| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Czasochłonne zajęcia księgowych

Czasochłonne zajęcia księgowych

Obsługa niepoprawnych faktur i korekta błędów spowodowanych przez systemy finansowe to według księgowych najbardziej czasochłonne czynności w codziennej pracy działów finansowo-księgowych – wynika z badań firmy Accace.

Badania przeprowadzone w grudniu 2011 r. przez firmę Accace pokazują, że pracownicy działów finansowo-księgowych zbyt dużo czasu poświęcają obsłudze błędnych faktur - aż 69 proc. badanych uważa, że to właśnie korekta niepoprawnych danych jest najbardziej czasochłonnym i nieprzekładającym się na wyniki pracy procesem księgowym. Ponad połowa respondentów (57 proc.) twierdzi, że czasochłonne jest poprawianie błędów systemów finansowych, a co drugi badany wskazuje na optymalizację podatkową i szukanie interpretacji.

Dla ponad 40 proc. księgowych do zadań długotrwałych należy sporządzanie raportów giełdowych, grupowych czy do GUS, a także wystawianie faktur sprzedaży bez automatyzacji i windykacja faktur. Na przeciwnym biegunie znalazła się kalkulacja podatkowa - jedynie 15 proc. ankietowanych uznało ją za zajęcie, na które poświęca się dużo czasu. Mniej wskazań uzyskały też takie obowiązki jak księgowanie faktur i księgowanie wyciągów bankowych bez automatyzacji - tylko co trzeci  badany ocenia te czynności jako czasochłonne.

Badania dotyczące nieefektywnych procesów księgowych, w których czasochłonność nie przekłada się na wyniki pracy, zostały zrealizowane przez firmę Accace w grudniu 2011 r. Standaryzowany wywiad przy użyciu elektronicznego kwestionariusza został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 100 osób, specjalistów księgowych z małych i średnich firm. Respondenci to osoby w wieku minimum 30 lat, pracujące minimum 30 godzin tygodniowo.

źródło: Accace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »