REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formularze, wskaźniki i limity potrzebne do rozliczenia za 2008 rok

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przed podatnikami rozliczenie roczne za 2008 r. Jakie formularze wybrać? W jakiej wysokości można dokonać odliczeń?


Jaki formularz wybrać

Autopromocja

PIT-36 - służy do składania zeznań przez podatników, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, uzyskiwali przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, odliczają straty z lat ubiegłych, a także wówczas, gdy na przykład zarobili pieniądze, pracując za granicą, bądź osiągnęli inne przychody, które muszą opodatkować samodzielnie, a także gdy doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci.

PIT-36L - jest przeznaczony dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej (jeśli wybrali wcześniej taką formę opodatkowania). W ramach tego zeznania można rozliczyć się wyłącznie indywidualnie.

PIT-37 - formularz służący do złożenia zeznania rocznego, indywidualnie lub z małżonkiem. Wypełniają go osoby osiągające dochody za pośrednictwem płatników, czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury. Termin złożenia zeznania mija 30 kwietnia 2009 r.

PIT-38 - jest przeznaczony dla osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy złożenia rocznych zeznań podatkowych

2 lutego 2009 r. - mija termin złożenia PIT-16A i PIT-28

30 kwietnia 2009 r. - mija termin złożenia PIT-36, PIT-36A, PIT-37, PIT-38

Skala podatkowa za 2008 rok

Koszty uzyskania przychodu

Najem, podnajem, dzierżawa

15 072 zł - limit przychodów uzyskanych w 2008 roku z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze uprawniający do stosowania 8,5-proc. stawki (równowartość 4 tys. euro).

Odliczenia od podatku

Składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne - 7,75 proc. podstawy wymiaru. Dotyczy składających PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-16A.

Ulga prorodzinna - limit 1173,70 zł na każde dziecko. Mogą korzystać składający PIT-36, PIT-37.

Ulga abolicyjna - różnica między podatkiem obliczonym wedug metody odliczenia proporcjonalnego a według metody wyłączenia z progresją. Korzystają składający PIT-36, PIT-36L, PIT-28.

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego - 1 proc. podatku należnego z rocznego PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28.

Podatek zapłacony za granicą - nie więcej niż polski podatek przypadający proporcjonalnie na dochód zagraniczny. Skorzystają podatnicy składający PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38.

Odliczenia od dochodu

Składki ZUS na ubezpieczenie społeczne - bez limitu (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 PIT-28).

Darowizny na cele: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa - limit 6 proc. dochodu (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga rehabilitacyjna - w ramach tej ulgi podatnicy mogą odliczyć opłacenie przewodników:

• limit 2280 zł, utrzymanie psa przewodnika - limit 2280 zł, używanie samochodu osobowego

• limit 2280 zł, zakup leków zalecone przez specjalistę - nadwyżka ponad 100 zł na miesiąc.

Ponadto ulga rehabilitacyjna dla opiekuna - 9120 zł

• limit dochodu osoby niepełnosprawnej (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga na prywatny internet - 760 zł (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Nienależne świadczenia - bez limitu (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

Ulga na nowe technologie - limit 50 proc. wydatków (PIT-36).

Odliczenie poniesionej straty - 50 proc. rocznie, całość można rozliczyć w ciągu 5 lat (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA