Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym
Aktualizacja: 29.10.2010
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »
Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej
Aktualizacja: 29.10.2010
Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana. »
Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej
Aktualizacja: 29.10.2010
Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie. »
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących. »
Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań. »
Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. »
Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami
Aktualizacja: 29.10.2010
Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia. »
Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska. »
Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej
Aktualizacja: 29.10.2010
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. »
Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy
Aktualizacja: 29.10.2010
Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą. »
Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich
Aktualizacja: 29.10.2010
Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy. »
Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT
Aktualizacja: 22.10.2010
Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów. »
Czy na fakturze VAT można dodawać nazwy oddziałów przedsiębiorstwa osoby fizycznej
Aktualizacja: 20.10.2010
Umieszczenie na fakturze oprócz imienia i nazwiska oraz adresu przedsiębiorcy, także nazwy zakładu/oddziału, którego działalności dotyczy faktura nie jest błędem. »
Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą
Aktualizacja: 20.10.2010
Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%. »
Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT
Aktualizacja: 15.10.2010
Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?