| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > W jaki sposób rozliczyć zagraniczny dochód przedsiębiorcy

W jaki sposób rozliczyć zagraniczny dochód przedsiębiorcy

Osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich zagranicznych dochodów. Jak prawidłowo rozliczyć zagraniczne dochody przedsiębiorcy?

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są według 19-proc. stawki liniowej, wykazują dochody z tego tytułu w zeznaniu rocznym składanym na formularzu PIT-36L. W zeznaniu tym, co do zasady, nie są wykazywane dochody uzyskiwane przez podatnika z innych źródeł niż te wymienione powyżej. W praktyce oznacza to, iż w przypadku uzyskiwania poza dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi stawką liniową również innych dochodów, np. ze stosunku pracy, podatnik wykazuje je w odrębnym zeznaniu rocznym, a zatem zmuszony jest do złożenia dodatkowego zeznania (lub zeznań).

Z najprostszą sytuacją będą mieli do czynienia ci podatnicy, którzy dochód ze stosunku pracy uzyskali za pośrednictwem płatnika (pracodawcy mającego siedzibę w Polsce) ze źródeł położonych na terytorium Polski. Wówczas osoby te, oprócz zeznania na formularzu PIT-36L, w którym zadeklarują dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową, złożą również zeznanie na formularzu PIT-37, w którym wykażą dochody ze stosunku pracy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku wykonywania pracy za granicą i uzyskania dochodów z pracy, które podlegały opodatkowaniu poza Polską, konieczne będzie zastosowanie formularza PIT-36 (zamiast formularza PIT-37). Składając bowiem drugi z wymienionych, nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania. PIT-36 złożą również podatnicy, którzy uzyskali dochody ze stosunku pracy z zagranicy, od pracodawcy nieposiadającego siedziby na terytorium Polski, niezależnie od tego, czy dochody te podlegały opodatkowaniu za granicą czy też nie.

Podatnicy uzyskujący dochody z zagranicy do zeznania PIT-36 obowiązani będą również złożyć załącznik PIT-ZG, czyli informację o wysokości dochodów z zagranicy i podatku zapłaconym za granicą. Należy zauważyć, iż dla każdego państwa, z którego uzyskano dochody, należy złożyć odrębną informację PIT-ZG. Odrębny PIT-ZG składany jest także do każdego składanego przez podatnika zeznania. Przykładowo, jeżeli podatnik uzyskujący dochody zarówno ze stosunku pracy, jak i z działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej podlegał opodatkowaniu z obu tytułów za granicą, musi złożyć odrębny PIT-ZG do każdego ze składanych zeznań (zarówno do PIT-36, jak i do PIT-36L).

W zależności od tego, w jakim państwie podatnik osiągnął dochody ze stosunku pracy, które podlegały tam opodatkowaniu, zastosuje on w zeznaniu rocznym odpowiednią metodę unikania opodatkowania: metodę wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia. Pierwsza z nich oznacza zwolnienie dochodu podlegającego opodatkowaniu za granicą z uwzględnieniem wysokości tego dochodu do obliczenia stopy procentowej podatku mającej zastosowanie do dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Metoda odliczenia proporcjonalnego polega natomiast na odliczeniu od podatku należnego w Polsce podatku zapłaconego za granicą do wysokości podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia przypadającego proporcjonalnie na dochód opodatkowany w państwie obcym.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK