REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy darowizna nie jest opodatkowana VAT

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami dotyczącymi VAT od dokonanych darowizn darczyńcy zazwyczaj muszą płacić VAT. Czasami jednak obowiązku tego można uniknąć.

 

 

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 precyzuje pojęcie dostawy towarów. Zgodnie z jego brzmieniem, jako dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT traktuje się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. W szczególności chodzi tu o:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Prezenty o małej wartości bez VAT

Powyższych przepisów nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, co oznacza, że ich przekazywanie nie będzie powodowało powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na definicję prezentów o małej wartości oraz próbkę. Wyjaśnienie znajduje się w dalszej części ustawy. Przez prezenty o małej wartości rozumieć należy przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w ciągu roku podatkowego kwoty wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w aktualnym stanie prawnym. kwota ta wynosi 100 zł), zakładając, iż podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób. Jeśli natomiast chodzi o podatników, którzy nie prowadzą wspomnianej wyżej ewidencji, czynnikiem kwalifikującym prezent o małej wartości do końca 2007 r. jest jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazywanego towaru. Wartość ta nie może przekraczać 5 zł.

Decydująca będzie wartość rynkowa

Konieczne jest w tym miejscu zwrócenie uwagi na postanowienia ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2, jeśli podatnik nie prowadzi ewidencji, prezentami o małej wartości będą te, których wartość rynkowa nie przekracza 5 zł. Regulacja ta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Obecnie więc bierzemy pod uwagę cenę nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazywanego towaru, od nowego roku natomiast podstawowe znaczenie będzie miała jego wartość rynkowa.

Próbka natomiast to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwość fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Może to być więc długopis, odrobina proszku do prania lub też kilka mililitrów szamponu. Przekazywanie tego typu produktów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Warto zwrócić uwagę na treść postanowienia Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 22 sierpnia 2006 r., sygn. 1472/RPP1/443-547/06/SZU, opublikowanego na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Z sytuacji przedstawionej w piśmie wynika, iż podatnik prowadził sprzedaż materiałów budowlanych i klejów przemysłowych. Niepełnowartościowe, przeterminowane oraz trudno sprzedające się towary (np. resztki nietypowych kolorów, produkty zastąpione lepszymi technicznie towarami) przekazywane były instytucjom użyteczności publicznej, na podstawie zawieranych umów darowizny. W stanie faktycznym wskazano, iż wartość tych towarów była bardzo niska. Organ podatkowy stanął na stanowisku, iż dokonywanie tego typu darowizn będzie podlegało opodatkowaniu VAT, z uwagi na fakt, iż była to dostawa towarów. Przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa nastąpiło na inne cele niż związane z podstawową działalnością gospodarczą. Co więcej, urząd skarbowy wskazał także na fakt, iż podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przesłanki te przesądziły jednoznacznie o konieczności opodatkowania dokonanej przez podatnika darowizny.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, co do zasady, podstawą opodatkowania jest obrót. W przypadku towarów przekazywanych nieodpłatnie podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów - gdy cena nabycia nie istnieje. W analizowanym przykładzie podstawą opodatkowania będzie zatem cena nabycia przekazywanych towarów.

Prawo do obniżenia podatku

Warto dokonać w tym miejscu analizy kwestii wspomnianego wyżej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie wystarczy bowiem fakt nieskorzystania z prawa do odliczenia. Istotne znaczenie ma samo ustawowe istnienie prawa odliczenia. Problem ten omówiony został w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z 19 kwietnia 2007 r., sygn. 1438/443/29-15/2007/AS (www.mf.gov.pl). W przedmiotowej sprawie podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przekazał darowiznę o wartości 3 tys. zł w postaci materiału roślinnego - kwiatów na rzecz Ośrodka Edukacji z przeznaczeniem na jego działalność statutową. Podatnik poinformował, iż nie dokonywał pomniejszenia wartości podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z użytymi materiałami i środkami do produkcji materiału roślinnego przekazanymi w formie darowizny. Organ podatkowy wskazał w tym przypadku, że strona nie wykazała, iż nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z użytych środków do produkcji kwiatów przekazanych w formie darowizny, a jedynie oświadczyła, że do produkcji materiału roślinnego nie były użyte materiały i środki, których zakup był ewidencjonowany w Ewidencji Zakupu VAT. Zdaniem organu podatkowego, powyższe oświadczenie nie eliminuje prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, czego konsekwencją był obowiązek opodatkowania dokonanej darowizny.

PREZENTY O MAŁEJ WARTOŚCI

Od 1 stycznia 2008 r. prezentami o małej wartości będą te, których wartość rynkowa nie przekracza 5 zł, a nie jak dotychczas cena nabycia lub koszt jego wytworzenia.


KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 5 ust. 1, 7, 8, 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

- Art. 1 ust. 2 ustawy z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 192, poz. 1382 z późn. zm.).

- Art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA