reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Jakie odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń z tytułu umów OC zawartych przez biura rachunkowe w 2012 r.

Jakie odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń z tytułu umów OC zawartych przez biura rachunkowe w 2012 r.

Jeżeli biuro rachunkowe w związku z wykonywaniem działalności wyrządzi klientowi szkodę, klient przede wszystkim może uzyskać odszkodowanie z polisy OC biura rachunkowego (maksymalnie do wysokości tzw. sumy gwarancyjnej).


Minimalna wysokość sumy gwarancyjnej jest określona przepisami i w każdym roku jest przeliczana z euro na złote według kursu średniego NBP po raz pierwszy ogłoszonego w danym roku. W 2012 r. minimalna suma gwarancyjna dla umów ubezpieczenia OC zawieranych przez biura rachunkowe została podwyższona w stosunku do roku ubiegłego. Dla klientów biur rachunkowych oznacza to, że uzyskają większe zabezpieczenie pokrycia ewentualnych szkód wyrządzonych przez biuro. Dla biur rachunkowych może to też oznaczać podwyżkę składek na ubezpieczenie OC ich działalności.

W przypadku przedsiębiorców uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz czynności doradztwa podatkowego przepisy prawne wyznaczają minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC. Sumy te (na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2008 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych) wynoszą równowartość w złotych:

1) 15 000 euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego,

2) 10 000 euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

3) 5000 euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie wykonywanie czynności doradztwa podatkowego.


Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl


Ponieważ ww. kwoty (tj. 15 000, 10 000 i 5000 euro) są przeliczane z zastosowaniem kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta (§ 4 ust. 2 rozporządzenia), to minimalna suma gwarancyjna dla umów zawieranych w 2012 r. wynosi:

66 960 zł - dla wykonywanych czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego (15 000 euro × 4,4640 zł/euro - kurs z 2 stycznia 2012 r., tabela kursów średnich 1/A/NBP/2012),

44 640 zł - dla wykonywanych wyłącznie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (10 000 euro × 4,4640 zł/euro - kurs z 2 stycznia 2012 r., tabela kursów średnich 1/A/NBP/2012),

22 320 zł - dla wykonywanych wyłącznie czynności doradztwa podatkowego (5000 euro × 4,4640 zł/euro - kurs z 2 stycznia 2012 r., tabela kursów średnich 1/A/NBP/2012).

Należy podkreślić, że są to minimalne sumy gwarancyjne, które mogą okazać się za małe na pokrycie ewentualnych konsekwencji pomyłek i błędów. W związku z tym wiele biur rachunkowych wykupuje polisy na wyższe sumy gwarancyjne, przez co składka roczna co prawda zazwyczaj rośnie, ale poprawia się równocześnie wizerunek firmy jako wiarygodnej, tj. zapewniającej większą ochronę klienta w przypadku wystąpienia nieprawidłowości ze strony biura rachunkowego.

SŁOWNICZEK

Suma gwarancyjna to określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy odpowiedzialności cywilnej. Jest to maksymalna wysokość odszkodowania, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia. Jej wysokość stanowi jeden z podstawowych elementów wyznaczających wysokość składki ubezpieczeniowej.

• art. 76a ust. 3, art. 76h ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2008 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 234, poz. 1576

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama