Sankcje za używanie terminu „firma audytorska” oraz penalizacja umów o badanie zawieranych na okres dłuższy niż 10 lat
REKLAMA
REKLAMA
Jakie zmiany w ustawie o biegłych rewidentach?
Czekająca na publikację ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku wprowadza między innymi zmiany do ustawy o biegłych rewidentach, które wejdą w życie 30 dni od daty publikacji. Zmiany w ustawie o biegłych rewidentach dotyczą:
REKLAMA
1. penalizacji maksymalnego okresu, na który jest dopuszczalne jest zawarcie umowy o badanie przez jednostki zainteresowania publicznego
Doprecyzowano przepis art. 192 w ust. 1 w pkt 3 lit. b ustawy o biegłych rewidentach, do którego wprowadzono penalizację maksymalnego okresu, na który jest dopuszczalne zawarcie umowy o badanie przez jednostki zainteresowania publicznego. Zgodnie z nim, karze podlega zawarcie umowy o badanie:
- na okres krótszy niż 2 lata (co wynika z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości), oraz
- na okres dłuższy niż 10 lat w przypadku jednostek zainteresowania publicznego (co wynika z art. 17 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia nr 537/2014 z 16 kwietnia 2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylające decyzję Komisji 2005/909/WE)
2. sankcji za używanie terminu „firma audytorka” przez jednostki do tego nieuprawnione
W ustawie o biegłych rewidentach dodano art. 57a, zgodnie z którym z chwilą wpisu na listę, firma audytorska będzie nabywać prawo do posługiwania się oznaczeniem „firma audytorska” i oznaczenie to będzie podlegało ochronie prawnej. Tym samym jednoznacznie wskazano, że podmioty niewpisane na listę firm audytorskich nie mogą korzystać z oznaczenia „firma audytorska” z wyjątkiem przypadków wyraźnie wskazanych w ustawie (np. ubiegania się o wpis na listę przez firmę audytorska zatwierdzoną w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego).
3. umożliwienie zdalnego uczestnictwa w Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów oraz posiedzeniach Polskiej Izby Biegłych Rewidentów
W art. 27a i 27b ustawy o biegłych rewidentach dodano rozwiązanie umożliwiające zdalne uczestnictwo w posiedzeniach Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów (dalej „KZBR”) oraz Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (dalej „PIBR”) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Określono przy tym zasady tej komunikacji oraz zasady przeprowadzania głosowań w trakcie posiedzeń.
Paweł Muż
ekonomista, redaktor Mk
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat