REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formularze, wskaźniki i limity potrzebne do rozliczenia za 2008 rok

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przed podatnikami rozliczenie roczne za 2008 r. Jakie formularze wybrać? W jakiej wysokości można dokonać odliczeń?


Jaki formularz wybrać

REKLAMA

Autopromocja

PIT-36 - służy do składania zeznań przez podatników, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, uzyskiwali przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, odliczają straty z lat ubiegłych, a także wówczas, gdy na przykład zarobili pieniądze, pracując za granicą, bądź osiągnęli inne przychody, które muszą opodatkować samodzielnie, a także gdy doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci.

PIT-36L - jest przeznaczony dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej (jeśli wybrali wcześniej taką formę opodatkowania). W ramach tego zeznania można rozliczyć się wyłącznie indywidualnie.

PIT-37 - formularz służący do złożenia zeznania rocznego, indywidualnie lub z małżonkiem. Wypełniają go osoby osiągające dochody za pośrednictwem płatników, czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury. Termin złożenia zeznania mija 30 kwietnia 2009 r.

PIT-38 - jest przeznaczony dla osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy złożenia rocznych zeznań podatkowych

2 lutego 2009 r. - mija termin złożenia PIT-16A i PIT-28

30 kwietnia 2009 r. - mija termin złożenia PIT-36, PIT-36A, PIT-37, PIT-38

Skala podatkowa za 2008 rok

Koszty uzyskania przychodu

Najem, podnajem, dzierżawa

15 072 zł - limit przychodów uzyskanych w 2008 roku z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze uprawniający do stosowania 8,5-proc. stawki (równowartość 4 tys. euro).

Odliczenia od podatku

Składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne - 7,75 proc. podstawy wymiaru. Dotyczy składających PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-16A.

Ulga prorodzinna - limit 1173,70 zł na każde dziecko. Mogą korzystać składający PIT-36, PIT-37.

Ulga abolicyjna - różnica między podatkiem obliczonym wedug metody odliczenia proporcjonalnego a według metody wyłączenia z progresją. Korzystają składający PIT-36, PIT-36L, PIT-28.

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego - 1 proc. podatku należnego z rocznego PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28.

Podatek zapłacony za granicą - nie więcej niż polski podatek przypadający proporcjonalnie na dochód zagraniczny. Skorzystają podatnicy składający PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38.

Odliczenia od dochodu

Składki ZUS na ubezpieczenie społeczne - bez limitu (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 PIT-28).

Darowizny na cele: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa - limit 6 proc. dochodu (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga rehabilitacyjna - w ramach tej ulgi podatnicy mogą odliczyć opłacenie przewodników:

• limit 2280 zł, utrzymanie psa przewodnika - limit 2280 zł, używanie samochodu osobowego

• limit 2280 zł, zakup leków zalecone przez specjalistę - nadwyżka ponad 100 zł na miesiąc.

Ponadto ulga rehabilitacyjna dla opiekuna - 9120 zł

• limit dochodu osoby niepełnosprawnej (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga na prywatny internet - 760 zł (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Nienależne świadczenia - bez limitu (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga na nowe technologie - limit 50 proc. wydatków (PIT-36).

Odliczenie poniesionej straty - 50 proc. rocznie, całość można rozliczyć w ciągu 5 lat (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA