| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na podatek

Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na podatek

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Jakie są rady, by ich nie płacić?

 

Przedsiębiorca, który musi dopłacić podatek, a nie ma na to środków, może wybrać kilka rozwiązań. Część z nich proponują przepisy Ordynacji podatkowej, np. wnioskowanie o rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu płatności. Inne propozycje to: zaciągnięcie kredytu bankowego lub spłata należności po terminie ustawowym. Jednak dwie ostatnie propozycje są ryzykowne. Po pierwsze, wiążą się z koniecznością spłaty odsetek. Po drugie, wpłacając podatek po terminie przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Wniosek o ulgę

Zgodnie z Ordynacją podatkową w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organy podatkowe mogą na wniosek podatnika odraczać termin płatności podatku lub rozkładać taką płatność na raty. Ważne, aby przedsiębiorca stosowny wniosek złożył przed terminem płatności, czyli w przypadku PIT za 2007 rok przed 30 kwietnia 2008 r. Złożenie wniosku po 30 kwietnia nie będzie miało żadnego znaczenia prawnego. W takiej sytuacji bowiem nie będziemy mieli już do czynienia z podatkiem, lecz z zaległością podatkową.

Jeśli naczelnik urzędu skarbowego udzieli przedsiębiorcy jednej z wymienionych ulg, wyda w tej sprawie decyzję. Wtedy też nowym terminem płatności będzie dzień, w którym, zgodnie z decyzją, powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku lub poszczególnych rat. Jeżeli przedsiębiorca nie dotrzyma nowych terminów, terminem płatności podatku objętego odroczeniem lub ratą staje się odpowiednio termin początkowy, czyli w naszym przypadku 30 kwietnia 2008 r.

W praktyce trudno uzyskać wspomniane ulgi. Ich przyznanie zależy bowiem tylko i wyłącznie od decyzji fiskusa. Warto więc wiedzieć, że każdy przedsiębiorca może udzielić sobie ulg sam. Chodzi tu o płatność w ratach. Przedsiębiorca może bowiem wpłacać podatek ratalnie, np. dwa razy w miesiącu. Ważne, aby ostatnia część podatku wpłynęła do urzędu skarbowego najpóźniej 30 kwietnia 2008 r.

Forma zapłaty

Przedsiębiorca, który musi dopłacić należny podatek za 2007 rok, ma do wyboru kilka form dopełnienia tego obowiązku. Może wpłacić go osobiście w urzędzie lub przekazać go bezpośrednio na konto urzędu. Trzeba tylko wiedzieć, że za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

l przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;

l w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

JAK TO ZROBIĆ...

Uzasadnienie wniosku o udzielenie ulgi

PROBLEM: Podatnikowi po wypełnieniu rocznego zeznania PIT-36L wyszła dopłata podatku w wysokości 18 tys. zł. Jednak w grudniu 2007 r. żona podatnika przeszła rozległy zawał i wszelkie środki przeznaczył na jej leczenie. Nie ma pieniędzy na jednorazową wpłatę tej należności. Czy sytuacja osobista może być uzasadnieniem do złożenia wniosku o rozłożenie podatku na raty?

ROZWIĄZANIE: Tak. Przepisy wskazują, że podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, gdy istnieje ważny interes osobisty podatnika lub ważny interes publiczny. W opisanym przypadku istnieje ważny interes podatnika. We wniosku o rozłożenie podatku na raty przedsiębiorca powinien przedstawić swoją sytuację osobistą, podając środki, jakie przeznacza na leczenie żony, np. pobyt w szpitalu, leki, wizyty u specjalistów. Warto dołączyć też kopie rachunków czy faktur potwierdzających te wydatki. Ponadto podatnik powinien określić, na jaką liczbę rat chciałby mieć podatek rozłożony oraz w jakiej formie będzie go wpłacał do urzędu - przykładowo do 20 dnia każdego miesiąca.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


Podstawa prawna

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »