reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Nie wystarczy zaświadczenie o ukończeniu studiów

Nie wystarczy zaświadczenie o ukończeniu studiów

Wykształcenie konieczne do otrzymania certyfikatu księgowego musi być potwierdzone oryginałem dyplomu, świadectwa bądź ich odpisami lub kserokopiami potwierdzonymi notarialnie.


Wiele osób może jeszcze skorzystać z możliwości uzyskania certyfikatu księgowego bez zdawania egzaminu. W tym celu księgowi często więc decydują się na zdobycie tych uprawnień kończąc podyplomowe studia z rachunkowości. Jednak oczekiwanie na dyplom ukończenia studiów może trwać kilka miesięcy. Powstaje w związku z tym pytanie, czy aby potwierdzić uzyskane wykształcenie, wystarczy zaświadczenie z uczelni, czy konieczne jest złożenie dyplomu, jego kopii lub odpisu. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla osób, które naukę będą kończyć w I połowie 2010 roku. Ostateczny bowiem termin złożenia dokumentów o wydanie certyfikatu bez egzaminu mija 29 czerwca 2010 r.

W odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej Ministerstwo Finansów przypomniało, że zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.) wnioskodawcy ubiegający się o wydanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są zobowiązani do złożenia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie.

W związku z tym resort finansów wyjaśnił, że z uwagi na konieczność potwierdzenia m.in. statusu jednostki naukowej, w której ukończone zostało nauczanie, np. na studiach podyplomowych, wnioskodawcy są zobligowani do udokumentowania posiadanego wykształcenia, poprzez przedłożenie dyplomu bądź świadectwa ukończenia szkoły (oryginału, odpisu wydanego przez uczelnię lub kserokopii notarialnie poświadczonej).

Przypomnijmy, że jedną z możliwości uzyskania certyfikatu księgowego jest przede wszystkim udokumentowanie minimum trzyletniego doświadczenia i ukończenie studiów podyplomowych na uczelni mającej prawo do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych. W tym przypadku konieczne jest również posiadanie wykształcenia magisterskiego.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama