Jak i kiedy trzeba aktualizować NIP
REKLAMA
REKLAMA
Każdy, kto osiągnął przychód podlegający podatkowi dochodowemu, musiał wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli był to dochód osiągnięty za pośrednictwem tzw. płatnika (np. z tytułu umowy o pracę), składał wniosek o nadanie NIP wraz z pierwszym rocznym zeznaniem podatkowym (PIT). Taki numer identyfikujący podatnika osobie fizycznej nadawany jest raz na zawsze.
Jedynie gdy następują zmiany danych zapisanych pod tym numerem, podatnik zobowiązany jest do składania wniosków aktualizacyjnych na takich samych formularzach NIP, jak wnioski o nadanie numeru. Dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest to formularz NIP-1.
W efekcie większość osób rozpoczynających działalność ma już NIP, a w związku ze zmianą źródła zarobkowania muszą jedynie zaktualizować dane objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych objętych zgłoszeniem.
Podatnicy VAT muszą tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Dla zgłoszeń wniosków o nadanie oraz o aktualizację danych NIP właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego dla podatników będących podatnikami podatku dochodowego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach tego podatku. A dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.
Ważne!
Podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Dokonują tej czynności jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw
MO
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat