Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - rozliczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - rozliczenia.
Podatkowe różnice kursowe od własnych środków na rachunku walutowym
Aktualizacja: 27.11.2014
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych są związane z posiadaniem na własnym rachunku walutowym otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych i obrotem tymi środkami (wypływu środków). Jest to odrębna – od związanych z rozliczaniem transakcji handlowych (należności i zobowiązań) w walutach obcych – kategoria różnic kursowych. »
Niedobory w kosztach uzyskania przychodów
Aktualizacja: 24.11.2014
Niezawinione niedobory w towarach, powstałe na skutek zagubienia, uszkodzenia lub kradzieży pomimo zachowania należytej staranności, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. »
E-deklaracje CIT z podpisem elektronicznym od 1 stycznia 2015 r. ale nie dla obcokrajowców
Aktualizacja: 21.11.2014
Jak wynika z szacunków PwC, ok. 1/4 przedsiębiorców może nie być gotowa do składania deklaracji CIT w formie elektronicznej wymaganej dla większości firm od początku 2015 roku. W elektronicznych zeznaniach podatnicy i płatnicy podatku CIT (a także PIT) będą musieli bowiem posługiwać się tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym, a tego rozwiązania nie posiada obecnie ok. 25% firm objętych nowymi regulacjami. »
Międzynarodowe oszustwa w podatkach dochodowych
Aktualizacja: 13.11.2014
Władza publiczna nie może dalej tolerować międzynarodowych oszustw, czyli „agresywnego planowania podatkowego” w podatkach dochodowych – twierdzi prof. dr hab. Witold Modzelewski. »
Jak opodatkować usługi doradcze nabywane od podmiotu zagranicznego
Aktualizacja: 05.11.2014
Spory problem dla polskich firm, które korzystają z usług doradczych za granicą stanowi ich opodatkowanie. Sądy administracyjne w wyrokach zajmują w tej sprawie dwa sprzeczne stanowiska. Konieczne jest zatem wydanie przez NSA uchwały rozstrzygającej ten problem lub zmiana przepisów. »
Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT
Aktualizacja: 22.10.2014
Licencje do programów komputerowych stanowią co do zasady wartości niematerialne i prawne (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). Warunkiem takiej kwalifikacji jest przyjęcie, że są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania. »
Najem urządzenia z zagranicy a podatek u źródła w Polsce
Aktualizacja: 08.01.2015
Zarówno w świetle ustawy o CIT, jak i polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania naczepa do ciągnika siodłowego jest urządzeniem przemysłowym. Dlatego od uiszczanych na rzecz duńskiej spółki opłat z tytułu najmu tego urządzenia - polska spółka, jako płatnik, ma obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat należności. »
Mały podatnik PIT i CIT - limity 2015
Aktualizacja: 06.10.2014
W 2015 roku status małego podatnika w obu podatkach dochodowych będą mieli ci podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczy w 2014 roku podatkowym kwoty 5.015.000,- zł. To nieco mniejszy limit, niż obowiązujący w bieżącym 2014 roku (5.068.000,- zł). »
Podatek od kontrolowanych spółek zagranicznych od 1 stycznia 2015 r.
Aktualizacja: 10.10.2014
W poniedziałek 6 października 2014 r. po południu klub PO złożył w Sejmie poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, tak by przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. - poinformowała PAP kancelaria Sejmu. Wcześniej (w piątek 3 października) zapowiedział to minister finansów Mateusz Szczurek. W czwartek 9 października w Sejmie posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za zmianą terminu wejścia w życie ustawy. Głosowanie zaplanowano na 23 października. »
MF: uczniowskie kluby sportowe mogą korzystać z preferencji podatkowych
Aktualizacja: 29.09.2014
Uczniowski klub sportowy może korzystać ze zwolnienia swoich dochodów od podatku. Zwolnienie to jest zwolnieniem warunkowym. Kiedy zwolnienie ma zastosowanie? »
Połączenie spółek metodą łączenia udziałów a rok podatkowy
Aktualizacja: 29.09.2014
W przypadku gdy w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostaną zamknięte księgi spółki przejmowanej, również i jej rok podatkowy nie ulega zakończeniu. Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego nastąpi w zeznaniu za rok podatkowy złożonym przez spółkę przejmującą. »
Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)
Aktualizacja: 19.09.2014
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z 29 sierpnia 2014 r. została podpisana przez Prezydenta 16 września i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. Obejmuje ona w szczególności zmiany w prawie zmierzające do opodatkowania dochodów tzw. kontrolowanych spółek zagranicznych (ang. Controlled Foreign Corporation, dalej: CFC) na poziomie partycypujących w nich polskich podatników. »
Korekta kosztów po likwidacji działalności gospodarczej
Aktualizacja: 19.09.2014
Podatnicy podatków dochodowych, którzy korygowali (in minus) koszty podatkowe na skutek nieuiszczenia zapłaty mogą dokonać „powrotnej” (in plus) korekty, jeżeli uregulują zobowiązanie po likwidacji działalności gospodarczej. Powinni to jednak zrobić w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano likwidacji działalności gospodarczej. »
Moment wykonania usług budowlanych w podatkach dochodowych
Aktualizacja: 26.08.2014
Ministerstwo Finansów potwierdza, że moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na gruncie ustaw o podatkach dochodowych ustala się niezależnie od regulujących to zagadnienie przepisów ustawy o VAT. Rozwiewa tym samym wątpliwości powstałe w wyniku wejścia w życie od początku 2014 roku nowych przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. »
Opodatkowanie handlu - zakupy a interes publiczny
Aktualizacja: 12.08.2014
Czy zakupy w podmiotach uchylających się od opodatkowania są działaniem na szkodę interesu publicznego? Czy „szara strefa” w handlu różni się zauważalnie od „białej”, działającej legalnie? Wyjaśnia profesor Witold Modzelewski. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »