wydatki od swoich dochodów. Jakie to warunki?
Kiedy korygować zeznanie podatkowe
21 kwi 2008
Podatnik, który popełni błąd w zeznaniu podatkowym, ma prawo go skorygować. Może to zrobić sam lub poczekać na wezwanie urzędu. Kiedy korygować zeznanie podatkowe?
Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu
18 kwi 2008
Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada zmiany w uzyskaniu certyfikatu księgowego. Przeciwko niektórym zmianom protestują księgowi i wyższe uczelnie.
Jak ewidencjonować umowy leasingowe
17 kwi 2008
Umowy leasingowe księguje się na koncie „Pozostałe rozrachunki”, choć w praktyce występują różne rozwiązania dotyczące ujęcia leasingu w księgach rachunkowych.
Z jakich ulg można korzystać w PIT-36L
16 kwi 2008
Podatnicy opodatkowani liniowo tracą prawo do zwolnień, ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Jakich odliczeń można zatem dokonać w zeznaniu rocznym PIT-36L?
Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej
15 kwi 2008
Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu.
Przekazanie towarów na reprezentację i reklamę
14 kwi 2008
Według organów podatkowych przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega zasadniczo opodatkowaniu VAT. Sądy administracyjne są ostatnio innego zdania.
Księgowi mają moralny obowiązek stosowania Kodeksu etyki
11 kwi 2008
Kodeks etyki wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest dokumentem obowiązującym księgowych na podstawie ustawowych przepisów. Czy należy stosować się do jego zasad?
Fiskus zwraca wydatki na remont lub budowę
10 kwi 2008
Z początkiem 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Co zmieniła nowelizacja?
Jak fiskus kontroluje działalność sezonową
09 kwi 2008
Organy podatkowe mogą w każdej chwili skontrolować przedsiębiorcę działającego sezonowo. Najczęściej przy tego typu działalności fiskus sprawdza poprawność ewidencji obrotu przy użyciu kas fiskalnych.
W jakich przypadkach należy skorygować podatek
07 kwi 2008
Przepisy o VAT przewidują sytuacje, w których można skorygować podatek. Korekty można dokonać, gdy np. nie obniżył kwoty podatku należnego o naliczony. W jakich sytuacjach należy korygować VAT?
Rozliczanie faktur korygujących
04 kwi 2008
Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają.
Jakie konsekwencje wiążą się z niezłożeniem zeznania
03 kwi 2008
Podatnikowi, który nie złoży rocznego zeznania podatkowego, grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Jakie skutki ma niezłożenie zeznania rocznego?
W jakich przypadkach nie można odliczyć VAT
02 kwi 2008
Pomimo założenia neutralności VAT, istnieje wiele przypadków, w których podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia VAT. Kiedy nie można odliczać VAT?
Jak odwołać się od decyzji fiskusa
01 kwi 2008
Od decyzji urzędu skarbowego podatnik może odwołać się do izby skarbowej. Odwołanie trzeba wnieść w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji za pośrednictwem urzędu, który ją wydał.
Jak po raz pierwszy rozliczyć ulgę odsetkową
31 mar 2008
Podatnik, który pierwszy raz korzysta z ulgi odsetkowej, musi wypełnić dodatkowy formularz PIT-2K. Nie może też zapominać o uzyskaniu z banku zestawienia odsetek, które wykaże w zeznaniu do odliczenia.
Jak rozliczać VAT przy wydatkach na samochód
28 mar 2008
Dla większości przedsiębiorców samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Od których wydatków na samochód można odliczyć VAT?
Kiedy podatnik może wystąpić o wznowienie postępowania
27 mar 2008
Wznowienie postępowania podatkowego jest narzędziem dla podatników, dzięki któremu można powrócić do sprawy już zakończonej decyzją. Jakie są przesłanki wznowienia postępowania podatkowego?
Kiedy fiskus ukarze podatnika karą porządkową
26 mar 2008
Uczestnik postępowania, który narusza obowiązki wynikające z przepisów podatkowych, może zostać ukarany karą porządkową. Wysokość kary może sięgać nawet 2,5 tys. zł.
Faktoring - na czym polega i jak go rozliczać
25 mar 2008
Faktoring jest sposobem na zarządzanie należnościami. Adresowany jest do firm, które mają kłopoty z płynnością finansową lub które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności.
Jak rozliczyć dochody kapitałowe
21 mar 2008
Osoby, które w 2007 roku kupiły na giełdzie akcje, a następnie sprzedały je z zyskiem, muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. W zeznaniu można także rozliczyć stratę.
Prawo odwołania od decyzji fiskusa
20 mar 2008
Podatnicy, którzy nie zgadzają się z decyzją naczelnika urzędu skarbowego, mogą złożyć odwołanie do dyrektora izby skarbowej, a następnie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Zapłata podatku i zwrot nadpłaty w pytaniach i odpowiedziach
19 mar 2008
Podatnik może wpłacić podatek osobiście w kasie urzędu skarbowego lub przesłać pieniądze bezpośrednio na konto fiskusa. Podobnie jest w sytuacji zwrotu nadpłat podatku przez urząd.
Jak liczyć terminy w prawie podatkowym
17 mar 2008
Rola terminów w prawie podatkowym jest bardzo istotna. Wyznaczają zakres czasowy wykonania określonych czynności. Jakie są skutki uchybienia terminowi?
Jak prawidłowo rozliczać działalność sezonową
14 mar 2008
Przedsiębiorca działający sezonowo, nie dopełniający obowiązków podatkowych, może być ukarany przez organy podatkowe. Jak prawidłowo rozliczać działalność prowadzoną sezonowo?
Jakie zmiany w ustawie o rachunkowości w 2008 r.
13 mar 2008
Sejm uchwalił zmiany w ustawie o rachunkowości. Zaczną one w większości obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Część jednak - już w 2008 r. Jakie są skutki zmian?
Które wydatki procesowe można zaliczyć do kosztów
12 mar 2008
Organy podatkowe nie pozwalają zaliczyć wszystkich wydatków procesowych do kosztów. Problem dotyczy m.in. odszkodowań przyznawanych podatnikom przez sądy.
Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R
11 mar 2008
Osoby prawne, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. To nie jedyny warunek. Jakie są pozostałe?
Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na podatek
10 mar 2008
Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Jakie są rady, by ich nie płacić?
Jak rozliczać wydatki na imprezy okolicznościowe
06 mar 2008
Czy impreza okolicznościowa finansowana ze środków obrotowych pracodawcy może zostać uznana za działalność socjalną, a wydatki na nią poniesione zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Skutki podatkowe zmiany pracy
05 mar 2008
Zmiana pracy w ciągu roku powoduje, że płatnik nie będzie mógł dokonać rocznego obliczenia podatku za pracownika na druku PIT-40. Pracownik będzie zmuszony sam złożyć zeznanie roczne.
Kiedy stosuje się indywidualne stawki amortyzacyjne
04 mar 2008
Odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane według stawek zawartych w ustawie. Nieraz dopuszczalne jest ich podwyższenie lub zastosowanie wartości indywidualnych. Kiedy?
Jak i kiedy trzeba aktualizować NIP
03 mar 2008
Osoba rozpoczynająca działalność musi uzyskać NIP lub go zaktualizować. Na zgłoszenie aktualizacji jest zasadniczo 30 dni. Podatnik VAT musi zaktualizować dane w ciągu 14 dni od zmiany.
Kiedy organ podatkowy ustanawia zastaw skarbowy
29 lut 2008
Zobowiązania podatkowe, a także zaległości i odsetki za zwłokę, fiskus może zabezpieczyć w formie zastawu skarbowego na rzeczach i zbywalnych prawach majątkowych podatnika.
PIT-11 w pytaniach i odpowiedziach
28 lut 2008
Do końca lutego płatnicy(np. pracodawcy) są obowiązani przekazać podatnikowi (np. pracownikowi) i urzędowi skarbowemu PIT-11. Jak ustrzec się błędów przy wypełnianiu PIT-11?
Jak odzyskać nadpłatę podatku
27 lut 2008
Podatnik, któremu z rozliczenia rocznego PIT wynika nadpłata podatku, powinien jak najszybciej złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym. Wówczas podatnik szybciej odzyska nadpłacone pieniądze.
Kto może płacić VAT kwartalnie
26 lut 2008
Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia. Kiedy opłaca się rozliczać VAT kwartalnie?
Niezawiadomienie w terminie o spadku pozbawia ulgi
25 lut 2008
Rodzina, która otrzymała spadek, nie zapłaci podatku, gdy zgłosi go w urzędzie. Dokument dotyczący spadku trzeba przedstawić w ciągu miesiąca. Aż 90 proc. osób uprawnionych do zwolnienia z niego nie korzysta.
Abonament medyczny podlega PIT
22 lut 2008
Fiskus prezentuje rozbieżne stanowiska dotyczące opodatkowania pakietów medycznych. Powszechny staje się pogląd, że samo otrzymanie, a nie korzystanie z abonamentu podlega PIT.