REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo stosować metody kasową i memoriałową

Beata Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość zarówno kasowego, jak i memoriałowego ujęcia operacji może prowadzić do błędnych zapisów. Jak uniknąć takich błędów?

Kiedy można zastosować metodę kasową

Jak rozpocząć ewidencję kasową

Aby można było poprawnie posługiwać się tymi metodami, należy rozgraniczyć dwa pojęcia, a mianowicie: dochodu i wydatku oraz przychodu i kosztu.

Pojęcia dochodu i wydatku są przypisane do zasady kasowej. Należy zauważyć, że pojęcie dochodu utożsamiane jest w ustawie o finansach publicznych z wpływami środków pieniężnych i jest odmiennie interpretowane przez prawo bilansowe i prawo podatkowe. W ujęciu tych praw dochód oznacza różnicę między przychodami i kosztami ich uzyskania.

Specyfika interpretacji dochodów w przepisach związanych z finansami publicznymi pogłębia ich klasyfikacja na dochody otrzymane i wykonane. Zastosowanie zasady kasowej pozwala na ustalenie kasowego wyniku wykonania budżetu, który może mieć postać nadwyżki lub niedoboru budżetowego. Dochody ujęte w budżetach: państwa i jednostek samorządu terytorialnego, jak również w planach finansowych jednostek budżetowych są prognozami, zaś wydatki (z wyjątkiem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych), stanowią nieprzekraczalny limit.

Realizacja zasady kasowej w rachunkowości powinna być oparta na obowiązujących zasadach gospodarki finansowej.

Zasady gospodarki finansowej są m.in. następujące:

l zasady i terminy realizacji dochodów budżetowych wynikają z przepisów prawa;

l wydatki budżetowe mogą następować w granicach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych, z zachowaniem zasad oszczędności i gospodarności oraz w sposób umożliwiający terminową realizację zadań i zobowiązań;

l dochody ujęte w budżetach: państwa i jednostek samorządu terytorialnego, jak również w planach finansowych jednostek budżetowych, są prognozami, natomiast wydatki stanowią nieprzekraczalny limit (z wyjątkiem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych);

l zmiany w planie finansowym mogą wprowadzać wyłącznie upoważnione osoby lub organy;

l zlecenie realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych musi być zgodne z ustawami: o finansach publicznych i Prawo zamówień publicznych.

Pojęcia przychodu i kosztu są związane z zasadą memoriału, zgodnie z którą przypisanie przychodu i kosztu do okresu, którego dotyczą, jest niezależne od momentu wpływu gotówki lub poniesienia wydatku.

Ich ujęcie w księgach rachunkowych następuje w chwili wystąpienia zdarzeń skutkujących powstaniem przychodu lub kosztu. Oznacza to, że przychód nie jest jednoznaczny z pojawieniem się wpływu środków pieniężnych (dochodu), a koszt nie musi oznaczać poniesienia wydatku w danym momencie.

W praktyce jednoznaczne rozgraniczenie obu zasad może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza gdy zasady te się przeplatają. Na przykład pomimo obowiązku kasowej ewidencji realizacji budżetu należy także wykazać w księgach rachunkowych jako przychód i koszt niezależnie od momentu ich realizacji, a więc memoriałowo. Efektem tego ujęcia jest powstanie zobowiązań i należności.

BEATA PIOTROWSKA

główny specjalista w Biurze Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA