Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - obowiązek podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - obowiązek podatkowy.
Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy
Aktualizacja: 11.05.2014
Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów? »
Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej
Aktualizacja: 05.05.2014
Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, które nie ominęły również sprzedaży komisowej. Znaczącej zmianie uległ także sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu. »
Aktualizacja: 28.04.2014
Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa. »
Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT
Aktualizacja: 26.11.2014
W 2014 roku aż dwukrotnie nasz ustawodawca „poprawiał” ustawę o podatku od towarów i usług: raz na Nowy Rok, drugi raz na Prima Aprilis. »
Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów
Aktualizacja: 20.03.2018
Dla usługi sprzedaży biletów wstępu nie określono szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, mają więc zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. »
Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015
Aktualizacja: 07.03.2014
Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku. »
Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych
Aktualizacja: 20.03.2018
Podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania kwoty należności (w momencie jej otrzymania) wpłaconej w związku z nabyciem bonów podarunkowych. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wykonania usługi świadczonej przez podatnika lub w momencie wydania towaru klientowi, będącemu dysponentem bonu. »
Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT
Aktualizacja: 04.03.2014
Znowelizowany w 1 stycznia 2013 r. artykuł 89a i artykuł 89b ustawy o VAT informuje, że w przypadku wystąpienia przeterminowanych wierzytelności, sprzedawca ma prawo do zwrotu VAT uprzednio naliczonego na fakturze. Nabywca natomiast ma obowiązek wyksięgowania wcześniej dokonanego potrącenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z niezapłaconych dokumentów zakupu. »
Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych
Aktualizacja: 24.02.2014
W znowelizowanej ustawie o VAT zaproponowano wiele zmian zmierzających do liberalizacji i uproszczenia zasad rozliczania oraz warunków opodatkowania transakcji transgranicznych. W szczególności, złagodzono warunki stosowania stawki podatku 0% przy dostawach wewnątrzwspólnotowych i eksporcie towarów. »
Refakturowanie i zwrot wydatków
Aktualizacja: 19.02.2014
Zmiana przepisów, które obowiązują od początku 2014 r. w zakresie podatku VAT, może wpłynąć na zwiększenie sporów z organami podatkowymi na gruncie refakturownia usług oraz zwrotu wydatków. »
Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy a korekta VAT
Aktualizacja: 20.02.2014
Jeżeli spółka działająca w branży budowlanej zatrzymuje część wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonania określonego etapu prac, nie dochodzi do „nieuregulowania należności” skutkującego obowiązkiem korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 89b ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Analogiczne interpretacje zapadają na tle podatku dochodowego – podatnik nie ma zatem również obowiązku korekty kosztów określonej w art. 15b ustawy o CIT. »
Skutki podatkowe zawarcia umowy faktoringu
Aktualizacja: 19.02.2014
Faktoring może być sposobem na zatory płatnicze w firmie. Nie tylko jest alternatywą dla trudnego w uzyskaniu kredytu bankowego, ale także, poprzez przyspieszenie przepływów pieniężnych, stanowi dźwignię handlową, zapewniając firmie (faktorantowi) do dyspozycji większe środki obrotowe. Jakie są konsekwencje podatkowe rozliczenia umowy faktoringu? »
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług
Aktualizacja: 17.02.2014
W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. »
Faktura wystawiona przed dostawą towarów
Aktualizacja: 18.02.2014
Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem. »
Nowe rozporządzenia dotyczące VAT
Aktualizacja: 07.02.2014
Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »