REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

REKLAMA

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Osoby, które samodzielnie rozliczają swój podatek, mogą albo złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, albo też wysłać go do urzędu pocztą. W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają czas do 2 maja włącznie. Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r. przed upływem godziny 24.00.

REKLAMA

Autopromocja

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w tym roku urzędy skarbowe przygotowały się do tradycyjnie już wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnich dniach rozliczenia.
Jak dowiedzieliśmy się od Mariusza Olecha, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Lublinie, tradycją jest już, że wiele osób zwleka ze złożeniem zeznania rocznego do ostatniej chwili. – Według naszych szacunków, na terenie województwa lubelskiego do tej pory z fiskusem rozliczyło się ok. 60 proc. podatników.

Mimo to, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidujemy odgórnej, zorganizowanej akcji wydłużenia czasu pracy urzędów skarbowych w związku z rozliczeniem PIT za 2004 r. Decyzję w tym zakresie pozostawiono naczelnikom poszczególnych urzędów, gdyż to oni są najlepiej zorientowani, czy na ich terenie zachodzi taka konieczność, czy też nie i jakie kroki należy w związku z tym podejmować – dodał Mariusz Olech. Podobnie jest w województwie śląskim, mazowieckim, pomorskim czy lubuskim. – Niektóre urzędy wydłużyły czas pracy w piątek, 29 kwietnia – jak np. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Zwracam uwagę, że wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubuskim będą pracować w sobotę 30 kwietnia.

Planowane jest też wydłużenie pracy 2 maja br. Wydłużenie czasu pracy wskazuje, że naczelnicy spodziewają się w ostatnich dniach składania zeznań sporego napływu podatników. Akcja składania zeznań odbywa się nie po raz pierwszy – zarówno podatnicy, jak i urzędnicy skarbowi są do niej przygotowani – powiedział Andrzej Pieczko, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

REKLAMA

W województwie mazowieckim poza dyżurami i wydłużeniem pracy w niektórych urzędach zostaną wystawione urny, do których do godz. 24.00 będzie można złożyć zeznanie. Jak podkreślił Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, taka praktyka sprawdziła się w latach poprzednich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, tłumaczył „GP”, że wydłużenie godzin przyjmowania zeznań znacznie ułatwi życie wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać. Równocześnie za naszym pośrednictwem apelował do podatników: – Serdecznie prosimy, żeby nie zostawiać złożenia zeznania na ostatnią chwilę. Jeśli możemy złożyć zeznanie wcześniej – zróbmy to! Pozwoli to uniknąć tłoku i nerwów, które zazwyczaj towarzyszą osobom składającym zeznanie w ostatniej chwili – dodał.

Apel chyba jak najbardziej na miejscu, skoro z danych, jakie udało nam się zebrać, wynika, że nadal nierozliczonych jest niemal 40 proc. podatników.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA