REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy studia podyplomowe z zakresu rachunkowości poprzedzone studiami inżynierskimi dają prawo do ubiegania się o certyfikat księgowego bez egzaminu

Paweł Muż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W biurze rachunkowym zatrudniony jest pracownik, który ma wymagany trzyletni okres praktyki w księgowości. Chce zacząć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. Jak należy rozumieć zapis dotyczący studiów podyplomowych, które muszą być poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi, jeśli pracownik ukończył studia inżynierskie o specjalności: ochrona środowiska (uzyskując tytuł inżyniera). Czy będzie miał prawo do ubiegania się o certyfikat księgowego bez egzaminu?

RADA

Autopromocja

Niestety, Państwa pracownik nie będzie mógł wystąpić o certyfikat księgowego bez egzaminu. Ukończenie studiów inżynierskich nie jest równoznaczne z ukończeniem studiów magisterskich (lub równorzędnych). Zatem w omawianym przypadku pracownik musiałby podjąć studia drugiego stopnia, kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równorzędnego (bądź jakichkolwiek innych jednolitych studiów magisterskich).

UZASADNIENIE

Do 30 czerwca 2010 r. można składać wnioski o wydanie certyfikatu księgowego bez konieczności zdawania egzaminu. Jednym z warunków (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w powiązaniu z art. 2 ust. 5 pkt 3 ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości) pozwalających na ubieganie się o certyfikat jest posiadanie trzyletniej praktyki w księgowości oraz wykształcenie:

uzyskane w ramach studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy rozumieć przez studia magisterskie

Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 2 ust. 1 pkt 7-8) jednoznacznie wskazuje, że studia inżynierskie są tzw. studiami pierwszego stopnia, zaś studia magisterskie studiami drugiego stopnia.

Ustawodawca przez studia pierwszego stopnia rozumie: studia licencjackie lub inżynierskie, umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowujące do pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera. Studia drugiego stopnia są definiowane w ustawie o szkolnictwie wyższym jako: studia magisterskie, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego.

A zatem otrzymanie dyplomu inżyniera nie jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu magistra lub tytułu równorzędnego.

Co należy rozumieć przez studia równorzędne do studiów magisterskich

Biuro uznawalności wykształcenia i wymiany międzynarodowej wskazuje (na swojej stronie internetowej www.buwiwm.edu.pl), że tytuły równorzędne do magistra to:

• magister sztuki,

• magister inżynier,

• magister inżynier architekt,

• magister pielęgniarstwa,

Autopromocja

• magister położnictwa,

• lekarz,

• lekarz dentysta (do 30 kwietnia 2004 r. - lekarz stomatolog),

• lekarz weterynarii,

nadawane po ukończeniu 4-6 letnich jednolitych studiów magisterskich. Tytuł zawodowy magistra można uzyskać także po ukończeniu 2-2,5-letnich uzupełniających studiów magisterskich, które mogą podjąć osoby, które ukończyły wyższe studia zawodowe i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera.

Reasumując: za studia równorzędne do studiów magisterskich należy uznać studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, które kończą się nadaniem ww. tytułów zawodowych. Osoba legitymująca się tytułem inżyniera może uzyskać certyfikat księgowego uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jedynie po zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminu (pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów określonych w ustawie o rachunkowości i przepisach rozporządzenia w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych).

• art. 2 ust. 1 pkt 6-8 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym - Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 70, poz. 416

• § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846

• art. 2 ust. 5 pkt 3 ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości - Dz.U. Nr 63, poz. 393

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Grzegorz
    2022-04-07 15:19:28
    Stałem przed wyborem uczelni blisko pół roku temu, bo stwierdziłem, że chciałbym dobrze przygotować się do egzaminu na głównego księgowego Wybrałem podyplomówkę na WSKZ-cie wraz ze znajomym z pracy i jesteśmy zadowoleni, bo całość studiów robimy online bez dojeżdżania co 2 tygodnie do uczelni na zajęcia, sami tez decydujemy kiedy podchodzić do egzaminów.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

REKLAMA