Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu spółka cywilna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące spółka cywilna.
Aktualizacja: 18.04.2011
Koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej winien być ustalony w oparciu o zapisy podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencji wyposażenia na dzień objęcia udziałów w spółce z o.o. »
Jak rozliczyć w VAT przekazanie majątku spółki cywilnej?
Aktualizacja: 24.02.2012
Przekazanie przez przedsiębiorcę wyposażenia oraz towarów handlowych spółki cywilnej do firmy jednoosobowej stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »
Jak prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów w spółce cywilnej?
Aktualizacja: 04.04.2011
Tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów. »
Jak wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania podatkowe?
Aktualizacja: 28.01.2011
W spółce cywilnej wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ścisłe związanie wspólników spółki cywilnej w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego ma także swoje odzwierciedlenie na gruncie odpowiedzialności tych wspólników za zobowiązania podatkowe. »
Aktualizacja: 14.09.2010
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc nie płaci tego podatku. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy przepisy jak osoba prawna, która uczestniczy w spółce cywilnej ma ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce. »
Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT
Aktualizacja: 04.08.2010
Wystąpienie jednego wspólnika ze spółki 3-osobowej nie oznacza jej likwidacji. Spółka w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność posługując się dotychczasowym numerem NIP. Wobec tego nie jest to likwidacja działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT i nie powstaje zobowiązanie określone w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. »
Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej
Aktualizacja: 04.08.2010
Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury? »
Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika
Aktualizacja: 04.08.2010
Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce? »
Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika
Aktualizacja: 04.08.2010
Czy wejście do spółki w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy - co przewidziano w umowie spółki - gwarantuje, że nie zaistnieje rozwiązanie spółki cywilnej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Czy spółka cywilna zachowa ten sam numer NIP i będzie traktowana z punktu widzenia przepisów podatku VAT jako ten sam podmiot? »
Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.
Aktualizacja: 04.08.2010
Jakie wynikną z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. obowiązki rejestracyjne w podatku VAT, jakie będą skutki sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych? »
Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej
Aktualizacja: 04.08.2010
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych. W umowie spółki figuruje zapis precyzujący, kto w przypadku śmierci każdego ze wspólników wejdzie na ich miejsce do spółki. Czy taka forma zapisu jest wystarczająca, aby w wypadku śmierci podatnika urząd skarbowy uznał, że spółka kontynuuje działalność i nie doszło do jej likwidacji? »
Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej
Aktualizacja: 04.08.2010
Czy w związku ze zmianą składu osobowego spółki cywilnej podatnik jest obowiązany do dokonania rozliczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT? Do naszej spółki cywilnej (2 wspólników) ma przystąpić jeszcze jeden, a następnie jeden ze wspólników ma wystąpić ze spółki. »
Jak ustalić wartość początkową środka trwałego wniesionego jako wkład do spółki cywilnej
Aktualizacja: 19.07.2010
Określenie wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, gdyż stanowi podstawę obliczania tych odpisów. »
Likwidacja spółki cywilnej a odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania podatkowe
Aktualizacja: 15.07.2010
Powstanie spółki cywilnej, rodzi daleko idące konsekwencje dotyczące zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług, jak i dla ewentualnego postępowania podatkowego. Związane jest to z faktem, że zdolność procesowa spółki cywilnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej uzależniona jest przede wszystkim od uregulowania jej podatkowej pozycji materialno-prawnej. Spółka cywilna nie posiada bowiem osobowości prawnej. »
Udział wspólnika w przychodzie spółki osobowej
Aktualizacja: 11.12.2009
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?