REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSA. Ulga na wynajem

REKLAMA

Podatnicy, którzy korzystali z ulgi na wynajem, mogli rozliczać ją w proporcji do udziału we współwłasności budynku, a nie w odniesieniu do liczby mieszkań na wynajem.

Ulgi na wynajem już nie ma. Problemy podatników pozostały. Przykładem niech będzie sprawa, w której podatnik korzystał w roku 1997 i 1998 właśnie z tego odliczenia. Skarżący inwestował w mieszkania na wynajem. Ostatecznie w budynku, gdzie znajdowało się 86 mieszkań z 15 mieszkaniami na wynajem, dwa należały do podatnika. Ulgę podatnik rozliczył w proporcji do liczby mieszkań na wynajem. Organy podatkowe zakwestionowały takie rozliczenie ulgi, bo w ustawie chodziło o proporcję we współwłasności budynku, a nie mieszkań.

Autopromocja

Spór trafił do sądu pierwszej instancji, ale ten podzielił stanowisko organów podatkowych. Podatnik wniósł skargę kasacyjną. Głównym zarzutem, jaki podnosił jego pełnomocnik, była rozbieżność w orzecznictwie sądowym i praktyce organów podatkowych. Wskazywał on, że często w tych samych stanach faktycznych, a nawet w odniesieniu do sąsiadów z tego samego bloku, zapadają skrajnie różne orzeczenia. A to w jego ocenie stanowi pogwałcenie konstytucyjnych zasad, m.in. zasady równości.

NSA nie dopatrzył się naruszenia i skargę oddalił. Odpierając zarzuty o pogwałceniu konstytucji, NSA wskazał, iż sądowi są znane rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie. Ale to właśnie na tych rozbieżnościach opiera się niezawisłość sędziowska, to że każdy sędzia ma prawo do wyrażenia swojego poglądu w wyroku. Z tego, że są różne wyroki, nie można wyprowadzać zdaniem sądu praw podmiotowych dla podatnika. Jak podkreślił NSA, od uchwały z 26 maja 2003 r. (sygn. akt FPS4/03, opublikowana w onSA z 2003 r. nr 4, poz. 116) orzecznictwo w zakresie rozliczania ulgi na wynajem jest jednolite. Poza jednym przypadkiem, wszystkie składy sędziowskie konsekwentnie, zgodnie z uchwałą orzekają, że ulga przysługuje w proporcji do udziału we współwłasności budynku.

Orzekając w tym jednym przypadku na korzyść podatnika sąd popełnił błąd i ktoś skorzystał na uldze więcej niż inni. Ale oni odliczyli ulgę zgodnie z ustawą, czyli tyle, ile powinni. Dlatego w ocenie sądu nie można uznać, że z uwagi na szczęśliwe zakończenie sprawy dla jednych podatników, inni mogli domagać się specjalnych praw. Błędny wyrok może zostać zweryfikowany, ale tylko w postępowaniu kasacyjnym – zauważył NSA.

Sygn. akt FSK 1660-1661/04
 Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA