reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Kandydat, który nie zakończy postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta do 5 czerwca 2013 r., aby uzyskać tytuł zawodowy, musi ponownie zdać egzaminy.

Około 7,8 tys. kandydatów na biegłych rewidentów, którzy rozpoczęli postępowanie kwalifikacyjne przed 6 czerwca 2009 r., ma cztery lata od tej daty na zdobycie uprawnień biegłego rewidenta na dotychczasowych zasadach.

Jeżeli nie uczynią tego do 5 czerwca 2013 r., będą musieli rozpoczynać postępowanie od nowa na zasadach wprowadzonych nową ustawą o biegłych rewidentach. Takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Finansów w piśmie z 3 lutego 2010 r. (nr DR7/033/47/SAG/DR-218) do przewodniczącej komisji egzaminacyjnej.

Resort wyjaśnił również, że czteroletni okres przejściowy (tj. do 5 czerwca 2013 r.) odnosi się do wymagań kwalifikacyjnych dla kandydatów na biegłych rewidentów, określonych w uchwale nr 154/11/2004 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 20 kwietnia 2004 r. Wymagania kwalifikacyjne zostały tam przedstawione z podziałam na dziesięć przedmiotów egzaminacyjnych. W piśmie zostało więc wyjaśnione, że w okresie przejściowym Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zobowiązana jest przeprowadzić egzaminy, uwzględniając wszystkie przedmioty egzaminacyjne, ustalone według wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach obowiązujących przed 6 czerwca 2009 r. Jednak tryb ich przeprowadzania powinien być zgodny z tym określonym w rozporządzeniu z 9 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36).

Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, zmiany w przedmiocie wydłużenia okresu przejściowego mogą zostać uwzględnione jedynie przy nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach. Zostałyby wówczas wzięte pod uwagę obiektywne przyczyny opóźnienia postępowania kwalifikacyjnego, związane z powołaniem komisji egzaminacyjnej i wydaniem przepisów wykonawczych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama