Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - rozliczanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - rozliczanie.
Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT
Aktualizacja: 24.05.2010
Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu. »
Dwie działalności, jedna deklaracja
Aktualizacja: 20.05.2010
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności? »
Aktualizacja: 20.05.2010
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy. »
Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe
Aktualizacja: 20.05.2010
Czy transakcje, mające za przedmiot nabywanie przez Spółkę wierzytelności od banków stanowią usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT? »
Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii
Aktualizacja: 20.05.2010
Prowadzę usługi projektowe na terenie Norwegii, czy mam możliwość rozliczania faktury VAT, skoro kraj ten nie należy do Unii Europejskiej? »
Faktury elektroniczne generowane przez SAP spełniają warunki określone w przepisach o VAT
Aktualizacja: 17.05.2010
Faktury wystawiane, przesyłane oraz przechowywane z wykorzystaniem oprogramowania SAP R/3 spełniają wymogi zawarte w przepisach prawa i pozostają w zgodzie z zasadami obrotu fakturami wystawionymi w formie elektronicznej. »
Zasady obniżania VAT po wystawieniu korekty - nowy etap starego sporu
Aktualizacja: 17.05.2010
W dniu 17 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał korzystne dla podatników orzeczenie VAT-owskie dotyczące zasad obniżania podatku po wystawieniu faktury korygującej, która obniża obrót. Rozstrzygnięty spór dotyczył pytania, czy warunkiem obniżenia obrotu i podatku jest otrzymanie od kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. »
Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie
Aktualizacja: 21.12.2010
Począwszy od maja 2011 osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia będą musiały zacząć używać kas fiskalnych. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących. »
Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych
Aktualizacja: 20.04.2010
Niewątpliwie konsekwencje głośnego wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C- 414/07) są na tyle doniosłe, że zmieniają zasady odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów. »
Czy organizator loterii promocyjnej może odliczyć VAT od samochodu - nagrody
Aktualizacja: 20.04.2010
Jak ma postąpić firma, która organizuje loterię z samochodem osobowym jako nagrodą. Czy może odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu tego samochodu? Wyrok w tej materii wydał 13 kwietnia 2010 r. WSA w Warszawie. »
Jak rozliczyć w VAT prezentacje produktów
Aktualizacja: 16.04.2010
Moja firma stale powiększa swój asortyment oferty o dodatkowe produkty. W związku z tym informujemy, zachęcamy kontrahentów do ich nabywania w tym celu organizujemy, prezentacje naszych towarów na targach, wystawach. Wszystkie powstałe w ten sposób koszty np. wynajęcie stoiska, przejazdy, noclegi, zakup wszelkiego rodzaju artykułów reklamowych prezentowanych podczas targów i wystaw, są potwierdzane fakturami VAT. Czy mogę obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego w związku z powyższymi wydatkami? »
Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie
Aktualizacja: 16.04.2010
Dużym udogodnieniem i źródłem oszczędności dla wielu podatników jest możliwość elektronicznego wystawiania i przesyłania kontrahentom faktur VAT. Czasami jednak okazuje się, że przy wprowadzeniu systemu, który odpowiada u nas za wystawianie takich faktur, oszczędziliśmy zbyt bardzo. »
Jakie są skutki błędu na fakturze VAT
Aktualizacja: 14.04.2010
Prowadząc firmę wypełniamy wiele faktur. Warto wiedzieć co grozi za błąd na fakturze. »
Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu
Aktualizacja: 12.04.2010
Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r. »
Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA
Aktualizacja: 13.04.2010
Koniec marca 2010 r. przyniósł kilka ważnych decyzji sądowych, które dotyczyły branży leasingowej. W dniu 24 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa korzystne wyroki, w których stwierdził, że koszty ubezpieczenia leasingowego mogą być refakturowane na leasingobiorcę przy zastosowaniu zwolnienia w VAT. Tydzień później tą samą kwestią zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku; zamiast tego skierował sprawę do składu 7-osobowego, który wyda uchwałę. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?