Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - rozliczanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - rozliczanie.
Jak odliczać VAT naliczony przy sprzedaży mieszanej
Aktualizacja: 09.09.2010
Podatnicy mają często wątpliwości jak rozliczać VAT w sytuacji, gdy wykonują zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione z tego podatku. »
Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony
Aktualizacja: 07.09.2010
Podatnik, który nie dokonał rejestracji dla potrzeb VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych nakładów na zakup towarów lub usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak z uprawnienia tego może on skorzystać po dokonaniu rejestracji. »
Jak rozliczyć zwrot VAT-u zaliczonego już wcześniej do kosztów uzyskania przychodów
Aktualizacja: 06.09.2010
Gdy obniża się VAT należny o VAT naliczony, który uprzednio zaliczony był do kosztów w podatku dochodowym, podatnik jest obowiązany zaliczyć ów zwrócony podatek do przychodów. Nie ma tym samym obowiązku dokonywania wstecznych korekt w podatku dochodowym. »
Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT
Aktualizacja: 03.09.2010
Nasz syn jest właścicielem działki i posiada również pozwolenie na budowę domu. Chcielibyśmy jako jego rodzice, zbudować dom na tej działce, a następnie darować synowi ten dom (a właściwie wartość nakładów na ten dom). Czy możemy ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane? »
Czy wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane musi być podpisany przez oboje małżonków
Aktualizacja: 31.08.2010
Mój mąż wyjechał za granicę i nie utrzymujemy kontaktu, aczkolwiek nie mamy jeszcze rozwodu. Z uwagi na zakończoną budowę domu chciałabym wystąpić z wnioskiem o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy. Czy mogę sama podpisać wniosek? »
Czy można uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane użyte do budowy domu letniskowego
Aktualizacja: 31.08.2010
Kończę budowę domu letniskowego, przystosowanego do całorocznego użytkowania. Zakwalifikowanie budynku jako letniskowego, wynika tylko z funkcji terenu zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i decyzji pozwolenia na budowę. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych dom ten zalicza się do grupy 111 budynki mieszkalne jednorodzinne. Zamierzam użytkować ten dom nie tylko sezonowo. Czy mogę odliczyć część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy tego domu? »
Czy trzeba sprawdzać rzetelność kontrahenta
Aktualizacja: 03.09.2010
Podatnik nie chcąc ponosić przykrych konsekwencji błędnych rozliczeń VAT, ma obowiązek dokładnego sprawdzenia kontrahentów. »
Jak rozliczać VAT przy WNT gdy płaciliśmy zaliczki
Aktualizacja: 27.08.2010
Jedną z kilku czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W zależności od momentu wypłaty zaliczki dla kontrahenta zagranicznego różny jest termin powstania obowiązku podatkowego. »
Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT darowizn materiałów budowlanych na rzecz powodzian
Aktualizacja: 19.08.2010
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 8 czerwca 2010 r. darowizny materiałów na rzecz powodzian są zwolnione z VAT. Z tego zwolnienia mogą skorzystać zarówno handlowcy, jak i producenci. »
Zwrot VAT na rachunek bankowy: postępowanie wyjaśniające może trwać 7 lat?
Aktualizacja: 04.08.2010
Jeżeli podatnikowi przysługuje zwrot różnicy VAT (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na rachunek bankowy, a urząd skarbowy wypłaci ten zwrot z przekroczeniem ustawowego terminu, to wypłata powinna nastąpić wraz z odsetkami obliczonymi według stopy odsetek za zwłokę. Istnieje jednak wyjątek. »
Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest
Aktualizacja: 03.08.2010
2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. »
Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25
Aktualizacja: 03.07.2014
Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji. »
Aktualizacja: 22.05.2012
Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT. »
Jak dokumentować i rozliczać w VAT otrzymane dotacje i subwencje
Aktualizacja: 19.07.2010
Jeżeli otrzymane dofinansowanie nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, ani dopłaty mającej wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub usług - to nie ma podstaw prawnych do jego dokumentowania fakturą VAT oraz wykazania w deklaracji VAT-7. »
Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym
Aktualizacja: 15.07.2010
Obowiązujące od początku 2010 r. zmiany przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług w sposób diametralny przekształciły zasady opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym.Aktualnie funkcjonują odmienne zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym w zależności od tego czy są one świadczone na rzecz:- podatnika (a więc podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą), czy też - podmiotu niebędącego podatnikiem (najczęściej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej). »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?