REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

REKLAMA

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Osoby, które samodzielnie rozliczają swój podatek, mogą albo złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, albo też wysłać go do urzędu pocztą. W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają czas do 2 maja włącznie. Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r. przed upływem godziny 24.00.

REKLAMA

Autopromocja

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w tym roku urzędy skarbowe przygotowały się do tradycyjnie już wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnich dniach rozliczenia.
Jak dowiedzieliśmy się od Mariusza Olecha, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Lublinie, tradycją jest już, że wiele osób zwleka ze złożeniem zeznania rocznego do ostatniej chwili. – Według naszych szacunków, na terenie województwa lubelskiego do tej pory z fiskusem rozliczyło się ok. 60 proc. podatników.

Mimo to, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidujemy odgórnej, zorganizowanej akcji wydłużenia czasu pracy urzędów skarbowych w związku z rozliczeniem PIT za 2004 r. Decyzję w tym zakresie pozostawiono naczelnikom poszczególnych urzędów, gdyż to oni są najlepiej zorientowani, czy na ich terenie zachodzi taka konieczność, czy też nie i jakie kroki należy w związku z tym podejmować – dodał Mariusz Olech. Podobnie jest w województwie śląskim, mazowieckim, pomorskim czy lubuskim. – Niektóre urzędy wydłużyły czas pracy w piątek, 29 kwietnia – jak np. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Zwracam uwagę, że wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubuskim będą pracować w sobotę 30 kwietnia.

Planowane jest też wydłużenie pracy 2 maja br. Wydłużenie czasu pracy wskazuje, że naczelnicy spodziewają się w ostatnich dniach składania zeznań sporego napływu podatników. Akcja składania zeznań odbywa się nie po raz pierwszy – zarówno podatnicy, jak i urzędnicy skarbowi są do niej przygotowani – powiedział Andrzej Pieczko, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

REKLAMA

W województwie mazowieckim poza dyżurami i wydłużeniem pracy w niektórych urzędach zostaną wystawione urny, do których do godz. 24.00 będzie można złożyć zeznanie. Jak podkreślił Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, taka praktyka sprawdziła się w latach poprzednich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, tłumaczył „GP”, że wydłużenie godzin przyjmowania zeznań znacznie ułatwi życie wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać. Równocześnie za naszym pośrednictwem apelował do podatników: – Serdecznie prosimy, żeby nie zostawiać złożenia zeznania na ostatnią chwilę. Jeśli możemy złożyć zeznanie wcześniej – zróbmy to! Pozwoli to uniknąć tłoku i nerwów, które zazwyczaj towarzyszą osobom składającym zeznanie w ostatniej chwili – dodał.

Apel chyba jak najbardziej na miejscu, skoro z danych, jakie udało nam się zebrać, wynika, że nadal nierozliczonych jest niemal 40 proc. podatników.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku. Dlaczego?

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

REKLAMA