REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym.

Biegły rewident, który jest wpisany wyłącznie do rejestru biegłych rewidentów, czyli taki, który nie wykonuje usług w zakresie badania sprawozdań finansowych, musi spełnić warunek rozliczenia się z obowiązkowego szkolenia. Powstaje więc pytanie, jakie konsekwencje może ponieść biegły rewident, który nie wypełni tego obowiązku, wynikającego z przepisów prawnych i uchwał KRBR w tym zakresie.

Autopromocja

Jak wyjaśnia Jadwiga Szafraniec, wiceprezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przewodnicząca Komisji ds. szkoleń, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może zwolnić biegłego rewidenta z obowiązku przeszkolenia w danym roku szkoleniowym na podstawie udokumentowanego wniosku związanego ze zdarzeniem losowym. Biegły rewident dotknięty zdarzeniem losowym powinien przedstawić Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów dokumenty stwierdzające ten fakt. Jak twierdzi ekspert, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przesunąć obowiązek szkolenia na kolejny cykl rozliczeniowy. W takim wypadku biegły rewident zobowiązany jest odbyć przesunięty i bieżący wymiar obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w wyznaczonym terminie.

- Biegli rewidenci, którzy nie odbyli szkolenia w obowiązującym cyklu rozliczeniowym, oraz nie zwrócili się do Rady z wnioskiem uzasadniającym ten fakt, kierowani są do Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego, który decyduje o dalszej procedurze postępowania związanej z wypełnieniem obowiązku odbycia szkolenia - twierdzi rozmówczyni.

Wiceprezes KRBR informuje, że obowiązujące obecnie zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów zostały uchwalone na podstawie przepisów art. 24 ust. 1 pkt 8 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie 30 czerwca 2007 r., podczas VI Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.

Obowiązkowi szkolenia podlegają wszyscy biegli rewidenci, zarówno wpisani na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, jak też wpisani wyłącznie do rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Biegli rewidenci wpisani na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych są zobowiązani w dwuletnim cyklu rozliczeniowym odbyć w sumie 60 godzin szkolenia, są to 4 moduły - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że biegli wpisani wyłącznie do rejestru, w dwuletnim cyklu, są zobowiązani przeszkolić się w wymiarze 30 godzin, tj. 2 moduły.

Jadwiga Szafraniec podkreśla, że biegły rewident ma wiele możliwości wypełnienia obowiązku szkolenia. Przykładowo, biegły rewident niewpisany na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych może wypełnić obowiązek szkoląc się po 15 godzin każdego roku lub zdecydować się, aby odbyć szkolenie w pełnym wymiarze, tj. 30 godzin w pierwszym roku cyklu rozliczeniowego lub odbyć je wyłącznie w drugim roku obowiązującego cyklu.

Ekspert podkreśla również, że cyklem rozliczeniowym jest okres kolejnych dwóch lat, rozpoczynających się 1 kwietnia roku nieparzystego, a kończący się 31 marca kolejnego roku nieparzystego.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA