Jak ująć w księgach podatek od nieruchomości
REKLAMA
Spółki, które w toku prowadzonej działalności wykorzystują grunty i budynki, muszą pamiętać o obowiązkach związanych z podatkiem od nieruchomości. W księgach rachunkowych ich wartość w przypadku ewidencji kosztów w układzie rodzajowym będzie obciążać konto 450 „Podatki i opłaty”.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych i użytkownikami wieczystymi gruntów.
Wysokość podatku zależy od uchwał poszczególnych rad gmin. Przepisy ustawy określają jedynie maksymalne stawki. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w 2007 roku wynoszą one - 0,69 zł od 1 mkw. powierzchni gruntu oraz 18,60 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków.
Należy pamiętać, że w przypadku obowiązków związanych z podatkiem od nieruchomości istotne jest, czy dotyczy on osoby fizycznej czy innych podmiotów.
Przykładowo osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej muszą składać w terminie do dnia 15 stycznia deklarację na podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym terminie - deklarację składa się w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. W księgach rachunkowych moment ten będzie odzwierciedlony zapisem: strona Ma konta 226 „Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Wn konta 450 „Podatki i opłaty”. Równolegle należy dokonać księgowania do rozliczenia podatku w następnych okresach (jeżeli jest to wartość istotna): strona Wn konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”, strona Ma konta 490 „Rozliczenie kosztów”.
Natomiast zapłata za obliczony w deklaracji podatek następuje - na podstawie przepisów - w miesięcznych ratach w terminie do dnia 15 każdego miesiąca na rachunek budżetu właściwej gminy. Dlatego w każdym kolejnym miesiącu należy zarachować miesięczny odpis: strona Wn konta 490 „Rozliczenie kosztów” (w przypadku ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4) lub 501 „Koszty działalności podstawowej” (w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5), Ma konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów” oraz na podstawie wyciągu bankowego zapłata miesięcznej raty podatku: strona Wn konta 226 „Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak zaksięgować podatek od nieruchomości
AGNIESZKA POKOJSKA
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat