REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Osoby, które samodzielnie rozliczają swój podatek, mogą albo złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, albo też wysłać go do urzędu pocztą. W tym roku podatnicy na rozliczenie z fiskusem mają czas do 2 maja włącznie. Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r. przed upływem godziny 24.00.

Autopromocja

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w tym roku urzędy skarbowe przygotowały się do tradycyjnie już wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnich dniach rozliczenia.
Jak dowiedzieliśmy się od Mariusza Olecha, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Lublinie, tradycją jest już, że wiele osób zwleka ze złożeniem zeznania rocznego do ostatniej chwili. – Według naszych szacunków, na terenie województwa lubelskiego do tej pory z fiskusem rozliczyło się ok. 60 proc. podatników.

Mimo to, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidujemy odgórnej, zorganizowanej akcji wydłużenia czasu pracy urzędów skarbowych w związku z rozliczeniem PIT za 2004 r. Decyzję w tym zakresie pozostawiono naczelnikom poszczególnych urzędów, gdyż to oni są najlepiej zorientowani, czy na ich terenie zachodzi taka konieczność, czy też nie i jakie kroki należy w związku z tym podejmować – dodał Mariusz Olech. Podobnie jest w województwie śląskim, mazowieckim, pomorskim czy lubuskim. – Niektóre urzędy wydłużyły czas pracy w piątek, 29 kwietnia – jak np. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Zwracam uwagę, że wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubuskim będą pracować w sobotę 30 kwietnia.

Planowane jest też wydłużenie pracy 2 maja br. Wydłużenie czasu pracy wskazuje, że naczelnicy spodziewają się w ostatnich dniach składania zeznań sporego napływu podatników. Akcja składania zeznań odbywa się nie po raz pierwszy – zarówno podatnicy, jak i urzędnicy skarbowi są do niej przygotowani – powiedział Andrzej Pieczko, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

W województwie mazowieckim poza dyżurami i wydłużeniem pracy w niektórych urzędach zostaną wystawione urny, do których do godz. 24.00 będzie można złożyć zeznanie. Jak podkreślił Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, taka praktyka sprawdziła się w latach poprzednich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, tłumaczył „GP”, że wydłużenie godzin przyjmowania zeznań znacznie ułatwi życie wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać. Równocześnie za naszym pośrednictwem apelował do podatników: – Serdecznie prosimy, żeby nie zostawiać złożenia zeznania na ostatnią chwilę. Jeśli możemy złożyć zeznanie wcześniej – zróbmy to! Pozwoli to uniknąć tłoku i nerwów, które zazwyczaj towarzyszą osobom składającym zeznanie w ostatniej chwili – dodał.

Apel chyba jak najbardziej na miejscu, skoro z danych, jakie udało nam się zebrać, wynika, że nadal nierozliczonych jest niemal 40 proc. podatników.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

    Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

    Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

    Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

    Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

    Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

    Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

    Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

    Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

    Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

    Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

    W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

    Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

    ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    REKLAMA