REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym.

Biegły rewident, który jest wpisany wyłącznie do rejestru biegłych rewidentów, czyli taki, który nie wykonuje usług w zakresie badania sprawozdań finansowych, musi spełnić warunek rozliczenia się z obowiązkowego szkolenia. Powstaje więc pytanie, jakie konsekwencje może ponieść biegły rewident, który nie wypełni tego obowiązku, wynikającego z przepisów prawnych i uchwał KRBR w tym zakresie.

Jak wyjaśnia Jadwiga Szafraniec, wiceprezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przewodnicząca Komisji ds. szkoleń, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może zwolnić biegłego rewidenta z obowiązku przeszkolenia w danym roku szkoleniowym na podstawie udokumentowanego wniosku związanego ze zdarzeniem losowym. Biegły rewident dotknięty zdarzeniem losowym powinien przedstawić Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów dokumenty stwierdzające ten fakt. Jak twierdzi ekspert, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przesunąć obowiązek szkolenia na kolejny cykl rozliczeniowy. W takim wypadku biegły rewident zobowiązany jest odbyć przesunięty i bieżący wymiar obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w wyznaczonym terminie.

- Biegli rewidenci, którzy nie odbyli szkolenia w obowiązującym cyklu rozliczeniowym, oraz nie zwrócili się do Rady z wnioskiem uzasadniającym ten fakt, kierowani są do Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego, który decyduje o dalszej procedurze postępowania związanej z wypełnieniem obowiązku odbycia szkolenia - twierdzi rozmówczyni.

Wiceprezes KRBR informuje, że obowiązujące obecnie zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów zostały uchwalone na podstawie przepisów art. 24 ust. 1 pkt 8 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie 30 czerwca 2007 r., podczas VI Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.

Autopromocja

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

Kup książkę:

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

Obowiązkowi szkolenia podlegają wszyscy biegli rewidenci, zarówno wpisani na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, jak też wpisani wyłącznie do rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Biegli rewidenci wpisani na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych są zobowiązani w dwuletnim cyklu rozliczeniowym odbyć w sumie 60 godzin szkolenia, są to 4 moduły - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że biegli wpisani wyłącznie do rejestru, w dwuletnim cyklu, są zobowiązani przeszkolić się w wymiarze 30 godzin, tj. 2 moduły.

Jadwiga Szafraniec podkreśla, że biegły rewident ma wiele możliwości wypełnienia obowiązku szkolenia. Przykładowo, biegły rewident niewpisany na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych może wypełnić obowiązek szkoląc się po 15 godzin każdego roku lub zdecydować się, aby odbyć szkolenie w pełnym wymiarze, tj. 30 godzin w pierwszym roku cyklu rozliczeniowego lub odbyć je wyłącznie w drugim roku obowiązującego cyklu.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Ekspert podkreśla również, że cyklem rozliczeniowym jest okres kolejnych dwóch lat, rozpoczynających się 1 kwietnia roku nieparzystego, a kończący się 31 marca kolejnego roku nieparzystego.

AGNIESZKA POKOJSKA

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA