REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada zmiany w uzyskaniu certyfikatu księgowego. Przeciwko niektórym zmianom protestują księgowi i wyższe uczelnie.

Po 30 czerwca 2010 r. certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie można otrzymać wyłącznie poprzez zdanie egzaminu. Wykluczy to możliwość ubiegania się o certyfikat poprzez zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości, która w zeszłym tygodniu została podpisana przez prezydenta.

REKLAMA

Autopromocja

Tej zmiany nie popiera Mariusz Andrzejewski, biegły rewident, były wiceminister finansów odpowiedzialny za departament rachunkowości. Dlatego też zwracał się z pismem do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zastosował weto wobec tej ustawy.

Uważa, że będzie to zmiana wyjątkowo niekorzystna dla osób zainteresowanych pozyskaniem tego typu certyfikatu. Często bowiem osoby ubiegające się o ten certyfikat to wieloletni księgowi mający ogromne doświadczenie praktyczne, ale niepotrafiący sobie poradzić z akademickimi i podchwytliwymi pytaniami na egzaminie państwowym.

Stracą uczelnie ekonomiczne

W piśmie czytamy również, że duże straty poniosą także uczelnie państwowe, gdyż dzisiaj możliwość uzyskania tego certyfikatu poprzez realizację studiów podyplomowych powoduje, że uczelnie te mają chętnych na tego typu studia. Dlatego wiadomo już, że rektorzy wyższych uczelni ekonomicznych w Polsce są z tych pomysłów bardzo niezadowoleni. Odebranie tej drogi zdobycia certyfikatu jest wyrazem braku zaufania do wysokiej jakości procesu kształcenia na wyższych uczelniach w Polsce. Według Mariusza Andrzejewskiego, pokrzywdzeni są również studenci studiów dziennych, którzy dziś po ukończeniu studiów o specjalności rachunkowość i zdobyciu doświadczenia praktycznego mogą się starać o ten certyfikat, bez konieczności zdawania egzaminu. Nowe rozwiązanie zawarte w rozdziale 8a zabiera im takie prawo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również prof. Zbigniew Messner, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że uprawnienia księgowe muszą uwzględniać kształcenie w szkolnictwie wyższym.

- Stoję na stanowisku, że kierunki i specjalności poświęcone rachunkowości powinny być uwzględniane przy zdobywaniu certyfikatu, pod warunkiem że absolwenci tych kierunków odbędą odpowiednią praktykę - twierdzi nasz rozmówca.

- Dodaje również, że nie można zakładać, że absolwenci tych kierunków nie są przygotowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Kształcenie w zakresie rachunkowości na uczelniach wyższych w szczególności państwowych jest na bardzo wysokim poziomie.

Uczelnie popierają sprzeciw

Profesor dr hab. Anna Karmańska, prorektor-elekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uważa brak respektowania wykształcenia osób, które skończyły studia licencjackie lub studia magisterskie lub studia podyplomowe w zakresie rachunkowości, przy wydawaniu uprawnień księgowych za duże nieporozumienie.

- Rolą Komisji Egzaminacyjnej przedstawionej w nowelizowanej ustawie powinno być przygotowanie i przeprowadzanie egzaminów dla osób z wykształceniem średnim lub dla takich, które posiadają wykształcenie wyższe lub podyplomowe, ale nie w obszarze rachunkowości, a ubiegają się o uzyskanie certyfikatu - twierdzi nasza rozmówczyni.

Zdaniem eksperta, konieczne jest natomiast wprowadzenie obowiązku aktualizowania wiedzy dla wszystkich osób posiadających certyfikat księgowy.

Także stowarzyszenie Ruch Młodego Pokolenia - Pokolenie '89 zwracało się do prezydenta z apelem o zawetowanie projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zwraca ono uwagę, że zdawalność egzaminów przeprowadzanych przez ministerialną komisję nie przekraczała w latach ubiegłych 30 proc.

Zagrożenia dla obrotu

REKLAMA

Według stowarzyszenia nowelizacja niesie zagrożenie dla obrotu gospodarczego. Wyjaśnia, że rosnące zapotrzebowanie na usługi związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych (np. wynikające ze wzrostu gospodarczego) jest obecnie zaspokajane przez stały dopływ podmiotów świadczących takie usługi (dzięki kilku drogom nabywania uprawnień).

- Wejście w życie nowelizacji spowoduje, że pojawi się nowa wąska grupa zawodowa posiadająca uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zatrudniająca rzesze młodych ludzi wykonujących za nich pracę, co siłą rzeczy podniesie koszt takiej usługi, ze szkodą dla przedsiębiorców. W naszej ocenie to kolejna próba zamykania dostępu do zawodu - czytamy w piśmie stowarzyszenia do prezydenta.

Do zgłaszanych postulatów na prośbę Gazety Prawnej ustosunkował się resort finansów. Wyjaśnił, że w stosunku do zgłoszonego pierwotnie przez Ministerstwo Finansów projektu, w którym przenoszono obecne uregulowania z rozporządzenia do ustawy, w toku uzgodnień międzyresortowych zostały zgłoszone poważne wątpliwości. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) podniosło, że umiejętności praktyczne takich osób, mające podstawowe znaczenie dla wykonywanej działalności, nie zostaną w żaden sposób zweryfikowane, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie klientów działających w dobrej wierze, w oparciu o wydany przez ministra finansów certyfikat księgowy. Zdaniem RCL sytuacja, w której dopiero rynek zweryfikuje praktyczne predyspozycje do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych posiadacza certyfikatu księgowego, może negatywnie odbić się na działalności wielu przedsiębiorców.

- Stąd proponowane w projekcie rozwiązania, iż każda osoba, ubiegająca się o certyfikat księgowy, będzie zobowiązana do poddania się procedurze egzaminacyjnej, która w nowej formule ma sprawdzać przede wszystkim umiejętności praktyczne kandydata - twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Dodają również, że w toku prac parlamentarnych proponowane przez rząd uregulowania spotkały się z poparciem wszystkich klubów, co znajduje swój wyraz w przeprowadzonych głosowaniach.

30 proc. nie przekraczała w latach ubiegłych zdawalność na egzaminach przeprowadzanych przez ministerialną komisję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Profesor Zbigniew Messner uważa, że uprawnienia księgowe muszą uwzględniać kształcenie w szkolnictwie wyższym


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA