Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Unia Europejska. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Unia Europejska.
Zmiany w ustawie o usługach płatniczych
Aktualizacja: 03.11.2015
Zmiana nadzoru nad dostawcami kart płatniczych, kary dla dostawców kart płatniczych za naruszanie przepisów, jak również ułatwienia dla krajowych dostawców kart płatniczych - takie rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. »
Wyższe koszty polskich firmy przewozowych z powodu przepisów o płacy minimalnej w Niemczech
Aktualizacja: 28.10.2015
Polskie firmy przewozowe w Niemczech muszą liczyć się z wyższymi kosztami pracy i większą biurokracją. Przepisy o płacy minimalnej, które obowiązują od stycznia 2015 r. wciąż problematyczne. »
Unia wprowadzi zasadę równej płacy za taką samą pracę
Aktualizacja: 23.10.2015
Jak podają źródła unijne postulat komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen wprowadzenia w życie zasady „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu” zostanie włączony do projektu pakietu mobilności pracowników w UE. »
Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech uderza w polskie firmy transportowe
Aktualizacja: 09.10.2015
Niemieckie przepisy o płacy minimalnej (MiLoG) mogą spowodować, że nawet 53 tys. polskich pracowników firm transportowych straci pracę - wynika z raportu Deloitte. Takie rozwiązania mogą sprawić, że polskie firmy zaczną przenosić się do Niemiec. »
Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier
Aktualizacja: 07.10.2015
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 3 września br., wprowadza m.in. możliwość prowadzenia działalności hazardowej na terenie Polski przez spółki z terenu Unii Europejskiej oraz zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier. »
Specjalny system ochrony dla produktów nierolniczych w UE
Aktualizacja: 07.10.2015
Parlament Europejski chce jak najszybszego stworzenia w Unii Europejskiej specjalnego systemu ochrony dla produktów nierolniczych, których produkcja jest ściśle związana z lokalną tradycją. Dzisiaj jedynie produkty rolne o charakterystycznych cechach dla danego regionu Europy podlegają specjalnej ochronie. »
Od 2017 r. automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE
Aktualizacja: 06.10.2015
Ministrowie finansów UE osiągnęli 6 października 2015 r. polityczne porozumienie ws. propozycji KE, które przewidują automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami unijnymi. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania. Szczegóły dyrektywy mają zostać uzgodnione przed końcem 2015 roku, by państwa członkowskie mogły wprowadzić jej zapisy do prawa krajowego do 2017 roku. »
Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE od 1 stycznia 2016 r.
Aktualizacja: 06.10.2015
Instytucje podatkowe członkowskich państw Unii Europejskiej mają wymieniać się informacjami o rachunkach i ich posiadaczach po kątem ewentualnych oszustw podatkowych - zakłada projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje zaczną obowiązywać do 1 stycznia 2016 r. »
Aktualizacja: 01.10.2015
Polityka handlowa Unii Europejskiej ma lepiej odpowiadać na przyszłe wyzwania. W związku z tym nowy projekt strategii handlowej Unii kładzie szczególny nacisk na ułatwienia w sektorze usług i mobilności. »
Czy zagraniczny VAT należy wliczyć do podstawy opodatkowania WNT
Aktualizacja: 23.09.2015
Kupiłem od niemieckiego kontrahenta samochód dostawczy na fakturę VAT. Ponieważ w systemie VIES w moim adresie był błąd, to kontrahent naliczył mi niemiecki podatek VAT na fakturze. Czy rozliczając WNT powinienem do podstawy opodatkowania uwzględnić kwotę netto czy brutto (tj. wraz z niemieckim VAT) z faktury? »
Korzyści z posiadania firmy w Anglii
Aktualizacja: 22.09.2015
Zarówno założenie firmy w Anglii jak i jej prowadzenie jest o wiele prostsze i bardziej opłacalne niż w Polsce, dlatego coraz więcej polskich przedsiębiorców wybiera Wielką Brytanię i przenosi tam swój biznes. Przekonuje ich do tego przede wszystkim brytyjski system podatkowy, który jest znacznie bardziej przejrzysty i przyjazny niż w Polsce, jak również wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i brak uciążliwej biurokracji. »
Obowiązek podatkowy przy zakupie abonamentu do strony internetowej prowadzonej przez firmę spoza UE
Aktualizacja: 18.09.2015
Wykupiliśmy abonament od firmy spoza UE, która prowadzi stronę internetową z biblioteką różnych motywów dźwiękowych. Fakturę od nich dostaliśmy 20 maja 2014 r., abonament jest na 12 miesięcy - do maja 2015 r. Za dostęp do tej biblioteki zapłaciliśmy 2 czerwca 2014 r. Kiedy powstaje u nas obowiązek podatkowy? »
Unijna przejrzystość a poufność arbitrażu inwestycyjnego
Aktualizacja: 18.09.2015
Dążenie Unii Europejskiej do zwiększenia stopnia jawności postępowań arbitrażowych jest już znane od kilku lat. Czy negocjowane obecnie zapisy porozumienia z USA (TTIP) zniosą poufność postępowań arbitrażowych między państwem a prywatnym inwestorem? »
Przemieszczeniu towaru do magazynu położonego w innym kraju UE
Aktualizacja: 18.09.2015
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy przemieszczeniu własnego towaru do magazynu położonego w innym kraju Unii Europejskiej? »
Podsumowanie zmian w prawie w sierpniu 2015 r.
Aktualizacja: 28.09.2015
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w sierpniu br. Zmiany dotyczą zakresu regulacji dotyczących prawa spadkowego, prawa cywilnego oraz postępowania przed sądami administracyjnymi, jak również wybrane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?