REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozliczyć zagraniczny dochód przedsiębiorcy

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich zagranicznych dochodów. Jak prawidłowo rozliczyć zagraniczne dochody przedsiębiorcy?

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są według 19-proc. stawki liniowej, wykazują dochody z tego tytułu w zeznaniu rocznym składanym na formularzu PIT-36L. W zeznaniu tym, co do zasady, nie są wykazywane dochody uzyskiwane przez podatnika z innych źródeł niż te wymienione powyżej. W praktyce oznacza to, iż w przypadku uzyskiwania poza dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi stawką liniową również innych dochodów, np. ze stosunku pracy, podatnik wykazuje je w odrębnym zeznaniu rocznym, a zatem zmuszony jest do złożenia dodatkowego zeznania (lub zeznań).

Z najprostszą sytuacją będą mieli do czynienia ci podatnicy, którzy dochód ze stosunku pracy uzyskali za pośrednictwem płatnika (pracodawcy mającego siedzibę w Polsce) ze źródeł położonych na terytorium Polski. Wówczas osoby te, oprócz zeznania na formularzu PIT-36L, w którym zadeklarują dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową, złożą również zeznanie na formularzu PIT-37, w którym wykażą dochody ze stosunku pracy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku wykonywania pracy za granicą i uzyskania dochodów z pracy, które podlegały opodatkowaniu poza Polską, konieczne będzie zastosowanie formularza PIT-36 (zamiast formularza PIT-37). Składając bowiem drugi z wymienionych, nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania. PIT-36 złożą również podatnicy, którzy uzyskali dochody ze stosunku pracy z zagranicy, od pracodawcy nieposiadającego siedziby na terytorium Polski, niezależnie od tego, czy dochody te podlegały opodatkowaniu za granicą czy też nie.

Podatnicy uzyskujący dochody z zagranicy do zeznania PIT-36 obowiązani będą również złożyć załącznik PIT-ZG, czyli informację o wysokości dochodów z zagranicy i podatku zapłaconym za granicą. Należy zauważyć, iż dla każdego państwa, z którego uzyskano dochody, należy złożyć odrębną informację PIT-ZG. Odrębny PIT-ZG składany jest także do każdego składanego przez podatnika zeznania. Przykładowo, jeżeli podatnik uzyskujący dochody zarówno ze stosunku pracy, jak i z działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej podlegał opodatkowaniu z obu tytułów za granicą, musi złożyć odrębny PIT-ZG do każdego ze składanych zeznań (zarówno do PIT-36, jak i do PIT-36L).

W zależności od tego, w jakim państwie podatnik osiągnął dochody ze stosunku pracy, które podlegały tam opodatkowaniu, zastosuje on w zeznaniu rocznym odpowiednią metodę unikania opodatkowania: metodę wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia. Pierwsza z nich oznacza zwolnienie dochodu podlegającego opodatkowaniu za granicą z uwzględnieniem wysokości tego dochodu do obliczenia stopy procentowej podatku mającej zastosowanie do dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Metoda odliczenia proporcjonalnego polega natomiast na odliczeniu od podatku należnego w Polsce podatku zapłaconego za granicą do wysokości podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia przypadającego proporcjonalnie na dochód opodatkowany w państwie obcym.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA