REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-11 w pytaniach i odpowiedziach

Ewa Leszczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca lutego płatnicy(np. pracodawcy) są obowiązani przekazać podatnikowi (np. pracownikowi) i urzędowi skarbowemu PIT-11. Jak ustrzec się błędów przy wypełnianiu PIT-11?

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka pytań związanych z ich wypełnieniem.

PRZYKŁAD 1

Rozliczam spółkę jawną, która zatrudnia 7 pracowników. Wynagrodzenia są wypłacane do końca miesiąca. W związku z przejściowymi problemami finansowymi wynagrodzenie za listopad wypłaciliśmy przed świętami razem z wynagrodzeniem za grudzień. Ponieważ była to jedna wypłata za dwa miesiące, zastosowałam koszty tylko za jeden miesiąc. Czy w PIT-11 uwzględnić pracownikowi, który pracował przez cały rok, koszty za 11 czy za 12 miesięcy?

W deklaracji PIT-11 należy uwzględnić faktycznie potrącone koszty uzyskania przychodu, czyli za 11 miesięcy (w przypadku pracownika, który pracował przez cały rok).

Warto jednak uprzedzić pracownika, że w rozliczeniu rocznym może uwzględnić koszty w pełnej wysokości, tzn. za 12 miesięcy. Takie koszty należy również uwzględnić, jeśli rozliczenia rocznego za pracownika będzie dokonywał pracodawca.

PRZYKŁAD 2

Do lipca 2007 r. byłem wspólnikiem spółki cywilnej. Od sierpnia 2007 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z otrzymaniem odszkodowania przez spółkę od firmy ubezpieczeniowej za zalany towar (zdarzenie miało miejsce, gdy byłem wspólnikiem) otrzymałem od spółki część przyznanego jej odszkodowania. Czy w związku z tym spółka powinna mi pobrać podatek i wystawić PIT-11 (przychód z innych źródeł), czy też samodzielnie powinienem rozliczyć tę kwotę w działalności gospodarczej, którą obecnie prowadzę?

Spółka nie powinna wystawić Panu PIT-11 z tytułu wypłaty części odszkodowania. Taki obowiązek miałaby, jeśli wypłacona kwota wynikałaby np. z umowy o pracę. Powinien więc Pan rozliczyć tę kwotę samodzielnie, dodając ją do przychodów z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej. Rozwiązanie takie wynika z art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, na którego podstawie przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychód powstał w momencie otrzymania przez Pana pieniędzy z odszkodowania.

PRZYKŁAD 3

Jako spółdzielnia mieszkaniowa wypłacamy diety za posiedzenia zarządu i rady nadzorczej ich członkom. Część z nich jest również naszymi pracownikami. Z każdego z tych tytułów potrącam koszty. Czy postępowałam prawidłowo? Jak to ująć w PIT-11? Jakie koszty roczne zastosować, jeśli będę sporządzała za takiego pracownika zeznanie roczne?

Pani postępowanie było prawidłowe. Wynagrodzenia z tytułu udziału w zarządzie lub radzie nadzorczej stanowią przychód z samodzielnie wykonywanej działalności (art. 13 pkt 7 updof). W tym przypadku należy stosować takie same koszty uzyskania przychodów jak w przypadku np. umów o pracę. W związku z tym, że pracownik ma przychody z dwóch źródeł, powinna Pani uwzględnić ten stan rzeczy w PIT-11. Koszty uzyskania przychodu będą więc wykazane z dwóch tytułów (z umowy o pracę i z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu lub rady nadzorczej). Jeśli członek zarządu nie jest pracownikiem, to koszty będą wykazane tylko z tego tytułu. Limit kosztów rocznych podatnik sam ustali i uwzględni w zeznaniu rocznym (uwzględniając wszystkie źródła przychodu, podwyższone lub faktycznie poniesione koszty itp.).

PRZYKŁAD 4

W 2007 r. wypłaciliśmy pracownikom świadczenie urlopowe. Gdzie należy je ująć w PIT-11? Czy razem z przychodami z pracy czy w innych źródłach?

Świadczenie urlopowe jest ściśle związane ze stosunkiem pracy. Dlatego przychód z tego tytułu należy do przychodu ze źródła - stosunek pracy. Oznacza to, że kwotę tej wypłaty należało ująć i rozliczyć razem z wynagrodzeniem w miesiącu ich wypłaty. W PIT-11 wypłacone w 2007 r. świadczenie urlopowe zostanie ujęte również razem z przychodem ze stosunku pracy.


- art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 14 ust. 2 pkt 12, art. 22 ust. 2 i ust. 9 pkt 5, art. 32 ust. 2, art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549


Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA