| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu

Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada zmiany w uzyskaniu certyfikatu księgowego. Przeciwko niektórym zmianom protestują księgowi i wyższe uczelnie.


Po 30 czerwca 2010 r. certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie można otrzymać wyłącznie poprzez zdanie egzaminu. Wykluczy to możliwość ubiegania się o certyfikat poprzez zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości, która w zeszłym tygodniu została podpisana przez prezydenta.

Tej zmiany nie popiera Mariusz Andrzejewski, biegły rewident, były wiceminister finansów odpowiedzialny za departament rachunkowości. Dlatego też zwracał się z pismem do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zastosował weto wobec tej ustawy.

Uważa, że będzie to zmiana wyjątkowo niekorzystna dla osób zainteresowanych pozyskaniem tego typu certyfikatu. Często bowiem osoby ubiegające się o ten certyfikat to wieloletni księgowi mający ogromne doświadczenie praktyczne, ale niepotrafiący sobie poradzić z akademickimi i podchwytliwymi pytaniami na egzaminie państwowym.

W piśmie czytamy również, że duże straty poniosą także uczelnie państwowe, gdyż dzisiaj możliwość uzyskania tego certyfikatu poprzez realizację studiów podyplomowych powoduje, że uczelnie te mają chętnych na tego typu studia. Dlatego wiadomo już, że rektorzy wyższych uczelni ekonomicznych w Polsce są z tych pomysłów bardzo niezadowoleni. Odebranie tej drogi zdobycia certyfikatu jest wyrazem braku zaufania do wysokiej jakości procesu kształcenia na wyższych uczelniach w Polsce. Według Mariusza Andrzejewskiego, pokrzywdzeni są również studenci studiów dziennych, którzy dziś po ukończeniu studiów o specjalności rachunkowość i zdobyciu doświadczenia praktycznego mogą się starać o ten certyfikat, bez konieczności zdawania egzaminu. Nowe rozwiązanie zawarte w rozdziale 8a zabiera im takie prawo.

Również prof. Zbigniew Messner, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że uprawnienia księgowe muszą uwzględniać kształcenie w szkolnictwie wyższym.

- Stoję na stanowisku, że kierunki i specjalności poświęcone rachunkowości powinny być uwzględniane przy zdobywaniu certyfikatu, pod warunkiem że absolwenci tych kierunków odbędą odpowiednią praktykę - twierdzi nasz rozmówca.

- Dodaje również, że nie można zakładać, że absolwenci tych kierunków nie są przygotowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Kształcenie w zakresie rachunkowości na uczelniach wyższych w szczególności państwowych jest na bardzo wysokim poziomie.

Profesor dr hab. Anna Karmańska, prorektor-elekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uważa brak respektowania wykształcenia osób, które skończyły studia licencjackie lub studia magisterskie lub studia podyplomowe w zakresie rachunkowości, przy wydawaniu uprawnień księgowych za duże nieporozumienie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK