Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracownika.
Czy warto wprowadzić w firmie program wellness
Aktualizacja: 27.11.2013
Corporate wellness to nowoczesny trend zarządzania organizacją, który za podstawę przyjmuje założenie, że pracownik jest najważniejszym dobrem firmy. Jakie korzyści dla pracodawcy i pracowników może przynieść program wellness? »
Rozmowa końcowa ze zwalnianym pracownikiem
Aktualizacja: 20.11.2013
Jak prawidłowo przeporwadzić rozmowę końcową ze zwalnianym pracownikiem, tzw. exit interview? Specjaliści uważają, że rozmowę ze zwalnianym pracownikiem należy podzielić na dwa etapy. »
Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników
Aktualizacja: 12.11.2013
Przepisy o elastycznym czasie pracy weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. I choć wiele przedsiębiorstw pozytywnie przyjęło nowe rozwiązania, to wśród pracowników wzbudzają one nadal spore wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją wprowadzenie zmian czasu pracy może się odbywać tylko w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Ale co w przypadku mniejszych firm, w których nie ma związków zawodowych ani innej reprezentacji pracowników? »
Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy
Aktualizacja: 28.10.2013
Święta przypadające 1 i 11 listopada obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2013 r. przepracują oni o 2 dni mniej, niż gdyby tych świąt nie było. Dotyczy to wszystkich pracowników. »
Elastyczna organizacja czasu pracy
Aktualizacja: 10.10.2013
Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę. »
Leasing pracowniczy, czyli pracownik do wynajęcia
Aktualizacja: 01.10.2013
Leasing pracowniczy jest coraz częściej stosowany przez firmy szukające oszczędności. W skrócie leasing pracowniczy polega na wykonywaniu przez pracownika pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu zawartym pomiędzy stronami. »
Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości
Aktualizacja: 18.02.2014
Mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak »
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?
Aktualizacja: 19.09.2013
Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych wprowadziła do polskiego prawa pracy rozwiązania, które w założeniu mają stworzyć stronom stosunku pracy szerszy zakres swobody w zakresie organizacji czasu pracy: dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy i ruchomy czas pracy. Co te zmiany oznaczają dla pracowników i pracodawców? »
Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?
Aktualizacja: 12.09.2013
Jakie są zalety elastycznego czasu pracy, który obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny poradnik, w którym wyjaśnia najczęściej spotykane wątpliwości związane z ruchomym czasem pracy. »
Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część II)
Aktualizacja: 20.08.2013
Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych. »
Wynagrodzenie minimalne - 11 zł brutto za godzinę
Aktualizacja: 26.08.2013
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce by minimalne wynagrodzenie za pracę określane było według stawki godzinowej. Związkowcy proponują minimum 11 złotych brutto za godzinę. »
Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?
Aktualizacja: 23.08.2013
Pracownicy często w ramach pełnionych obowiązków odbywają podróże służbowe. Niezależnie od tego, czy korzystają z transportu publicznego czy z własnego pojazdu, pracodawca ma obowiązek zrefundowania poniesionych wydatków. Pracownik ma także prawo do ubiegania się o zwrot kosztów związanych z wyżywieniem. »
Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy
Aktualizacja: 29.08.2013
Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy. »
Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy
Aktualizacja: 29.08.2013
Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy. »
Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)
Aktualizacja: 19.08.2013
Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?