REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 maja wyższy VAT na niektóre towary i usługi

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Na jakie towary i usługi wzrośnie VAT?

Zmiana stawek

Polska stosowała obniżone 3% stawki na produkty związane z rolnictwem w tzw. okresie przejściowym, który ma się zakończyć 30 kwietnia 2008 r. Po negocjacjach Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie do końca 2010 r. stosowania obniżonej stawki 3% na dostawy produktów rolnych. Niestety, zaproponowany od 1 maja 2008 r. wykaz towarów, które od tej daty mogą korzystać ze stawki 3%, wyłącza stosowanie tej stawki do licznej grupy produktów i usług. Od 1 maja 2007 r. będą one opodatkowane wyższymi stawkami VAT (w większości przypadków stawką 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o VAT). W celu zilustrowania zmian na następnych stronach zamieszczamy tabelę zawierającą wykaz produktów i usług związanych z rolnictwem wraz ze stawkami VAT obowiązującymi od 1 maja 2008 r.

Autopromocja

Oprócz towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej podwyższoną stawkę VAT (7%) będą miały obowiązek stosować firmy świadczące usługi związane z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem. Przykładowo stawką 7% będą opodatkowane usługi pielęgnacji zieleni, w tym zieleni miejskiej, traktowane jako usługi związane z rolnictwem (PKWiU ex 01.4).

Podwyżka stawek VAT m.in. na nawozy i środki ochrony roślin (7%) spowodowała podwyższenie zryczałtowanego zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych. W ten sposób rolnicy uzyskali rekompensatę podwyższonych cen środków produkcji rolnej.

Jakie stawki stosować w okresie przejściowym

Zmiana stawek VAT zawsze powoduje wątpliwości, jakie stawki należy zastosować w przypadku dostaw towarów i usług świadczonych w okresie przejściowym. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w 2004 r. (pismo Ministra Finansów nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z 24 czerwca 2004 r.) w takiej sytuacji należy stosować stawkę obowiązującą w momencie dostawy towaru (wykonania usługi), a nie w momencie powstania obowiązku podatkowego. Większość ekspertów uznaje jednak, że o stawce decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Problem przedstawiamy na przykładzie poniżej.

Założenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) usługa została wykonana 30 kwietnia 2008 r.,

2) faktura dokumentująca wykonanie usługi została wystawiona 2 maja 2008 r., czyli obowiązek podatkowy powstał 2 maja 2008 r.

Przy podanych założeniach, według Ministerstwa Finansów podatnik może zastosować stawkę VAT obowiązującą 30 kwietnia, czyli stawkę 3%. Jednak zdaniem ekspertów podatnik powinien zastosować stawkę 7% obowiązującą w dacie wystawienia faktury, czyli w dacie powstania obowiązku podatkowego.

Pamiętajmy też, że podwyżka stawki VAT nie stanowi automatycznej podstawy do zmiany ceny wynikającej z umowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  REKLAMA