| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Faktury przez Internet

VAT. Faktury przez Internet

Przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej ma uprościć formę przekazywania dokumentów podatkowych pomiędzy podatnikami VAT. Jednak nie jest to takie oczywiste, gdyż w projekcie rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur elektronicznych przewidziano kilka dodatkowych warunków.

Projekt ministerialnego rozporządzenia w sprawie przesyłania i przechowywania faktur w formie elektronicznej zakłada wystawianie oraz przesyłanie lub udostępnianie faktur odbiorcy i przechowywanie ich przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywanie danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Aby to było możliwe, rozporządzenie wymaga zgody obydwu stron na wystawianie i odbiór faktur w formie elektronicznej. Faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniego wyrażenia zgody przez odbiorcę faktury. Zgoda ta może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. Może się to okazać już pierwszą przeszkodą na drodze do uproszczenia wzajemnego obiegu dokumentów.

Jednak o wiele trudniejszymi do spełnienia są następne warunki. Zgodnie z proponowanym w projekcie rozwiązaniem faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:

• bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub w poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli umowa pomiędzy jej stronami dotycząca tej wymiany przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia i integralność danych.

Dodatkowo, przesyłając faktury w ten drugi sposób podatnik wystawiający fakturę obowiązany jest do przesłania odbiorcy faktury dokumentu w formie papierowej podsumowującego wszystkie przesłane w formie elektronicznej faktury w danym miesiącu. Powinien to zrobić w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Oznacza to, że w tym przypadku podatnik i tak zmuszony będzie do wystawienia dokumentu papierowego.

Obowiązek posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego wymusza z kolei jego uzyskanie (dodatkowa trudność), a trzeba przypomnieć, że w Polsce niewielu przedsiębiorców się nim posługuje.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK