Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady wydawania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym wśród księgowych pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji w tym zakresie.
REKLAMA
Doświadczenie księgowe
Przykładowo istnieje fałszywe przekonanie, że praktykę w księgowości, która jest niezbędna do uzyskania uprawnień, będzie można zdobyć tylko w biurze rachunkowym. Otóż ograniczenie to dotyczy zdobywania doświadczenia na podstawie umów cywilnoprawnych. Warto więc spojrzeć na art. 76b ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), który od przyszłego roku będzie regulował tę kwestię. Zgodnie z tym przepisem praktyką w księgowości będzie wykonywanie określonych czynności - na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że za doświadczenie nie będzie uznawana praca w dziale księgowości na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą niebędącą biurem rachunkowym. Nie będą też brane pod uwagę czynności wykonywane na ułamkowej części etatu (mniejszej niż 1/2) bez względu na miejsce zatrudnienia. Ponadto ustawa wyklucza możliwość uzyskania uprawnień na podstawie bezpłatnych umów.
Zdobycie certyfikatu
Warto też uporządkować wiedzę na temat możliwości zdobywania certyfikatu od przyszłego roku. Nieprawdą jest, że możliwość zdobycia certyfikatu księgowego bez zdawania egzaminu zostanie wyłączona z końcem 2008 roku.
Wprawdzie znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości, które wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r., nie przewidują możliwości uzyskania uprawnień w ten sposób, jednak przepisy przejściowe dają jeszcze taką szansę. Jeżeli bowiem kandydaci złożą stosowne dokumenty przed 30 czerwca 2010 r., będą mogli otrzymać certyfikat bez egzaminu.
Zainteresowane osoby muszą jednak posiadać trzyletnią praktykę i odpowiednie wykształcenie (tak jak jest to obecnie).
REKLAMA
Po pierwsze, mogą legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim uzyskanym na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość. Uznawane są też specjalizacje, których plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość. W tym ostatnim przypadku nie są brane pod uwagę takie kierunki jak finanse i bankowość, na których przeprowadzane są zajęcia z rachunkowości.
Możliwość ta została wprowadzona dla tych specjalizacji, które obszarem wiedzy obejmują cały zakres rachunkowości, jak np. rewizja finansowa. Należy pamiętać, że wykształcenie musi być zdobyte w jednostkach uprawnionych do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych.
Ważne
Aby otrzymać certyfikat księgowy bez egzaminu, konieczna jest trzyletnia praktyka w księgowości. Z kolei, aby przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, wystarczą dwa lata praktyki w księgowości
Po drugie, kryterium wykształcenia będzie spełnione, jeżeli kandydat ukończy na takiej uczelni studia podyplomowe z rachunkowości. Muszą być one poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi. Oznacza to, że nie otrzyma certyfikatu osoba, która ukończyła odpowiednie studia podyplomowe, jeżeli legitymuje się wyłącznie dyplomem studiów licencjackich.
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat