| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Osoby, które samodzielnie rozliczają swój podatek, mogą albo złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, albo też wysłać go do urzędu pocztą. W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają czas do 2 maja włącznie. Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r. przed upływem godziny 24.00.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w tym roku urzędy skarbowe przygotowały się do tradycyjnie już wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnich dniach rozliczenia.
Jak dowiedzieliśmy się od Mariusza Olecha, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Lublinie, tradycją jest już, że wiele osób zwleka ze złożeniem zeznania rocznego do ostatniej chwili. – Według naszych szacunków, na terenie województwa lubelskiego do tej pory z fiskusem rozliczyło się ok. 60 proc. podatników.

Mimo to, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidujemy odgórnej, zorganizowanej akcji wydłużenia czasu pracy urzędów skarbowych w związku z rozliczeniem PIT za 2004 r. Decyzję w tym zakresie pozostawiono naczelnikom poszczególnych urzędów, gdyż to oni są najlepiej zorientowani, czy na ich terenie zachodzi taka konieczność, czy też nie i jakie kroki należy w związku z tym podejmować – dodał Mariusz Olech. Podobnie jest w województwie śląskim, mazowieckim, pomorskim czy lubuskim. – Niektóre urzędy wydłużyły czas pracy w piątek, 29 kwietnia – jak np. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Zwracam uwagę, że wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubuskim będą pracować w sobotę 30 kwietnia.

Planowane jest też wydłużenie pracy 2 maja br. Wydłużenie czasu pracy wskazuje, że naczelnicy spodziewają się w ostatnich dniach składania zeznań sporego napływu podatników. Akcja składania zeznań odbywa się nie po raz pierwszy – zarówno podatnicy, jak i urzędnicy skarbowi są do niej przygotowani – powiedział Andrzej Pieczko, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

W województwie mazowieckim poza dyżurami i wydłużeniem pracy w niektórych urzędach zostaną wystawione urny, do których do godz. 24.00 będzie można złożyć zeznanie. Jak podkreślił Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, taka praktyka sprawdziła się w latach poprzednich.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, tłumaczył „GP”, że wydłużenie godzin przyjmowania zeznań znacznie ułatwi życie wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać. Równocześnie za naszym pośrednictwem apelował do podatników: – Serdecznie prosimy, żeby nie zostawiać złożenia zeznania na ostatnią chwilę. Jeśli możemy złożyć zeznanie wcześniej – zróbmy to! Pozwoli to uniknąć tłoku i nerwów, które zazwyczaj towarzyszą osobom składającym zeznanie w ostatniej chwili – dodał.

Apel chyba jak najbardziej na miejscu, skoro z danych, jakie udało nam się zebrać, wynika, że nadal nierozliczonych jest niemal 40 proc. podatników.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »