REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Na jakie towary i usługi wzrośnie VAT?

Zmiana stawek

Polska stosowała obniżone 3% stawki na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Po negocjacjach Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie do końca 2010 r. stosowania obniżonej stawki 3% na dostawy produktów rolnych. Niestety, zaproponowany od 1 maja 2008 r. wykaz towarów, które od tej daty mogą korzystać ze stawki 3%, wyłącza stosowanie tej stawki do licznej grupy produktów i usług. Od 1 maja 2007 r. będą one opodatkowane wyższymi stawkami VAT (w większości przypadków stawką 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o VAT). W celu zilustrowania zmian na następnych stronach zamieszczamy tabelę zawierającą wykaz produktów i usług związanych z rolnictwem wraz ze stawkami VAT obowiązującymi od 1 maja 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja

Oprócz towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej podwyższoną stawkę VAT (7%) będą miały obowiązek stosować firmy świadczące usługi związane z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem. Przykładowo stawką 7% będą opodatkowane usługi pielęgnacji zieleni, w tym zieleni miejskiej, traktowane jako usługi związane z rolnictwem (PKWiU ex 01.4).

Podwyżka stawek VAT m.in. na nawozy i środki ochrony roślin (7%) spowodowała podwyższenie zryczałtowanego zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych. W ten sposób rolnicy uzyskali rekompensatę podwyższonych cen środków produkcji rolnej.

Jakie stawki stosować w okresie przejściowym

Zmiana stawek VAT zawsze powoduje wątpliwości, jakie stawki należy zastosować w przypadku dostaw towarów i usług świadczonych w okresie przejściowym. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w 2004 r. (pismo Ministra Finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z 24 czerwca 2004 r.) w takiej sytuacji należy stosować stawkę obowiązującą w momencie dostawy towaru (wykonania usługi), a nie w momencie powstania obowiązku podatkowego. Większość ekspertów uznaje jednak, że o stawce decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Problem przedstawiamy na przykładzie poniżej.

Założenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) usługa została wykonana 30 kwietnia 2008 r.,

2) faktura dokumentująca wykonanie usługi została wystawiona 2 maja 2008 r., czyli obowiązek podatkowy powstał 2 maja 2008 r.

Przy podanych założeniach, według Ministerstwa Finansów podatnik może zastosować stawkę VAT obowiązującą 30 kwietnia, czyli stawkę 3%. Jednak zdaniem ekspertów podatnik powinien zastosować stawkę 7% obowiązującą w dacie wystawienia faktury, czyli w dacie powstania obowiązku podatkowego.

Pamiętajmy też, że podwyżka stawki VAT nie stanowi automatycznej podstawy do zmiany ceny wynikającej z umowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA