reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Faktury przez Internet

VAT. Faktury przez Internet

Przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej ma uprościć formę przekazywania dokumentów podatkowych pomiędzy podatnikami VAT. Jednak nie jest to takie oczywiste, gdyż w projekcie rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur elektronicznych przewidziano kilka dodatkowych warunków.

Projekt ministerialnego rozporządzenia w sprawie przesyłania i przechowywania faktur w formie elektronicznej zakłada wystawianie oraz przesyłanie lub udostępnianie faktur odbiorcy i przechowywanie ich przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywanie danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Aby to było możliwe, rozporządzenie wymaga zgody obydwu stron na wystawianie i odbiór faktur w formie elektronicznej. Faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniego wyrażenia zgody przez odbiorcę faktury. Zgoda ta może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. Może się to okazać już pierwszą przeszkodą na drodze do uproszczenia wzajemnego obiegu dokumentów.

Jednak o wiele trudniejszymi do spełnienia są następne warunki. Zgodnie z proponowanym w projekcie rozwiązaniem faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:

• bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub w poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli umowa pomiędzy jej stronami dotycząca tej wymiany przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia i integralność danych.

Dodatkowo, przesyłając faktury w ten drugi sposób podatnik wystawiający fakturę obowiązany jest do przesłania odbiorcy faktury dokumentu w formie papierowej podsumowującego wszystkie przesłane w formie elektronicznej faktury w danym miesiącu. Powinien to zrobić w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Oznacza to, że w tym przypadku podatnik i tak zmuszony będzie do wystawienia dokumentu papierowego.

Obowiązek posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego wymusza z kolei jego uzyskanie (dodatkowa trudność), a trzeba przypomnieć, że w Polsce niewielu przedsiębiorców się nim posługuje.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama