Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ustawa o VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ustawa o VAT.
Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT
Aktualizacja: 25.09.2015
Dofinansowaliśmy w 50% ze środków ZFŚS zakup dla pracowników biletów na koncert. Pozostałą część kosztu biletów ponoszą pracownicy. Czy możemy odliczyć VAT z tytułu zakupu tych biletów? »
Aktualizacja: 25.09.2015
Zamierzamy sprzedać działki pod zabudowę. Nie będziemy tam prowadzić żadnej inwestycji budowlanej. Ponieśliśmy szereg wydatków związanych z wyceną działek, z ustaleniem i okazaniem granic działek, sporządzeniem opinii dotyczących faktycznego wykorzystania działek. Czy możemy odliczyć VAT od tych wydatków? »
Czy można odliczyć VAT z faktury za transport pracowników na imprezy integracyjne
Aktualizacja: 25.09.2015
Otrzymujemy faktury za transport pracowników na imprezy organizowane przez związki zawodowe, np. biesiady piwne czy mecze piłkarskie. Spotkania takie mają na celu budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy przedsiębiorstwa wśród pracowników, a także utrwalanie i wzmacnianie relacji z pracownikami, co w przyszłości może znaleźć swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych firmy. Czy mamy prawo odliczyć VAT i czy mamy obowiązek naliczenia VAT? »
Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych
Aktualizacja: 25.09.2015
Moja firma świadczy usługi budowlane. W związku ze świadczeniem tych usług, w ramach reklamy, rozdajemy kalendarze ścienne. Na kalendarzu jest reklama mojej firmy. Kalendarze zamówiłem w drukarni. Czy mogę odliczyć VAT od ich zakupu? »
Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę
Aktualizacja: 25.09.2015
Świadczymy usługi budowlane. Otrzymaliśmy fakturę na inwestora zamiast na naszą firmę budowlaną. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? »
Zasady przyjmowania kursów walut, gdy sposób kalkulacji wynagrodzenia jest określany w walucie obcej
Aktualizacja: 25.09.2015
Prowadzimy działalność w zakresie usług transportu drogowego towarów oraz spedycji. W części przyjętych do realizacji zleceń, jako sposób określenia wynagrodzenia przewoźnika, wskazywana jest wartość wyrażona w walucie obcej przeliczona według kursu waluty z dnia załadunku. Faktura za wykonaną usługę wystawiona jest w walucie polskiej. Zapłata za usługę również następuje w złotych. Czy jeśli zapłata jest określona w fakturze w walucie polskiej (i tak jest też faktycznie płacona), to czy powinniśmy stosować zasady przeliczania walut określone w art. 31a ustawy o VAT? »
Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat
Aktualizacja: 25.09.2015
Wystawiliśmy kontrahentom zagranicznym zbiorcze faktury korygujące do faktur sprzedażowych w związku z udzieleniem rabatu. Ze względu na to, że każda z faktur pierwotnych liczy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset pozycji, chcemy zastosować uproszczony sposób przeliczenia zbiorczych faktur korygujących poprzez zastosowanie średniego kursu ważonego, wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na fakturach pierwotnych. Czy możemy bezpiecznie zastosować takie rozwiązanie? »
Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia faktury korygującej dokumentującej rabat
Aktualizacja: 25.09.2015
Kontrahentowi, któremu wystawiliśmy fakturę w walucie obcej, udzieliliśmy teraz rabatu. Wystawiliśmy fakturę korygującą dokumentującą ten rabat. Jaki kurs powinniśmy zastosować do przeliczenia tej faktury na złote? »
Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania
Aktualizacja: 25.09.2015
Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na następujące pytania: Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro? Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych? »
Jak przeliczyć na złote kwoty podane na fakturze w walucie
Aktualizacja: 25.09.2015
Dostałem fakturę, w której podstawa opodatkowania jest wyrażona w euro. Jak mam ją przeliczyć na złote? »
Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT
Aktualizacja: 25.09.2015
Wystawiamy faktury w euro dla naszych kontrahentów unijnych. Czy powstające w związku z zapłatą za nie różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania podatkiem VAT? »
Aktualizacja: 25.09.2015
Importujemy towary z Chin, odprawiając je w Niemczech. Przywożąc te towary do Polski rozpoznajemy obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Rozliczając WNT przeliczamy podstawę opodatkowania VAT wyrażoną w walucie obcej z zastosowaniem średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Czy postępujemy prawidłowo? »
Aktualizacja: 25.09.2015
Jako biuro podróży jesteśmy podmiotem świadczącym usługi turystyki w postaci kompleksowych imprez turystycznych. Dla naszych klientów wykupujemy m.in. dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Klient zainteresowany wykupieniem takiego ubezpieczenia wpłaca nam kwotę należną za imprezę turystyczną powiększoną o koszt ubezpieczenia. Natomiast my otrzymujemy od ubezpieczyciela fakturę dokumentującą wydatek poniesiony na wykupienie tego ubezpieczenia. Czy przy wyliczeniu marży możemy uwzględnić koszt tego dodatkowego ubezpieczenia? »
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży
Aktualizacja: 25.09.2015
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży samochodów. Sprzedaż opodatkowuję w systemie marży. Sprowadzając pojazd z zagranicy jestem zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego w urzędzie celnym. Bez zapłaty tego podatku nie można wprowadzić samochodu używanego do obrotu na polskim obszarze celnym. Dlatego doliczam podatek akcyzowy do kosztu zakupu. Suma tych dwóch składników jest więc u mnie podstawą obliczenia marży. Czy postępuję prawidłowo? »
Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury
Aktualizacja: 25.09.2015
Jesteśmy Gminnym Ośrodkiem Kultury. Prowadzimy zajęcia warsztatowe mające na celu rozwój talentów dzieci i młodzieży z terenu gminy. Należą do nich także zajęcia plastyczne prowadzone przez pracownika z dziećmi w różnych grupach wiekowych. Z racji dużego zainteresowania tymi zajęciami powstały grupy obejmujące dużą liczbę dzieci. Z tego powodu ilości materiałów plastycznych zakupionych przez nas z budżetu są niewystarczające. Dlatego zaproponowaliśmy, żeby rodzice dzieci przekazali w formie artykułów plastycznych rzeczowy wkład własny do zajęć (przyjmowanie takich wpłat jest dopuszczalne na podstawie statutu). Uzgodniliśmy, że rodzice będą uiszczać składkę w wysokości 5 zł za miesiąc, w którym dziecko bierze udział w zajęciach, a nasza placówka za zebrane pieniądze zrobi zakupy potrzebnych artykułów w hurtowni. Wszystkie te artykuły są wydawane do zużycia przez dzieci uczestniczące w zajęciach. Zajęcia prowadzone są przez Wnioskodawcę bezpłatnie. Koszty związane z zatrudnieniem pracownika prowadzącego zajęcia i wszystkie opłaty związane z utrzymaniem lokalu, w którym prowadzimy działalność, pokrywamy z dotacji podmiotowej. Czy powyższe wpłaty rodziców powinniśmy uwzględniać w podstawie opodatkowania? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?